Data publikacji: 08.09.2022

Kiedy umowa pożyczki jest nieważna?

Zdecydowałeś się na skorzystanie z pożyczki, jednak masz wrażenie, że firma, z usług której skorzystałeś, nie zadbała o wszystkie formalności? Choć w większości przypadków firmy pożyczkowe dbają o dopełnienie wszystkich wymogów formalnych, zdarzają się sytuacje, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. W niektórych przypadkach pożyczkobiorca może nawet odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Zapraszamy do lektury!

Kiedy umowa pożyczki jest nieważna?

Zdarzają się sytuacje, w których umowa pożyczki może zostać uznana za nieważną. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich osób, które korzystają z różnego rodzaju kredytów czy pożyczek. Oczywiście należy mieć świadomość, że większość firm udzielających pożyczek dba o to, aby umowy skonstruowane były zgodnie z prawem. Jest to dla nich istotne zabezpieczenie, również na wypadek ewentualnego unieważnienia takiej umowy.

Kiedy umowa pożyczki może zostać uznana za nieważną? Poniżej znajdziesz przykładowe sytuacje, w których umowa taka może być nieważna.

Zapisy niezgodne z prawem

Jednym z najczęstszych przypadków, kiedy umowa pożyczki jest nieważna, jest wystąpienie w niej różnego typu przepisów, które nie są zgodne z prawem. Mowa tu o tzw. klauzulach abuzywnych. Co ciekawe, to właśnie niedozwolone klauzule najczęściej są podstawą do unieważnienia umów związanych z kredytami walutowymi głównie frankowymi. Jak rozpoznać klauzule niedozwolone? Mogą to być zapisy dotyczące braku możliwości negocjowania warunków umowy oraz inne fragmenty umowy, które jednoznacznie są niekorzystne dla pożyczkobiorcy. Oczywiście w każdym przypadku niezbędna jest analiza prawna, która pozwoli na stwierdzenie, czy dana umowa rzeczywiście zawiera niedozwolone zapisy.

Błędy formalne

Umowa pożyczki może zostać uznana za nieważną również wtedy, kiedy pojawiają się w niej różnego typu błędu formalne. Co ważne, błędy te mogą dotyczyć zarówno treści umowy, jak i sposobu jej zawarcia. Mogą to być takie błędy, jak brak podpisów, brak informacji na temat RRSO, oprocentowania czy brak informacji o warunkach odstąpienia od umowy. Uwaga – w przypadku tego typu błędów konsument ma możliwość odwołania się do sankcji kredytu darmowego.

W tym miejscu warto wspomnieć, czym jest sankcja kredytu darmowego. Otóż jest to rozwiązanie prawne, które ma chronić konsumentów przed nieuczciwymi pożyczkodawcami. W sytuacji, gdy w umowie wystąpią błędy formalne, konsument ma prawo odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Dzięki temu wszystkie koszty kredytu zostaną unieważnione, w efekcie czego będzie on darmowy. Pozbawi to firmę pożyczkową jakichkolwiek zysków. Warto pamiętać o takim rozwiązaniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy wiedza ta może się przydać.

Umowa została sfałszowana lub zawarta pod wpływem groźby

Podstawą do unieważnienia umowy pożyczki może być sytuacja, w której umowa taka została sfałszowana, zawarta na wykradzione dane, a nawet zawarta pod wpływem szantażu lub groźby. Oczywiście to pożyczkobiorca musi udowodnić, że rzeczywiście doszło do tego typu sytuacji. Warto tutaj skorzystać z pomocy prawnej, szczególnie jeśli konieczne będzie wejście na drogę sądową.

Sytuacji, kiedy umowa pożyczki może być unieważniona, jest o wiele więcej!

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce, umowa pożyczki może być nieważna również w innych przypadkach. Podstawą do unieważnienia umowy może być sytuacji, w której umowę taką zawarła osoba, nieposiadająca do tego prawa – na przykład niepełnoletnia lub częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolniona. O unieważnienie można ubiegać się również wtedy, gdy umowa zawarta została bez formalnej zgody osoby trzeciej, która potencjalnie również byłaby odpowiedzialna za spłatę pożyczki. Mowa tu oczywiście o skorzystaniu z pożyczki przez osobę w związku małżeńskim, w którym ustanowiona została wspólnota majątkowa.

Kiedy umowa pożyczki jest nieważna – podsumowanie

Wiesz już, kiedy umowa pożyczki jest nieważna. Możliwość unieważnienia umowy pojawia się w wielu różnych sytuacjach, na przykład gdy w umowie pojawiają się błędy formalne, gdy występują w niej klauzule abuzywne lub gdy została zawarta pod wpływem groźby lub szantażu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl