Data publikacji: 27.09.2022

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania: chodzi nie tylko o OC

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania zwykle kojarzy się z wypadkami drogowymi oraz ubezpieczeniem OC kierowców. Osoby poszkodowane w wypadku drogowym lub ich bliscy dochodzą odszkodowania od ubezpieczyciela, który sprzedał sprawcy właśnie taką polisę OC. Warto jednak mieć świadomość, że pomoc w uzyskaniu odszkodowania dotyczy nie tylko wypadków drogowych oraz obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej kierowców. W praktyce sytuacji skutkujących kłopotami z uzyskaniem odszkodowania jest o wiele więcej. Postanowiliśmy zatem wymienić przykłady. Takie omówienie możliwych przyczyn i podstaw prawnych roszczeń jest ważne, bo wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że w pewnych sytuacjach mogą otrzymać odszkodowanie. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania dotyczy naprawdę rozmaitych przypadków, co postanowiliśmy udowodnić.

Z AC oraz NNW czasem też jest trudno otrzymać wypłatę …

Wcześniej wspomnieliśmy, że pomoc w uzyskaniu odszkodowania o wyższej wysokości często dotyczy obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców. Warto zdawać sobie sprawę, że ze wsparcia eksperta prawnego korzystają również osoby wnioskujące o odszkodowanie z innych ubezpieczeń komunikacyjnych niż tylko OC. Chodzi o autocasco (AC) oraz NNW. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania z autocasco to usługa niekiedy bardzo potrzebna właścicielowi auta. Może on uważać, że zakład ubezpieczeń niesłusznie uchylił się od odpowiedzialności za uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież auta. W przypadku AC, problemem bywa też zaniżona wycena szkody. Jeżeli chodzi o NNW, to świadczenia z takiej polisy może domagać się nawet sprawca wypadku (kierowca) lub jeden z jego pasażerów.

Zaniżone odszkodowania to problem posiadaczy wielu polis

Eksperci oferujący pomoc w uzyskaniu odszkodowania mogą potwierdzić, że ich klientami są również osoby domagające się wyższego świadczenia z innych polis niż OC kierowcy, autocasco lub NNW. Przykład stanowią posiadacze polis mieszkaniowych, których dom lub lokal uległ uszkodzeniu albo nawet zniszczeniu. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania często okazuje się niezbędna także sąsiadom, którzy chcą, aby ubezpieczyciel sprawcy wypłacił im rekompensatę za szkody w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym (wykupionego przez właściciela „zalewającego” mieszkania). Praktyka pokazuje również, że pomoc w uzyskaniu odszkodowania dość często dotyczy polis na życie, niekomunikacyjnych NNW, a także polis turystycznych i ubezpieczeń drogiego sprzętu elektronicznego.

Sprawca szkody wcale nie musi posiadać ubezpieczenia OC

Odszkodowań nie należy utożsamiać jedynie ze świadczeniami, które może wypłacić ubezpieczyciel. Odpowiedzialność cywilna nie zależy bowiem od tego, czy sprawca szkody posiada ubezpieczenie chroniące go od finansowych skutków odpowiedzialności cywilnej. Przykładów odpowiedzialności cywilnej skutkującej wypłatą odszkodowania w praktyce jest bardzo wiele. W każdym z nich, pomoc w uzyskaniu odszkodowania może okazać się bardzo ważna. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wyegzekwowanie należnych nam pieniędzy bywa o wiele trudniejsze jeśli sprawca szkody nie posiada odpowiedniego ubezpieczenia OC. Chodzi między innymi o fakt, że wielu osób po prostu nie stać na jednorazową zapłatę większej kwoty (np. pokrywającej koszty remontu mieszkania zalanego przez sąsiada). W takiej sytuacji, sprawa sądowa może być konieczna, choć niekiedy samo przedsądowe wezwanie do zapłaty wystarczy do zmiany stanowiska sprawcy.

Jakie sytuacje inne niż wypadki drogowe uzasadniają skierowanie roszczeń cywilnoprawnych względem innej osoby? Najpopularniejsze przykłady dotyczą wspomnianego już zalania mieszkania, pogryzienia przez psa, a także kolizji z winy rowerzysty albo użytkownika hulajnogi elektrycznej. W czasie zimy zdarzają się też dość częste szkody związane z upadkiem na nieodśnieżonym chodniku lub uszkodzeniem samochodu przez spadające sople. W takim przypadku, pomoc w uzyskaniu odszkodowania będzie wymagała skierowania pozwu przeciwko właścicielowi lub zarządcy nieruchomości (np. wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej).

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania dotyczy również umów

Przytoczone wcześniej przykłady dotyczyły głównie szkód poniesionych przez konsumentów i tak zwanej odpowiedzialności deliktowej (za czyny niedozwolone). Warto mieć świadomość, że prawo cywilne wyróżnia też odpowiedzialność kontraktową (z umowy). Artykuł 471 kodeksu cywilnego potwierdza, że „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania”. Odpowiedzialność kontraktowa to kwestia, w przypadku której częściej do eksperta zgłaszają się przedsiębiorcy. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy oczywiście może być udzielona również konsumentowi.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl