Data publikacji: 05.05.2023

Zawezwanie do próby ugodowej

Zawezwanie do próby ugodowej może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnego postępowania sądowego. Sprawdź, na czym polega takie rozwiązanie i jakie są największe korzyści, wynikające z zawezwania próby ugodowej. Przy okazji dowiesz się, w jaki sposób zmiana przepisów z 2022 roku wpływa na sytuację osób, które chcą zdecydować się na zawezwanie do próby ugodowej.

Czym jest zawezwanie do próby ugodowej?

Zawezwanie do próby ugodowej jest pismem procesowym, które ma na celu przede wszystkim rozwiązaniem konfliktu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Tego typu akt prawny ma skutkować rozwiązaniem konfliktu poprzez podjęcie negocjacji. Próba podjęcia porozumienia poprzez postępowanie pojednawcze stanowi alternatywę dla postępowania sądowego.

Wielu wierzycieli decyduje się na zawezwanie do próby ugodowej, ponieważ chce sprawdzić, jaka będzie reakcja drugiej strony na roszczenie, a jednocześnie nie chce jeszcze składać standardowego pozwu sądowego. W wielu przypadkach z pewnością warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Zawezwanie do próby ugodowej – najważniejsze korzyści

Zawezwanie do próby ugodowej w wielu sytuacjach jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Jakie są największe korzyści dla stron postępowania pojednawczego?

Oszczędność czasu

W przypadku zawezwania do próby ugodowej, strony mają szansę na szybkie rozwiązanie sporu bez długotrwałego procesu sądowego. Negocjacje prowadzone w ramach próby ugodowej są często skuteczniejsze i efektywniejsze, co pozwala zaoszczędzić czas wszystkim zaangażowanym osobom.

Możliwość utrzymania relacji

W wielu przypadkach strony konfliktu są ze sobą powiązane więzami rodzinnymi lub biznesowymi. Zawezwanie do próby ugodowej daje im szansę na zachowanie tych relacji, poprzez negocjacje i osiągnięcie porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

Bardziej korzystne rozwiązanie

W przypadku zawezwania do próby ugodowej, strony same uczestniczą w procesie rozwiązania konfliktu. Mają wpływ na to, jak będą wyglądały warunki porozumienia, co daje większe szanse na osiągnięcie porozumienia, które będzie korzystne dla każdej ze stron.

Niższe opłaty

Zawezwanie do próby ugodowej może być bardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem, niż sprawa sądowa. Jeszcze do niedawna kwestię tę regulował art. 19 ust. 3 pkt 3 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Wcześniej za zawezwanie do próby ugodowej trzeba było zapłacić od 40 do 300 zł. Obecnie nowe zasady określają, że opłata wynosi ⅕ opłaty sądowej od pozwu. Nie ma zatem wątpliwości, że próba ugodowa może wiązać się ze sporymi oszczędnościami.

Kiedy zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia?

Jeszcze do niedawna zawezwanie do próby ugodowej skutkowało przerwaniem biegu przedawnienia. Wraz z dniem 30 czerwca 2023 roku w życie weszły jednak zmiany Kodeksu cywilnego, które modyfikują tę kwestię.

Przed zmianą przepisów bieg terminu przedawnienia przerywany był przez każdą czynność przed sądem, która przedsięwzięta była bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia. Obecnie jednak, w związku ze zmianą przepisów, wygląda to inaczej. Po 30 czerwca 2022 roku zawezwanie do próby ugodowej nie skutkuje przerwanie biegu przedawnienia i naliczaniem go na nowo, a jedynie jego zawieszeniem.

W praktyce oznacza to, że strona konfliktu złoży wniosek o zawezwanie do próby ugodowej na dwa miesiące przed upływem terminu przedawnienia, to po zakończeniu postępowania będzie miała dwa miesiące na złożenie powództwa.

Dla stron konfliktu z pewnością nie jest to korzystne, ponieważ dotychczas o zakończeniu postępowania ugodowego od nowa naliczany był okres trzech czy sześciu lat. Zmiana ta jednak ma na celu przede wszystkim zapobieganiu sytuacjom, w których zawezwanie do próby ugodowej składane jest tylko po to, aby przerwać bieg przedawnienia.

Podsumowanie

Zawezwanie do próby ugodowej jest skutecznym sposobem na rozwiązanie konfliktów i uniknięcie długotrwałego procesu sądowego. Strony mają szansę na szybkie i efektywne negocjacje, które mogą prowadzić do satysfakcjonującego porozumienia. Korzyści wynikających z zawezwania do próby ugodowej jest sporo. Należy jednak pamiętać, że – po zmianie przepisów z 2022 roku – zawezwanie do próby ugodowej nie skutkuje już przerwaniem biegu przedawnienia.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl