Data publikacji: 15.06.2023

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie, które stworzone zostało z myślą o wszystkich osobach, mających trudności w radzeniu sobie z posiadanymi zobowiązaniami finansowymi. W wielu przypadkach ogłoszenie upadłości okazuje się najlepszym wyjściem. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? Sprawdź, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku!

Na czym polega upadłość konsumencka?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, na czym polega upadłość konsumencka. Otóż jest to specjalny rodzaj postępowania sądowego, którego przedmiotem jest majątek konsumenta, a celem – jego oddłużenie. Należy mieć świadomość, że równie istotnym celem ogłoszenia upadłości jest też zaspokojenie roszczeń wierzycieli – czyli podmiotów, w stosunku do których konsument wnioskujący o upadłość posiadał zobowiązania finansowe. Ogłoszenie upadłości pozwala na odzyskanie płynności finansowej.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – jakie warunki należy spełnić?

Aby wnioskować o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konsument musi być niewypłacalny i fakt ten nie może wzbudzać żadnych wątpliwości sądu. Dłużnik musi być w trudnej sytuacji, z powodu której nie ma możliwości, aby spłacać swoje zobowiązania finansowe, a nawet nie może pokryć bieżących wydatków, związanych na przykład z utrzymaniem rodziny czy domu. Co istotne, dłużnik nie może ponosić winy za to, że stał się niewypłacalny.

Brak majątku – czy można wnioskować o upadłość?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku. W końcu konieczne jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli – a jak to zrobić w przypadku braku jakiegokolwiek majątku?

Zgodnie z prawem, w przypadku braku majątku również można wnioskować o upadłość. Dodatkowo konsument nie musi posiadać źródła dochodów lub jego dochód może być tak niski, że wystarcza jedynie na pokrycie potrzeb życiowych, takich jak zakup żywności. W takim przypadku we wniosku o upadłość powinna znaleźć się informacja na temat tego, co stało się z majątkiem, dlaczego dłużnik nie może podjąć zatrudnienia lub zmienić pracy na lepiej płatną.

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Pora na znalezienie odpowiedzi na najważniejsze pytanie – ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? Z reguły od wpłynięcia wniosku do podjęcia decyzji przez sąd mijają trzy miesiące, choć zdarza się, że okres ten ulega wydłużeniu. Całe postępowanie może jednak trwać nawet kilka lat – obejmuje ono bowiem różne etapy.

Pierwszym z nich jest posiedzenie w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W trakcie posiedzenia sąd zapoznaje się z całą dokumentacją, a następnie podejmuje decyzję w sprawie ogłoszenia upadłości lub oddalenia wniosku.

Drugi etap to likwidacja masy upadłościowej przez syndyka. Po ogłoszeniu upadłości syndyk określa wysokość zadłużenia, a także wysokość masy upadłościowej. Następnie dochodzi do licytacji, podczas której syndyk zdobywa środki na spłatę wierzycieli. Jeśli dłużnik nie posiada żadnego majątku, syndyk sprawdza jedynie, czy dana osoba rzeczywiście nie ma majątku. W efekcie etap ten ulega skróceniu – a zatem upadłość konsumencka bez majątku trwa krócej niż w przypadku, gdy dłużnik majątek posiada.

Ostatnim etapem jest stworzenie planu spłaty wierzycieli. Jeśli dłużnik nie posiada majątku, sąd przygotowuje plan spłaty z uzyskiwanych dochodów – nie może jednak wykorzystać więcej niż 50% zarobków. Kiedy całe zadłużenie zostaje spłacone, następuje całkowite oddłużenie upadłego, a wszelkie roszczenia dłużników ustają. Uwaga – jeżeli dłużnik nie jest w stanie spłacać zadłużenia, sąd może wydać postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku – podsumowanie

Wiesz już, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. O ile na wydanie postanowienia sądu czeka się z reguły zaledwie trzy miesiące, o tyle okres spłaty zobowiązań aż do całkowitego oddłużenia może wynieść nawet kilka lat. Istotne jest tutaj stworzenie planu spłat, które będzie optymalny zarówno dla dłużnika, jak i dla wierzycieli – wspólnym celem jest tutaj bowiem pokrycie wszelkich zobowiązań finansowych.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl