Zarówno szybkie pożyczki na niewielkie kwoty, jak i wieloletnie kredyty, są w Polsce bardzo popularne. Niestety, wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w których kredytobiorca ma problemy ze spłatą rat – na przykład na skutek utraty pracy czy zmiany sytuacji życiowej. W takim przypadku pojawia się pytanie – czy za długi można iść do więzienia? Sprawdźmy!
Zacznijmy od znalezienia odpowiedzi na pytanie, co grozi za niepłacenie długów. O ile w przypadku spóźnienia się o kilka dni ze spłatą jednej raty konsekwencje na ogół nie są poważne, o tyle regularne niepłacenie rat może mieć o wiele bardziej poważne skutki. Wiele zależy tutaj od takich czynników, jak wysokość zobowiązania, konsekwencje opisane w umowie kredytowej oraz to, czy dług zaciągnięty został w banku, czy też w firmie pożyczkowej.
Co do zasady, za niepłacenie długów nie idzie się do więzienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nieopłacanie swoich zobowiązań może skończyć się karą grzywny lub pozbawienia wolności.
O ile za samo niepłacenie długów rzadko idzie się do więzienia, o tyle karą pozbawienia wolności może zakończyć się wyłudzenie pożyczki lub kredytu. Chodzi tu między innymi o takie sytuacje, jak posługiwanie się podrobionym dokumentem tożsamości. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, takie działanie może zakończyć się karą pozbawienia wolności na okres do pięciu lat.
Osoby, które są zobowiązane do opłacania alimentów, często zastanawiają się, czy za długi można iść do więzienia – szczególnie gdy unikają swoich zobowiązań. Zgodnie z Art. 209 Kodeksu karnego:
W kolejnych paragrafach możemy znaleźć informację na temat tego, że narażenie osoby uprawnionej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych może grozić dwoma latami pozbawienia wolności.
O ile odpowiedź na pytanie, czy za długi można iść do więzienia, z reguły jest przecząca, o tyle unikanie płacenia podatków może mieć takie właśnie skutki. Obowiązek opłacania podatków spoczywa na każdym obywatelu. Niestety, nieopłacanie podatków w terminie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Co grozi osobie, która nie płaci podatków? Zgodnie z § 1 Art. 54 Kodeksu karnego skarbowego:
Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
Należy podkreślić, że rodzaj kary jest tutaj zależny między innymi od tego, jakiej wartości jest kwota, z której opłaceniem zalega podatnik. Innym przypadkiem, kiedy podatnikowi mogą grozić poważne konsekwencje, może być sytuacja, w których deklarowane dochody są celowo zaniżane po to, aby zapłacić niższy podatek.
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy za długi można iść do więzienia. Jak widać, samo unikanie spłacania rat kredytu lub pożyczki nie zakończy się karą pozbawienia wolności. Istnieją jednak sytuacje, w których niektóre działania mogą skutkować pójściem do więzienia.