Data publikacji: 31.03.2023

Jak pozbyć się komornika z emerytury? Praktyczne wskazówki

Zadłużenie Polaków z roku na rok jest coraz większe. W związku z tym wobec wielu dłużników rozpoczynane jest postępowanie komornicze. Co istotne, dotyczy to również emerytów. Mogą oni zostać poddaniu postępowaniu komorniczemu, jeśli nie spłacają swoich zobowiązań w terminie. Koniecznie sprawdź, jak pozbyć się komornika z emerytury.

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2023 roku?

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, ile komornik może zabrać z emerytury. Jest to bardzo istotne, ponieważ dla wielu osób emerytura jest jedynym źródłem dochodów. Z pewnością pozbawienie osoby starszej jakichkolwiek środków do życia jest działaniem niezgodnym z prawem – i jest to dobra wiadomość. Nie oznacza to jednak, że wobec emerytów nie może zostać podjęte postępowanie komornicze.

W przypadku świadczenia emerytalnego zajęcie może obejmować od 25 proc. do nawet 60 proc. emerytury. Wszystko zależy od rodzaju należności. Do 25 proc. emerytury może zostać zajęte w sytuacji, gdy zaległości finansowe dotyczą między innymi czynszu, pożyczek czy kredytów. Do 50 proc. emerytury może zostać zajęte wtedy, gdy emeryt nie opłaci pobytu w ośrodku opiekuńczym, leczniczym czy społecznym. Z kolei do 60 proc. emerytury może być zajęte wtedy, gdy zaległości dotyczą nieopłaconych alimentów.

Co bardzo ważne, komornik nie może zająć mienia pierwszej potrzeby – podobnie jak w innych przypadkach. Chodzi tutaj między innymi o przedmioty osobiste, niezbędne do codziennego funkcjonowania, a także o pojazdy, które potrzebne są do pracy zarobkowej.

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Oprócz opisanych wyżej limitów dotyczących tego, ile komornik może zabrać z emerytury w 2023 roku, ma on też pewne limity, związane z kwotą wolną od zajęcia komorniczego. Chodzi tutaj o pewną kwotę, którą komornik – niezależnie od wszystkiego – musi pozostawić na koncie osoby, wobec której toczy się postępowanie komornicze. Kwoty wolne od potrąceń poddawane są regularnej waloryzacji, podobnie jak emerytury i renty. Od 1 marca 2023 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 1191,33 zł w przypadku emerytów.

Jak pozbyć się komornika z emerytury?

Jakiś czas temu wszczęto wobec Ciebie postępowanie komornicze, w związku z niespłacanymi w terminie zobowiązaniami finansowymi? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak pozbyć się komornika z emerytury? Możliwości jest kilka.

Negocjacje z komornikiem nie zawsze mają sens

Wiele osób próbuje podejmować negocjacje z komornikiem, licząc na to, że zajęta zostanie mniejsza część majątku. Niestety, działanie takie nie zawsze ma sens – głównie dlatego, że to nie komornik jest wierzycielem. Zadaniem komornika jest jedynie wypełnianie jego obowiązków ustawowych. Właśnie dlatego negocjacji nie należy prowadzić bezpośrednio z komornikiem, a z wierzycielem.

Ugoda z wierzycielem może być rozwiązaniem

Jednym z najlepszych rozwiązań, dostępnych dla osób, wobec których wszczęto postępowanie komornicze, jest ugoda z wierzycielem. To doskonała odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się komornika z emerytury. W przypadku emerytów sprawa może być ułatwiona – wierzyciele mogą być bardziej otwarci na ugodę, z uwagi na to, że emeryci bardzo często znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dla wierzyciela podstawowym celem jest odzyskanie przynajmniej części środków, a postępowanie komornicze nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Właśnie dlatego warto rozważyć ugodę z wierzycielem – najlepiej korzystając z pomocy prawnej.

Umorzenie długów – jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami finansowymi

Umorzenie długów również może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. W przypadku emerytów warto dążyć do pokrycia należności, która jest przedmiotem czynności komorniczych – na przykład z emerytury lub z oszczędności. W tym celu można również wykorzystać posiadane lokaty lub inne środki. Dzięki oddaniu wierzycielowi kwoty, która pokryje cały dług, możliwe będzie zakończenie postępowania komorniczego. Umorzenie długu spowodowane spłatą należności jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które dysponują odpowiednimi środkami finansowymi. Dużym wsparciem może okazać się tutaj najbliższa rodzina.

Postaw na profesjonalnego wsparcie prawne HelpHero!

Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się komornika z emerytury, nie zawsze jest prosta. Wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji, od rodzaju niespłaconych zobowiązań finansowych czy od sytuacji finansowej emeryta. Jeśli nie wiesz, co zrobić, ponieważ wszczęto wobec Ciebie postępowanie komornicze, postaw na pomoc prawną HelpHero. Eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, a w razie potrzeby udzielą niezbędnej pomocy. Być może okaże się, że w Twoim przypadku pozbycie się komornika nie będzie trudne!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl