Data publikacji: 21.12.2022

Rozwód z orzeczeniem o winie – co musisz wiedzieć?

Jakiś czas temu udało Ci się podjąć ostateczną decyzję o rozwodzie? Prawdopodobnie jest to początek bardzo poważnych zmian w Twoim życiu. Zanim jednak Twoje małżeństwo zostanie oficjalnie zakończone, konieczne będzie podjęcie wielu innych, ważnych decyzji. Jedna z nich dotyczy tego, co wybrać – rozwód za porozumieniem stron, czy może rozwód z orzeczeniem o winie. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie małżonka.

Rozwód z orzekaniem o winie – najważniejsze informacje

Osoby, które planują rozwód, mają do wyboru dwie możliwości – rozwód z orzeczeniem o winie lub rozwód za porozumieniem stron. Decyzję o tym, którą formę rozwodu wybrać, należy bardzo dokładnie przemyśleć. Rozwód za porozumieniem stron sprawdzi się w sytuacji, gdy małżonkowie pozostają w dobrych stosunkach i są zgodni co do różnych kwestii, związanych na przykład z podziałem majątku.

Jeśli chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie, rozwiązanie to ma szereg poważnych konsekwencji. Należy mieć świadomość, że postępowanie może trwać dłużej, niż w przypadku rozwodu za porozumieniem stron. Na taki rodzaj rozwodu należy zdecydować się tylko wtedy, gdy ma się absolutną pewność co do winy drugiego małżonka – i co do tego, że udowodnienie tej winy przed sądem jest dobrym rozwiązaniem.

Czy warto zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rozwód z orzekaniem o winie ma zarówno sporo wad, jak i zalet. Wśród największych wad takiego postępowania wymienić należy wspomniany wcześniej długi czas oczekiwania na wyrok sądu, a także to, że postępowanie może się przedłużać. Bardzo często jedna czy dwie rozprawy nie wystarczą, aby sąd mógł wydać wyrok.

Przedłużające się postępowanie rozwodowe może mieć negatywny wpływ na całe życie małżonków, między innymi na pracę czy na dzieci, jeśli małżeństwo je posiada. Pod uwagę należy wziąć również wyższe koszty, szczególnie w sytuacji, gdy małżonkowie decydują się na korzystanie z pełnomocnika. Uwaga: w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie koszty pełnomocnika drugiej strony pokrywa małżonek, który został uznany za winnego rozpadu małżeństwa.

Oczywiście rozwód z orzeczeniem o winie ma też sporo zalet. Największą z nich jest możliwość dochodzenia od małżonka winnego alimentów. Sąd może zasądzić alimenty na rzecz małżonka niewinnego – strona winna będzie zobowiązana do ich wypłacania aż do momentu, gdy strona niewinna wejdzie w nowy związek. Oczywiście wyjątkiem są sytuacje, gdy sąd zasądzi inaczej.

Nie da się ukryć, że wiele osób decyduje się na rozwód z orzeczeniem o winie z powodu… satysfakcji, która pojawia się po wygraniu takiej sprawy. Jak wiadomo, postępowanie rozwodowe jest niezwykle stresujące, szczególnie jeśli małżeństwo kończy się we wrogiej atmosferze. Dla wielu osób taka forma zakończenia związku jest źródłem wewnętrznej satysfakcji. Czy kierowanie się takimi motywami jest słuszne? Oczywiście na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku

Panuje powszechne przekonanie, że rozwód z orzeczeniem o winie jest bardzo opłacalny dla strony niewinnej, z uwagi na fakt, iż może ona otrzymać większą część majątku. Nie jest to prawda. Kwestia winy podczas postępowania rozwodowego nie ma wpływu na to, w jaki sposób podzielony zostanie majątek. Nie działa to w ten sposób, że małżonek niewinny – w ramach rekompensaty – otrzyma większą część majątku, a małżonek winny zostanie ukarany przez sąd mniejszą częścią majątku.

Innymi słowy, podział majątku w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie oraz rozwodu za porozumieniem stron nie różni się. Owszem, sąd może zdecydować się na nierówny podział majątku w sytuacji, gdy wystąpią ku temu przesłanki. Zdrada małżonka, która jest przyczyną rozpadu małżeństwa, nie jest jednak taką przesłanką. Sąd może podjąć decyzję o nierównym podziale majątku na przykład wtedy, gdy jest on marnotrawiony przez jedną ze stron lub gdy jedna ze stron uchyla się od wykonywania pracy zarobkowej. Z pewnością jednak kwestia winy rozpadu małżeństwa nie jest powodem, dla którego sąd podejmie decyzję o nierównym podziale majątku.

Jak udowodnić winę małżonka?

Wśród najczęstszych przyczyn rozwodów z orzekaniem o winie wymienić należy przede wszystkim zdrady, przemoc fizyczną, uzależnienia, a także popełnienie przestępstwa przez małżonka czy przemoc ekonomiczną. Co ciekawe, najczęściej występującą przyczyną rozwodów nadal jest tzw. niezgodność charakterów – to na nią bardzo często powołują się małżonkowie, którzy chcą zakończyć małżeństwo.

Z pewnością jednak w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie niezgodność charakterów nie może być podstawą do zakończenia małżeństwa. Najczęściej powodem złożenia pozwu jest właśnie przemoc, alkoholizm czy inne nałogi. Bardzo powszechną przyczyną rozwodów jest również zdrada.

Co istotne, udowodnienie winy małżonka leży po stronie powodu – czyli strony, która złożyła pozew rozwodowy. Nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sąd bowiem nie może mieć żadnych wątpliwości co do winy małżonka. Właśnie dlatego konieczne jest zgromadzenie materiału dowodowego, który w sposób jednoznaczny pokaże, że drugi małżonek ponosi całkowitą winę za rozpad małżeństwa. Mogą to być zdjęcia, nagrania czy korespondencja, a także posty z mediów społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że wszystkie materiały muszą być zgromadzone w sposób zgodny z prawem. W przeciwnym wypadku powodowi również mogą grozić konsekwencje prawne.

Rozwód z orzeczeniem o winie – podsumowanie

Rozwód z orzeczeniem o winie jest rozwiązaniem, na które decydują się osoby chcą udowodnić winę drugiego małżonka. Taka forma rozwodu niesie ze sobą pewne korzyści, między innymi daje możliwość ubiegania się o alimenty. Jednocześnie jednak należy mieć świadomość, że postępowanie rozwodowe może się przedłużać, a kwestia winy w żaden sposób nie wpływa na decyzję sądu o podziale majątku. Z pewnością więc warto zastanowić się nad tym, czy rozwód z orzekaniem o winie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej zrobić to przy wsparciu doświadczonego w zakresie rozwodów prawnika, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości – jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl