Data publikacji: 22.05.2023

Odroczenie terminu płatności podatku – co warto wiedzieć?

Odroczenie terminu płatności to rozwiązanie, które daje osobom prywatnym lub firmom pewną elastyczność w uregulowaniu swoich zobowiązań finansowych. Pozwala na przesunięcie terminu płatności na późniejszy okres, co może okazać się korzystne w sytuacjach, gdy bieżące warunki finansowe nie pozwalają na terminową zapłatę podatku. W tym artykule omówimy, czym jest odroczenie terminu płatności, jakie są możliwości odroczenia oraz jakie korzyści niesie ze sobą to rozwiązanie. 

Odroczenie terminu płatności – na czym polega?

Odroczenie terminu płatności to specjalna ulga, dzięki której podatnik może zapłacić należności podatkowe w późniejszym, bardziej dogodnym dla niego terminie. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie przez urząd. Oznacza to, że urzędnik analizuje sytuację finansową podatnika, a następnie podejmuje decyzję dotyczącą tego, czy może on skorzystać z ulgi. A zatem należy mieć solidne, możliwe do wykazania podstawy, aby ubiegać się o odroczenie terminu płatności podatku. 

Korzyści wynikające z odroczenia terminu płatności podatku

Skorzystanie z odroczenia terminu płatności podatku w wielu sytuacjach może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Jakie są największe korzyści dla podatnika? 

 • Poprawa bieżącej sytuacji finansowej – odroczenie terminu płatności daje podatnikowi możliwość skoncentrowania się na uregulowaniu innych pilnych zobowiązań finansowych, co może pomóc w poprawie stabilności finansowej. 

 • Uniknięcie konsekwencji opóźnień – odroczenie terminu płatności pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji nieopłacenia podatku w terminie. To daje dłużnikowi czas na uregulowanie zobowiązania w sposób bardziej kontrolowany.

Choć odroczenie terminu płatności podatku nie jest często stosowanym rozwiązaniem, warto pamiętać o tym, że istnieje taka możliwość. 

Kto może skorzystać z odroczenia?

Z odroczeniu terminu płatności mogą skorzystać następujące osoby: 

 • podatnik

 • płatnik, 

 • inkasent,

 • spadkobierca podatnika lub płatnika,

 • osoba trzecia.

Jak widać, możliwość odroczenia dostępna jest zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców. 

Jakie należności podatkowe mogą zostać odroczone? 

Kolejna kwestia dotyczy tego, jakie należności mogą zostać odroczone. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urzędnik może wyrazić zgodę na odroczenie: 

 • terminu zapłaty podatku,

 • terminu zapłaty zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę,

 • odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

Wniosek o odroczenie terminu płatności może dotyczyć na przykład składek ZUS, podatku VAT czy podatku od spadków i darowizn. 

Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności podatku? 

Przede wszystkim musisz pamiętać, że wniosek o odroczenie podatku musisz złożyć przed terminem, w którym podatek ten powinien zostać opłacony. Do wniosku dołącz odpowiednie dokumenty – w zależności od tego, czego dotyczy wniosek i co jest przyczyną problemów finansowych. 

Może to być oświadczenie o sytuacji finansowej lub zdrowotnej, dane z rachunku zysków i strat czy dane z okresowego bilansu. Jeśli nie dołączysz żadnych dokumentów, urzędnik sam zgromadzi materiały i na ich podstawie podejmie decyzję. 

Wniosek można złożyć osobiście, w formie elektronicznej lub przesyłając go tradycyjną pocztą. Z pewnością jednak złożenie specjalnego wniosku elektronicznego jest najszybsze, a przy tym minimalizuje ryzyko niedopełnienia wymogów formalnych. 

Gdzie złożyć odpowiednie dokumenty? 

Wniosek o odroczenie terminu płatności powinien zostać złożony w odpowiednim miejscu:

 • jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą,  wniosek złóż do urzędu skarbowego (właściwego dla twojego miejsca zamieszkania);

 • jeśli prowadzisz firmę jako osoba prawna (np. spółka z o.o.) lub jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie),  wniosek o odroczenie terminu płatności złóż w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, 

 • jeżeli nie posiadasz siedziby firmy w Polsce, ale na stałe prowadzisz tutaj działalność gospodarczą, wniosek złóż w urzędzie odpowiednim dla miejsca wykonywania działalności, 

 • jeśli nie posiadasz siedziby w Polsce ani na stałe nie prowadzisz działalności gospodarczej w Polsce, wniosek złóż do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście

Istnieje również możliwość złożenia pisma w Urzędzie Skarbowym dla największych podmiotów. Zgodnie z informacjami ze strony gov.pl: jeśli masz np.: oddział w Polsce, wielomilionowe przychody ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług (co najmniej 5 mln euro netto rocznie w przeliczeniu na złotówki), firmę z kapitałem zagranicznym, wniosek złóż w jednym z wyspecjalizowanych (dużych) urzędów skarbowych.

Podsumowanie

Odroczenie terminu płatności to elastyczne rozwiązanie, które daje możliwość przesunięcia momentu uregulowania zobowiązania na późniejszy okres. Jest to korzystne dla osób i firm, które borykają się z trudnościami finansowymi i potrzebują czasu na zdobycie środków finansowych. Warto pamiętać o możliwości skorzystania z takiego rozwiązania. 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl