Data publikacji: 21.11.2022

Świadczenie pielęgnacyjne – wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz zapewnić jak najlepszą opiekę dziecku, u którego stwierdzono niepełnosprawność? Jedynym sposobem na to jest zrezygnowanie z pracy zarobkowej? Na szczęście możesz otrzymać świadczenie pielęgnacyjne. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje na temat tego świadczenia.

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne to rodzaj pomocy finansowej, która udzielana jest osobom, sprawującym opiekę na dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności. Tego typu świadczenie przysługuje osobom, które opiekują się dziećmi do 18 roku życia. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko kontynuuje edukację – wtedy świadczenie można pobierać do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Co bardzo ważne, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko tym osobom, które zrezygnują z pracy zarobkowej po to, aby opiekować się dzieckiem. Nie ma więc możliwości, aby pracować i jednocześnie korzystać z takiego wsparcia finansowego.

Kto może ubiegać się o otrzymanie takiego świadczenia?

Obowiązujące w Polsce przepisy dokładnie regulują kwestię tego, kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Najczęściej ze świadczenia takiego korzystają rodzice dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Równie dobrze może to być jednak:

 • opiekun dziecka, niebędący jego matką lub ojcem,
 • osoba spokrewniona, która zajmuje się dzieckiem,
 • osoba, która jest rodziną zastępczą dziecka,
 • osoba, która jest zobowiązana do płacenia alimentów na dziecko.

Nie każdy jednak może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Z pomocy takiej nie mogą skorzystać między innymi osoby:

 • o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • mające prawo do innego zasiłku, m.in. renty czy emerytury,
 • pobierające dodatek do zasiłku rodzinnego,
 • mające ustalone prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
 • pobierające wcześniejszą emeryturę w związku ze sprawowaną opieką.

Co ciekawe, świadczenia pielęgnacyjnego nie można pobierać również wtedy, gdy osoba posiadające orzeczenie o niepełnosprawności pozostaje w związku małżeńskim. Chodzi tutaj o osoby, które ukończył 18 lat i kontynuują naukę – ich rodzice czy opiekunowie nie mogą już wtedy skorzystać ze świadczenia.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne. Otóż wysokość świadczenia w 2022 roku to 2119 zł miesięcznie. Jest to o 148 zł więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to świadczenie wynosiło 1971 zł brutto.

To, ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w danym roku, jest zależne od aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia. Bardzo często osoby, które muszą zrezygnować z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, są zdania, że kwota świadczenia jest o wiele za niska. Niestety, w wielu przypadkach kwota ta musi wystarczyć na zaspokojenie potrzeb życiowych zarówno osoby, która sprawuje opiekę, jak i niepełnosprawnego podopiecznego.

Czy jest szansa na to, że wysokość świadczenia wzrośnie w 2023 roku?

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega waloryzacji. Oznacza to, że wraz z początkiem każdego kolejnego roku można spodziewać się podwyżki świadczenia. Czy w 2023 roku świadczenie pielęgnacyjne będzie wyższe? Prawdopodobnie tak. Wynagrodzenie minimalne w Polsce w 2023 roku wzrośnie do kwoty 3490 zł brutto. W związku z tym kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku również wzrośnie – zgodnie ze wstępnymi informacjami – do 2458 złotych. Oznacza to podwyżkę o 339 złotych miesięcznie.

Odmowa świadczenia pielęgnacyjnego – czy można się odwołać?

Bardzo często osoby, które składają wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, spotykają się z odmową. W takiej sytuacji nie należy się poddawać! Warto zdecydować się na odwołanie – dzięki niemu szansa na otrzymanie świadczenia jest naprawdę wysoka.

Odwołanie takie można złożyć w ciągu 14 dni od otrzymania odpowiedzi odmownej. Dokument musi zawierać następujące informacje:

 • dane osoby wnioskującej,
 • dane kontaktowe,
 • miejsce i datę złożenia odwołania,
 • numer dokumentu, w którym poinformowano osobę wnioskującą o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego,
 • opis sytuacji wnioskującego – w tym miejscu należy przytoczyć argumenty przemawiające za tym, że wnioskującemu przysługuje świadczenie, pomimo wcześniejszej odmowy.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób złożyć odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, możesz skorzystać z pomocy prawnej. Doświadczony prawnik będzie w stanie ustalić, jaka była przyczyna odmowy, a dzięki temu pomoże w przygotowaniu argumentów dla komisji. Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na otrzymaniu świadczenia pielęgnacyjnego. W końcu często to jedyny sposób na to, aby zrezygnować z pracy zarobkowej i zająć się niepełnosprawnym dzieckiem.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest świadczenie pielęgnacyjne. Jest to pomoc finansowa, która przyznawana jest osobom sprawującym opiekę nad dzieckiem, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Co ważne, świadczenie takie nie musi być przyznane rodzicowi. Ubiegać się o nie mogą także inni opiekunowie. Dobrą wiadomość dla osób, które korzystają z takiego wsparcia jest to, że w 2023 roku świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do kwoty 2458 złotych. A co zrobić w sytuacji, gdy komisja odrzuciła wniosek o przyznanie świadczenia? Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy prawnika, który pomoże w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl