Data publikacji: 22.12.2022

Ile kosztuje rozwód?

Udało Ci się podjąć decyzję o rozwodzie, jednak nie wiesz, na jakie koszty musisz się przygotować? Na dokładny koszt postępowania rozwodowego składa się wiele czynników. Jest on również zależny od tego, czy będzie to rozwód za porozumieniem stron, czy też rozwód z orzekaniem o winie. Sprawdź, ile kosztuje rozwód!

Ile kosztuje rozwód?

Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić osoby, które planują rozwód, jest oczywiście przygotowanie pozwu rozwodowego. Razem z pozwem rozwodowym złożyć należy dowód uiszczenia opłaty. Odpowiada za to osoba, która składa pozew. Opłata od złożenia pozwu rozwodowego wynosi 600 zł. Co bardzo ważne, wysokość tej opłaty jest zmienna. Oznacza to, że może ona być inna wraz z każdym rozpoczynającym się rokiem.

Podział majątku a dodatkowe koszty

Mogą pojawić się również dodatkowe koszty, na przykład w sytuacji, gdy sąd będzie rozpatrywał kwestię podziału majątku. W takim przypadku do kwoty 600 zł trzeba doliczyć 300 zł lub 1000 zł – w zależności od tego, czy strony zgadzają się w kwestii podziału majątku, czy też nie. Jeśli pomiędzy małżonkami jest zgoda co do tego, w jaki sposób ma być podzielony majątek, dodatkowy koszt wyniesie 300 zł. Jeżeli jednak sąd ma rozstrzygnąć tę kwestię, dodatkowe koszty wzrosną do 1000 zł. W takim przypadku bowiem postępowanie może się wydłużyć.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

Osoby, które w trakcie postępowania rozwodowego chcą być reprezentowane przez adwokata, powinny również pamiętać o uiszczeniu opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Kwota w wysokości 17 złotych powinna zostać uiszczona w odpowiednim Urzędzie Miasta.

Oczywiście osoby, które chcą skorzystać z prawniczego wsparcia, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw taka pomoc może być jednak na wagę złota – szczególnie jeśli w trakcie postępowania rozpatrywane będą kwestie, związane z podziałem majątku czy z ewentualnymi alimentami. Pomoc doświadczonego w tym zakresie prawnika może być sposobem na uzyskanie korzystniejszego wyroku.

Inne koszty

Oczywiście podczas postępowania mogą pojawić się dodatkowe koszty – na przykład wtedy, gdy sąd uzna, że konieczne będzie skorzystanie z opinii biegłych. Strona, która złożyła pozew, zobowiązana jest do uiszczenia zaliczki na pokrycie wydatków, związanych z koniecznością skorzystania z opinii biegłego. W praktyce jednak takie rozwiązanie jest rzadko wykorzystywane podczas postępowania rozwodowego.

Kto ponosi koszty rozwodu?

Kolejną ważną kwestią jest to, która ze stron ponosi koszty rozwodu. Tak naprawdę to zależy od tego, czy jest to rozwód za porozumieniem stron, czy też rozwód z orzekaniem o winie. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron koszty postępowania dzielone są po połowie pomiędzy małżonków. Dzięki temu każda ze stron jest zobowiązana do opłacenia 300 zł. Jest to podstawowe opłata za rozwód.

A kto ponosi koszty rozwodu z orzekaniem o winie? W tym przypadku nie ma zaskoczenia. Cały koszt postępowania, wraz z opłatami dodatkowymi, opłatą za postępowanie, a także ewentualnym wynagrodzeniem biegłych, ponosi ta strona, która została uznana za winną rozpadu małżeństwa. Co bardzo istotne, strona winna zobowiązana jest także do pokrycia kosztów pełnomocnika strony przeciwnej. W takiej sytuacji strona niewinna nie ponosi żadnych kosztów rozwodu.

Kiedy możliwe jest zwolnienie od kosztów rozwodu?

Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą zostać zwolnione od kosztów rozwodu. Zwolnienie to może być częściowe lub całościowe – w zależności od tego, jaką decyzję podejmie sąd. Wiele zależy tutaj od uzasadnienia, które zostanie przygotowane przez wnioskodawcę. Do wniosku o zwolnienie od kosztów rozwodu dołączyć należy zaświadczenie o aktualnym stanie majątkowym. Na tej podstawie sąd będzie w stanie określić, czy osoba ta rzeczywiście nie ma możliwości, aby pokryć koszty postępowania.

Ile kosztuje rozwód – podsumowanie

Wiesz już, ile kosztuje rozwód. Podstawowa opłata za rozpoczęcie postępowania rozwodowego wynosi 600 zł. Dowód uiszczenia tejże opłaty powinien zostać złożony w biurze podawczym sądy wraz z pozew rozwodowym i pozostałymi dokumentami. Kwestia tego, ile kosztuje rozwód, zależy też od wybranego rozwiązania. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron koszty dzielone są po połowie. Z kolei koszty rozwody z orzekaniem o winie ponosi ten małżonek, który jest winien rozpadu małżeństwa.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl