Data publikacji: 17.05.2021

Rodzaje upadłości przedsiębiorstw

Choć programy pomocowe, oferowane przez rząd w ramach wsparcia dla firm w walce ze skutkami pandemii COVID-19, przyniosły dobre rezultaty, wiele firm znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Pandemia pogłębiła problem niewypłacalności firm, a wiele z nich stanęło na skraju bankructwa. Twoja firma również znalazła się w bardzo skomplikowanej sytuacji i zaczynasz zastanawiać się nad ogłoszeniem upadłości? Dowiedz się, jakie są rodzaje upadłości przedsiębiorstw.

Czym jest upadłość?

Upadłość, czyli bankructwo, to sytuacja, kiedy w której firma ma poważne problemy z wypłacalnością. Gdy w firmowej kasie zaczyna brakować środków na pokrycie bieżących zobowiązań, jak płacenie kontrahentom za dostawę towarów czy wykonanie usług, a nawet na pensje dla pracowników, to firma przestaje być wypłacalna. Upadłość jest procedurą, która rozpoczynana jest w przypadku niewypłacalności dłużnika względem wierzycieli. Celem postępowania upadłościowego jest wspólne dochodzenie roszczeń przez wszystkich wierzycieli.

Rodzaje upadłości przedsiębiorstw

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje upadłości przedsiębiorstw:

  • upadłość likwidacyjna,
  • upadłość układowa.

Przed ogłoszeniem upadłości firmy warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają te dwa rodzaje upadłości.

Upadłość likwidacyjna

O upadłości likwidacyjnej możemy mówić w sytuacji, gdy zaspokojenie roszczeń wierzycieli danego przedsiębiorstwa jest możliwe dzięki sprzedaży majątku niewypłacalnej firmy W tym przypadku konieczne jest powołanie syndyka, który zarządza majątkiem upadłego, a następnie doprowadza do końca cały proces likwidacji przedsiębiorstwa. Syndyk sprzedaje ruchomości i nieruchomości, należące do firmy. Uzyskane fundusze masy upadłości są dzielone między wierzycieli na podstawie wcześniej przygotowanego planu podziału Przedsiębiorca jest pozbawiony prawa zarządu i dysponowania majątkiem.

Upadłość układowa

Postępowanie upadłościowe układowe (z możliwością zawarcia układu) prowadzi się, gdy przedsiębiorca lub jego wierzyciele zainteresowani są tym, aby firma w dalszym ciągu mogła działać. Przedsiębiorca zawiera tutaj specjalny układ z wierzycielami. Po orzeczeniu przez sąd upadłości firmy z możliwością zawarcia układu, przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia sposobów restrukturyzacji zobowiązań oraz do ich uzasadnienia. Masą upadłości zarządza przedsiębiorca, jednak robi to pod nadzorem sądowym.

Jak ochronić firmę przed bankructwem?

Restrukturyzacja firmy może być najlepszym sposobem na uratowanie jej przed upadłością. Kiedy pojawiają się problemy z wypłacalnością, a lista wierzycieli się wydłuża, przedsiębiorca powinien zacząć działać jak najszybciej. Obecnie coraz więcej firm znajduje się w trudnej sytuacji, dlatego od czerwca 2020 roku firmy mogą zdecydować się na specjalne uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które dostępne jest w ramach Tarczy 4.0.

Co może zyskać przedsiębiorca, który zdecydował się na restrukturyzację? 

  • uchronienie firmy przed bankructwem,
  • redukcję zobowiązań wobec wierzycieli nawet o 50%,
  • pełną ochronę przeciwegzekucyjną,
  • możliwość opłacania tylko jednej raty miesięcznie dla wszystkich wierzycieli, a nie osobnej raty dla każdej z nich.

Restrukturyzacja to doskonała alternatywa dla ogłoszenia upadłości. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ w wielu przypadkach może ono pozwolić na uniknięcie bankructwa.

HelpHero – profesjonalna pomoc w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Czujesz, że restrukturyzacja może być dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, ale nie wiesz, jak rozpocząć takie postępowanie? HelpHero to Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który oferuje profesjonalne wsparcie dla firm na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego. Skontaktuj się z nami i opowiedz o sytuacji swojej firmy, a my doradzimy Ci, czy restrukturyzacja jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. A kiedy uznamy, że tak, a Ty zdecydujesz się na współpracę, czym prędzej zaczniemy działać – tak, aby już niebawem Twoje przedsiębiorstwo mogło zacząć znowu dobrze prosperować.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl