Pozew o WIBOR – nastał czas na "złotówkowiczów"?

Pozew o wibor

W ostatnich latach wiele mówi się o frankowiczach, którzy kilka lub kilkanaście lat temu zdecydowali się na skorzystanie z kredytu frankowego. Obecnie coraz częściej pojawia się pytanie, co czeka osoby, spłacające kredyty hipoteczne w złotówkach. Wybuch inflacji i podniesienie stóp procentowych spowodowały, że zaczyna pojawiać się pytanie o pozew o WIBOR. No właśnie – na co mogą liczyć złotówkowicze?

Złotówkowicze jak frankowicze?

Nie ma chyba wątpliwości co do tego, że frankowicze mają teraz bardzo dobry czas. O ile początkowo kredyt w CHF wydawał się świetnym rozwiązaniem, a tyle w kolejnych latach okazało się, że taki kredyt może bardzo szybko zrujnować domowy budżet. Zmienny kurs franka szwajcarskiego skutkował bowiem podnoszeniem wysokości rat, a także ich całkowitą nieprzewidywalnością – a to, jak nietrudno się domyślić, skutecznie odbierało poczucie finansowego bezpieczeństwa. Niestety, niejednokrotnie umowy kredytowe sformułowane były w sposób, który – delikatnie mówiąc – mógł budzić wątpliwości prawne.

Obecnie ponad 90 proc. spraw rozpatrywanych jest na korzyść frankowiczów

Obecnie ponad 90 proc. spraw rozpatrywanych jest na korzyść frankowiczów – zarówno tych o unieważnienie, jak i odfrankowienie kredytu CHF. Co więcej, sprawy te rozpatrywane są coraz szybciej, a kredytobiorcy mogą korzystać z kolejnych rozwiązań, jak na przykład zabezpieczenie roszczeń, pozwalające na niespłacanie rat podczas postępowania.

Powstaje jednak pytanie, czy osoby spłacające kredyt w PLN również mogą liczyć na tego typu rozwiązanie ich problemów. Ogromny wzrost inflacji spowodował kilkukrotne podniesienie stóp procentowych, a to z kolei przyczyniło się do gwałtownego wzrostu rat. Jak podają niektóre portale, w niektórych rejonach Polski rata kredytu wynosi już 80 proc. pensji. Coraz częściej pojawia się też pytanie o pozew o WIBOR. Czy słusznie?

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś

Pozew o WIBOR – najważniejsze informacje

 

No właśnie – tutaj sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Kiedy kredytobiorcy mogli cieszyć się zerowymi stopami procentowymi, a przy tym inflacja utrzymywała się na nieco niższym poziomie, wątpliwości dotyczące stawek WIBOR pojawiały się nieco rzadziej. Niektórzy mieli co do nich zastrzeżenia, jednak wtedy nie było to problemem, głównie z uwagi na przyjazne raty. Obecnie jednak sytuacja na rynkach gwałtownie się zmieniła, przede wszystkim z uwagi na inflację i regularne podnoszenie stóp procentowych. Skutek jest taki, że raty kredytów poszybowały w górę – do tego stopnia, że wielu kredytobiorców ma ogromny problem z ich spłatą. 

 

Z jakiego powodu WIBOR stał się tematem numer jeden wśród złotówkowiczów? Otóż należy tutaj zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest WIBOR. Jest to specjalny wskaźnik, którego głównym zadaniem jest regulowanie pożyczek między bankami komercyjnymi. Nie każdy bowiem wie, że banki są nie tylko kredytodawcami, ale też… kredytobiorcami. Banki również pożyczają pieniądze i zobowiązują się do zwrócenia ich – oczywiście kwota do zwrotu powiększa jest o pewien ustalony wcześniej procent. Ten procent to właśnie WIBOR. 

 

Ważna informacja jest taka, że WIBOR nie jest stały. Stawki zmieniają się niemal każdego dnia. Dla kredytobiorcy WIBOR również ma duże znaczenie, ponieważ przekłada się on na oprocentowanie kredytu. Do oprocentowania kredytu wliczana jest także marża banku, choć tę – przynajmniej w niektórych przypadkach – można negocjować. WIBOR ma znaczenie przede wszystkim w przypadku kredytów o zmiennym oprocentowaniu, ponieważ tutaj wszelkie zmiany są mocno odczuwalne dla przeciętnego kredytobiorcy. 

Czy pozew o WIBOR może okazać się rozwiązaniem? 

 

W lutym 2022 roku oczy wszystkich kredytobiorców w Polsce zwrócone były na Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego wpłynął pierwszy pozew w sprawie sposobu ustalania i wysokości wskaźnika WIBOR. Jak wskazano w pozwie, stawka WIBOR jest sztucznie zawyżona i nie oddaje rzeczywistych kosztów, ponoszonych przez banki. Oczywiście główny zarzut jest taki, że banki modyfikują WIBOR w taki sposób, aby odnosić jak największe korzyści. Podobnie jak w przypadku frankowiczów – dzieje się to kosztem kredytobiorców, którzy muszą zmagać się z wysokimi kosztami kredytów. 

 

Nic dziwnego, że w tej sytuacji pierwszy pozew o WIBOR wzbudził tak ogromne emocje. Prawdopodobnie na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie trzeba będzie jeszcze zaczekać, podobnie jak na odpowiedź na pytanie, czy złotówkowicze podzielą losy frankowiczów. Czy w najbliższych miesiącach i latach sądy zostaną zalane pozwami, składanymi przez osoby spłacające kredyty w PLN? 

 

Być może – na ten moment trudno to orzec. Tym bardziej, że politycy proponują swoje rozwiązania, jak na przykład zamrożenie stawek WIBOR czy dopłaty do kredytów. Nie ma wątpliwości co do jednego – sytuacja jest bardzo dynamiczna, a rozwiązanie przez cały czas jest poszukiwane. 

HelpHero – postaw na profesjonalną pomoc prawną

 

HelpHero to Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który specjalizuje się między innymi w pomocy frankowiczom. Jeśli chodzi o pozew o WIBOR, eksperci HelpHero przez cały czas analizują sytuację i szukają najlepszych rozwiązań. Jeżeli szukasz wsparcia przy analizie swojej umowy kredytowej w PLN lub po prostu chcesz trzymać rękę na pulsie i przygotować się do ewentualnych działań, koniecznie pozostań w kontakcie z HelpHero!

Porównamy, policzmy i pomożemy

wszystko w jednym miejscu

Porównamy kilka
kancelarii w 1 miejscu
Przeanalizujemy
każdą sprawę
Dopasujemy model rozliczenia
do Twoich możliwości
Negocjujemy z kancelariami
w Twoim imieniu
Otrzymasz dedykowanego
Eksperta Pośrednictwa Prawnego
Kontakt z doradcą

Opinie naszych klientów

Nie musisz wierzyć nam na słowo

Dagmara Śliwa
Polecam, początkowo byłam sceptyczna, ale dzięki działaniom Help Hero w ciągu miesiąca udało mi się odzyskać znaczną kwotę prowizji bankowej.
Karolina Kregiel
Profesjonalna pomoc ze strony Pana Łukasza, pomógł mi w łatwy i szybki sposób odzyskać część prowizji zalegająca w banku. Super kwota, super współpraca, polecam bardzo.
Katarzyna Starzomska
Szczerze polecam Help Hero. Szczególne podziękowania dla Pana Tomka, za cierpliwość, zaangażowanie, profesjonalizm, pomoc i bardzo miłą obslugę.
Ewa Szwenda
Gorąco polecam tę Firmę! To, co cechuje HelpHero to pełen profesjonalizm, wiedza, sumienność, rzetelność, błyskawiczny kontakt z klientem, gotowość w każdej chwili, a co najistotniejsze - skuteczność! Z całego serca dziękuję Panu Kacprowi, który zajął się moją sprawą. Dzięki Niemu odzyskałam niemałe pieniądze, a kontakt z Panem Kacprem był czystą przyjemnością :) Na każdym etapie byłam informowana o postępach, wytłumaczono mi wszelkie niejasności i kruczki, a wszystko to w miłej, partnerskiej atmosferze. Jeśli szukają Państwo naprawdę skutecznej pomocy, to znajdziecie ją na 100% w HelpHero!
Angela Baran
Polecam firmę Help Hero. Dzięki Panu Kacprowi udało się odzyskać szybko i sprawnie fajna sumę. Zadowolenie 100%
Mirosław Galuba
Szybki kontakt i pomoc,pełny profesjonalizm,firma godna zaufania.Gorąco polecam.
Magdalena i Łukasz
Witam jestem bardzo zadowolony z obsługi oraz z podejścia do klienta polecam wszystkim bo naprawdę warto. Łukasz.
Irena Łukasiak
Polecam skuteczność, r życzliwość i troskę o klienta. Bardzo szybko, skutecznie i profesjonalnie załatwiłam zwrot prowizji, O który nie mogłam sama się doprosić od wielu miesięcy.
Beata Pękała
Polecam w 100%. Dzięki Help Hero i Panu Kacprowi szybko odzyskałam pieniądze od banków. Cieszę się że skorzystalam z pomocy tej firmy?
Joanna Ziomek
Cieszę się, że trafiłam do pana Kacpra:-)Pomógł mi odzyskać zwrot prowizji z wcześniejszej spłaty kredytów. Dzięki jego pomocy zaoszczędziłam masę czasu i nerwów. Zaufałam panu Kacprowi i bardzo dobrze na tym wyszłam . Polecam jako osobę, która wie co robi, jest kompetentna i cierpliwa. Wszystkim którzy się wachają serdecznie polecam firmę Help Hero, są skuteczni w 100% Joanna
Bogusława Pilch
Naprawdę super obsługa klienta, profesjonalne usługi, polecam wszystkim
Konrad Czuczwara
Świetny kontakt z Panem Łukaszem Białoruckim. Polecam w 100 %
Jacek Ogiński
Dzięki Help Hero dostałem niespodziewany zastrzyk gotówki. Za pośrednictwem Pana Daniela, 2 banki wypłaciły prowizje, z zaciągniętych i spłaconych przed czasem kredytów. Dobra i miła obsługa klienta. Polecam.
Barbara Sykutowska
Korzystam z usług Firmy Helphero. Jeżeli ma ktoś problemy w Banku, polecam pana Łukasza. Profesjonalnie, sprawnie i szybko działają. Polecam
Ilona Gaca
Bardzo serdecznie polecam! Mili, pomocni, profesjonalni i skuteczni! Jeszcze raz, bardzo dziękujemy i pozdrawiamy!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl