Data publikacji: 22.10.2023

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to skomplikowany, a często także bardzo czasochłonny proces. Osoby, które zmagają się z poważnymi problemami finansowymi, bardzo często traktują bankructwo jako jedyne wyjście. I rzeczywiście, na ogół tak właśnie jest, szczególnie jeśli nie ma żadnych szans na spłatę długów.

W związku z rosnącą popularnością tego rozwiązania, eksperci HelpHero przygotowali kompleksowy poradnik na temat tego, jak ogłosić upadłość konsumencką. Zapraszamy do lektury!

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem prawnym, z którego mogą skorzystać osoby zadłużone. Co ważne, po ostatniej nowelizacji przepisów upadłość mogą ogłosić nie tylko te osoby, u których trudna sytuacja nie jest w żaden sposób zawinione. Obecnie bankructwo jest rozwiązaniem przeznaczonym także dla tych osób, które zmagają się z nadmiernym zadłużeniem na skutek swojej niefrasobliwości i nieodpowiedzialnych decyzji finansowym. Sądy nie zajmują się już badaniem winy dłużnika w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności.

Podstawowym celem upadłości jest oczywiście uwolnienie dłużnika od długów, a także zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. Rozwiązanie to ma być korzystne dla każdej ze stron, a jednocześnie ma pozwolić na wyjście z pewnego impasu, jakim jest niespłacanie rat przez dłużnika – a tym samym, brak możliwości odzyskania środków finansowych przez wierzycieli.

Kto powinien rozważyć ogłoszenie bankructwa?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest opcją odpowiednią dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie radzą sobie w spłacie zadłużenia. Dotyczy to osób, które nie są w stanie uregulować swoich długów z powodu utraty pracy, choroby lub innych niespodziewanych okoliczności życiowych. I nie tylko – jak wspomnieliśmy wcześniej, na bankructwo mogą zdecydować się także te osoby, które do niewypłacalności doprowadziły na skutek celowych zaniedbań.

Ogłoszenie upadłości może pomóc osobom zadłużonym, którzy nie widzą innej drogi wyjścia z kłopotów finansowych. Jest to środek ostateczny, który pozwala na spłatę części lub całości zadłużenia, umożliwiając osobie zadłużonej nowy początek finansowy. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach, takich jak utrata całego majątku przez dłużnika.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Z pewnością zastanawiasz się, jak ogłosić upadłość konsumencką i od czego zacząć. Nic dziwnego – cały ten proces budzi wiele poważnych wątpliwości. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Zacznij od znalezienia pomocy prawnej

Pierwszym krokiem w procesie ogłaszania upadłości konsumenckiej jest znalezienie doświadczonego prawnika specjalizującego się w sprawach upadłościowych. Prawnik ten pomoże Ci zrozumieć wszystkie aspekty procesu. Oczywiście możliwe jest samodzielne ogłoszenie upadłości, jednak nie warto się na to decydować – tym bardziej, że całe postępowanie jest bardzo skomplikowane.

Kluczowe znaczenie ma prawidłowo przygotowany wniosek

Prawidłowo wypełniony wniosek upadłościowy to podstawa sukcesu. Prawnik pomoże Ci zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak informacje o Twoich dochodach, długach i majątku. Będzie również odpowiedzialny za prawidłowe wypełnienie formularza wniosku upadłościowego, eliminując możliwość popełnienia błędów, które mogą opóźnić proces.

Oczekiwanie na decyzję sądu

Po złożeniu wniosku, będziesz musiał poczekać na decyzję sądu. W międzyczasie sąd może poprosić o dodatkowe informacje lub dokumenty. Twoim zadaniem jest być cierpliwym i gotowym współpracować z sądem.

Co ważne, zgodnie z obecnymi przepisami, jedyną przesłanką do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność dłużnika. Oznacza to, że w większości przypadków sądy decydują o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, co jest bardzo dobrą wiadomością. Sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości, jeśli tylko uzna, że dłużnik stał się osobą niewypłacalną. A zatem problemy ze spłatą długów muszą trwać od co najmniej trzech miesięcy. Dodatkowo majątek dłużnika nie może być wystarczający do tego, aby spłacić wszystkie długi.

Czas na działania syndyka

Kiedy sąd podejmie decyzję o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, do pracy zabierze się syndyk. Jego podstawowym zadaniem jest ustalenie listy wierzycieli i spieniężenie majątku dłużnika. To bardzo ważne, aby mieć świadomość, że na skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej dłużnik traci cały swój majątek. Zostaje on wystawiony na sprzedaż. Wszystkie składniki majątku zostaną wykorzystane na zaspokojenie wierzycieli. Etap ten może potrwać kilka miesięcy, a nawet rok – warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Stworzenie planu spłaty zobowiązań

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych czynności przez syndyka, sąd najprawdopodobniej ustali plan spłaty wierzycieli. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania, jak umorzenie zobowiązań bez planu spłaty – jest to jednak niezwykle rzadko stosowane rozwiązanie. Na ogół ustalany jest plan spłaty, a dłużnik zobowiązany jest to jego zrealizowania. Dobra wiadomość jest taka, że założenia planu są dostosowane do możliwości finansowych dłużnika, dzięki czemu powinien on poradzić sobie z podołaniem takiemu planowi.

I w końcu – całkowita wolność finansowa!

Po spełnieniu wszystkich warunków upadłości konsumenckiej i spłaceniu zobowiązań, uzyskasz całkowitą wolność finansową. Będziesz mógł zacząć od nowa, mając lepszą kontrolę nad swoimi finansami. Ważne jest to, aby unikać błędów finansowych, popełnionych w przeszłości.

Wiesz już, jak ogłosić upadłość konsumencką!

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być skomplikowanym procesem, dlatego tak ważne jest tutaj prawnicze wsparcie. Prawnik wyjaśni Ci, jak ogłosić upadłość konsumencką krok po kroku i zadba o Twoje interesy na każdym etapie postępowania. Obecnie większość dłużników decyduje się na skorzystanie z takiej pomocy. I słusznie – to bowiem ogromna szansa na to, że warunki upadłości i spłaty zobowiązań będą korzystne, a cały proces zakończy się odzyskaniem pełnej niezależności finansowej przez dłużnika.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ:

Czy mogę samodzielnie ogłosić upadłość konsumencką?

Tak, ale zaleca się skorzystanie z pomocy prawnika, aby uniknąć błędów. W przypadku samodzielnego ogłaszania upadłości istnieje spore ryzyko niedopełnienia niezbędnych wymogów formalnych, co wpłynie na wydłużenie całego procesu.

Czy upadłość konsumencka oznacza, że stracę cały majątek? 

W większości przypadków tak właśnie jest. Cały majątek dłużnika zostaje spieniężony przez syndyka, a uzyskane środki przeznaczone są na zaspokojenie wierzycieli. Warto mieć tego świadomość jeszcze przed podjęciem decyzji i poszukiwaniem informacji na temat tego, jak ogłosić upadłość konsumencką.

Czy po ogłoszeniu upadłości wszystkie długi zostaną uregulowane? 

Część długów zostanie uregulowana ze środków uzyskanych w ramach spieniężenia majątku dłużnika. Pozostała część będzie uwzględniona w planie spłaty zobowiązań. W niektórych przypadkach możliwe jest także umorzenie części długów.

Czy ogłoszenie upadłości wpłynie negatywnie na moją zdolność kredytową? 

Tak, ogłoszenie upadłości w istotny sposób wpłynie na Twoją historię kredytową, ale z biegiem czasu – przy odpowiednich staraniach – może odbudować swoją wiarygodność finansową.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl