Data publikacji: 27.06.2022

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody? Sprawdź!

Twoje auto uległo uszkodzeniu w wypadku samochodowym i zastanawiasz się, ile jest czasu na zgłoszenie szkody? A może do zniszczenia pojazdu doszło przez pożar lub gwałtowne opady? Sprawdź, ile jest czasu na zgłoszenie szkody OC i AC.

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody?

Wielu kierowców (i nie tylko!) zastanawia się nad tym, ile jest czasu na zgłoszenie szkody. Najczęściej dotyczy to ubezpieczenia OC, które – przypomnijmy – jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców w Polsce. Jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone przez innego kierowcę, na przykład w czasie stłuczki, nie musisz pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni. Otrzymasz bowiem odszkodowaniem od ubezpieczyciela osoby, która spowodowała daną szkodę. Istotne jest jednak to, aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Jeśli chodzi o terminy na zgłoszenie szkody, są one inne w przypadku OC, a inne przy ubezpieczeniu Autocasco.

Termin zgłoszenia szkody OC

Najczęściej kierowcy liczą na odszkodowanie z ubezpieczenia OC – pozwala ono bowiem na pokrycie kosztów naprawy w przypadku szkód, do których doszło z winy kogoś innego. Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że im szybciej zgłoszona zostanie szkody, tym lepiej. Dlaczego? Dzięki temu skróci się bowiem czas oczekiwania na odszkodowanie, a naprawa auta będzie możliwa wcześniej. To ważne głównie z uwagi na fakt, że każdy kierowca chce, aby jego pojazd jak najszybciej był sprawny.

Termin zgłoszenia szkody OC wynosi aż trzy lata od momentu powstania szkody lub od chwili, gdy poszkodowany dowiedział się o szkodzie. Jeśli do szkody doszło na skutek przestępstwa, termin zgłoszenia szkody OC wydłuża się do 20 lat. Oznacza to, że poszkodowany ma aż dwie dekady na to, aby ubiegać się o odszkodowanie. W większości przypadków jednak czas na zgłoszenie ubezpieczycielowi powstałej szkody to trzy lata.

Autocasco – czas na zgłoszenie szkody

Jeśli chodzi o zgłoszenie szkody w ramach ubezpieczenia Autocasco, nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Powodem tego jest fakt, że kwestii AC przepisy nie regulują w tak dużym stopniu, jak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie ma więc jednej, odgórnej zasady, która dotyczyłaby wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

Aby dowiedzieć się, jaki jest termin zgłoszenia szkody z Autocasco, należy szukać tej informacji w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Znajdują się tam wszystkie informacje na temat danej polisy, włącznie z tym, w jakim czasie od powstania szkody trzeba ją zgłosić, aby móc ubiegać się o odszkodowanie. W razie wątpliwości można oczywiście skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem. I w tym przypadku jednak warto zgłosić szkodę jak najszybciej – długie zwlekanie nie ma tutaj żadnego uzasadnienia, chyba, że poszkodowany wyjeżdża za granicę lub choruje. Z reguły jednak im szybciej zostanie zgłoszona szkoda, tym lepiej.

Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Kwestia tego, ile jest czasu na zgłoszenie szkody komunikacyjnej, to nie jedyne zmartwienie kierowców. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zgłosić szkodę. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe starają się w jak największym stopniu wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. Właśnie dlatego mają oni do dyspozycji szereg rozwiązań, takich jak:

  • zgłoszenie szkody w formie papierowej i przesłanie wniosku drogą pocztową,
  • zgłoszenie szkody drogą elektroniczną,
  • kontakt bezpośrednio pod numerem telefonu, przygotowanym dla osób, które chcą zgłosić szkodę lub ewentualnie zadzwonienie na infolinię,
  • zgłoszenie szkody przez formularz online – obecnie większość ubezpieczycieli na swoich stronach internetowych ma specjalny przycisk ZGŁOŚ SZKODĘ. Wystarczy z niego skorzystać, aby szybko i wygodnie zgłosić szkodę online.

Jak widać, możliwości zgłoszenia jest sporo. To jeszcze jeden powód, aby zgłosić szkodę jak najszybciej – najlepiej tego samego dnia, w którym powstała. Dzięki temu pieniądze z odszkodowania zostaną wypłacone wcześniej, co pozwoli na naprawę auta.

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody – podsumowanie

Pytanie o to, ile jest czasu na zgłoszenie szkody, zadaje sobie wielu kierowców. Z reguły pojawia się ono dopiero wtedy, gdy do szkody rzeczywiście dojdzie. Warto więc już zawczasu wiedzieć, że czas na zgłoszenie szkody z OC to w większości przypadków trzy lata. Z kolei termin zgłoszenia szkody z Autocasco określony jest w umowie, zawartej z ubezpieczycielem. Jedno jest pewne – im szybciej zostanie zgłoszona szkoda, tym lepiej!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl