Data publikacji: 25.04.2023

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank – co dalej?

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank to bez wątpienia najbardziej dotkliwa kara, jaka może spotkać kredytobiorcę. Niestety, w sytuacji, gdy raty nie są spłacane w terminie lub, a co gorsza – nie są spłacane w ogóle, ryzyko otrzymania takiego wypowiedzenia jest bardzo duże. Co może zrobić kredytobiorca w takiej sytuacji?

Czy bank może wypowiedzieć umowę kredytu?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, bank może wypowiedzieć umowę kredytu w ściśle określonych przypadkach. Przyczyną wypowiedzenia umowy kredytu przez bank może być:

  • niespłacanie kredytu w terminie,
  • znacząco obniżenie zdolności kredytowej kredytobiorcy,
  • oszustwo dokonane przez kredytobiorcę – na przykład podanie fałszywych informacji o przychodach,
  • zmniejszenie wartości zabezpieczenia kredytu – na przykład nieruchomości, która została obciążona hipoteką,
  • w przypadku kredytów celowych przyczyną wypowiedzenia umowy może być wykorzystanie uzyskanych środków w sposób inny niż zakładała umowa.

Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że najczęściej powodem wypowiedzenia jest niespłacanie miesięcznych rat w terminach, które zostały określone w harmonogramie spłaty. Obecnie coraz więcej osób otrzymuje wypowiedzenie umowy kredytowej, co jest skutkiem pogarszającej się sytuacji finansowej kredytobiorców.

Konsekwencje wypowiedzenia umowy kredytu przez bank

Każdy kredytobiorca powinien mieć świadomość, że konsekwencje wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank są bardzo poważne. Z tego właśnie powodu warto dbać o terminową spłatę rat, aby nie dawać bankowi żadnych podstaw do wypowiedzenia umowy. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie konsekwencji takiego wypowiedzenia.

Jeżeli jednak bank podejmie decyzję o wypowiedzenia umowy kredytowej, należy liczyć się z tym, że być może konieczne będzie spłacenie kredytu w całości niemal od razu. Kredytobiorca powinien niezwłocznie sprawdzić, jaki termin spłaty przewidziany został na taką okoliczność. Najczęściej jest to jednak 30 dni liczonych od dnia otrzymania wypowiedzenia kredytu.

Oczywiście w wielu przypadkach spłacenie kredytu w takim terminie nie będzie możliwe – szczególnie wtedy, gdy kredytobiorca nie był w stanie opłacić kilku ostatnich rat. Należy jednak wiedzieć, że w sytuacji, gdy wierzyciel spodziewa się, że dłużnik może ogłosić upadłość konsumencką, okres wypowiedzenia może wynosić siedem dni.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank – co dalej?

Otrzymałeś wypowiedzenie umowy kredytowej od swojego banku i zastanawiasz się, co możesz zrobić? Nie dysponujesz wystarczającymi środkami na to, aby w ciągu 30 dni spłacić całą kwotę kredytu? Możliwości jest kilka.

Bank, który wypowiedział umowę kredytu, najprawdopodobniej spodziewa się, że dłużnik nie będzie w stanie w ciągu kilku dni spłacić całego zadłużenia. W takim przypadku bank może zdecydować się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej lub na dokonanie cesji zadłużenia. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, kolejnym krokiem może być skierowanie sprawy do sądu, a to z kolei może skutkować rozpoczęciem postępowania komorniczego.

Kiedy zacznie się postępowanie komornicze, trudno będzie o jakiekolwiek negocjacje. Nie warto więc czekać z założonymi rękami, aż do akcji wkroczy komornik. Warto działać jak najszybciej, na przykład podejmując negocjacje z bankiem.

Odwołanie się od decyzji banku może być dobrym rozwiązaniem

Pewną alternatywą może być odwołanie się od wypowiedzenia umowy kredytu przez bank. Jeśli nie zgadzasz się z decyzją banku, możesz skierować sprawę na drogę sądową. Aby takie rozwiązanie okazało się skuteczne, warto posiadać niezbite dowody na to, że bank faktycznie popełnił błąd, wypowiadając umowę kredytu. W przeciwnym wypadku szanse na pozytywne dla kredytobiorcy zakończenie są naprawdę niewielkie.

Co ważne, w przypadku takiego postępowania nie ma żadnego znaczenia, że kredytobiorca nie dysponuje wystarczającymi środkami na spłatę kredytu. Sąd analizuje tylko błędy formalne, które zostały popełnione przez bank.

Podstawą do rozpoczęcia takiego postępowania mogą być również klauzule abuzywne w umowie kredytowej. To bardzo ważna informacja dla każdej osoby, która rozważa odwołanie się od decyzji banku w sprawie wypowiedzenia umowy kredytu.

Bank wypowiedział umowę kredytu – jak się bronić?

Niestety, nie ma zbyt wiele sposobów na to, aby bronić się w przypadku otrzymania wypowiedzenia umowy kredytu od banku. Najlepszym wyjściem jest unikanie takiej sytuacji, a zatem terminowe spłacanie rat i przestrzenie innych zapisów, znajdujących się w umowie kredytowej.

Jeśli jednak do wypowiedzenia umowy kredytu dojdzie, warto jak najszybciej rozważyć wszystkie dostępne możliwości. Pomóc w tym może doświadczony prawnik, który posiada odpowiednią wiedzę na temat dostępnych możliwości i najbardziej korzystnych rozwiązań w takich przypadkach.

Z reguły to właśnie odwołanie się od wypowiedzenia umowy kredytu i skierowanie sprawy na drogę sądową jest najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorców. Jest to realna szansa na wyjście z tak skomplikowanej sytuacji. Kluczowe jest to, aby w przypadku otrzymania wypowiedzenia umowy kredytu zachować zimną krew – kredytobiorcom przysługuje bowiem wiele praw, z których warto skorzystać w trudnych sytuacjach.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl