Data publikacji: 17.10.2023

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie, które staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Szacuje się, że 2023 rok będzie rekordowy pod względem liczby ogłoszonych upadłości. Jeśli Ty również zmagasz się z poważnymi problemami finansowymi, koniecznie sprawdź, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie ma takiej możliwości.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest swego rodzaju rozwiązaniem prawnym, które stworzone zostało z myślą o wszystkich osobach, niemogących poradzić sobie ze spłatą długów. Osoby, które zdecydują się na upadłość, są chronione przed dalszą egzekucją – wszystkie procesy egzekucyjne zostają wstrzymane.

Nieprawdą jest jednak to, że wraz z upadłością wszystkie długi zostają anulowane. Owszem, w niektórych przypadkach istnieje możliwość częściowego, a nawet całościowego oddłużenia. Na ogół jednak ustalany jest plan spłaty rat, w którym pod uwagę brane są możliwości dłużnika. Spłata takiego planu może zająć kilka lat, jednak w efekcie dłużnik staje się wolny od długów.

Kiedy warto rozważyć ogłoszenie upadłości?

Decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej z całą pewnością nie należy do łatwych. Pod uwagę należy wziąć wszystkie konsekwencje takiej decyzji – zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Tak naprawdę ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być rozważane w sytuacjach skrajnych, kiedy dłużnik nie ma możliwości spłaty swoich zobowiązań finansowych. Jeśli suma zadłużenia stale rośnie, a dłużnik nie osiąga dochodów wystarczających, aby spłacać raty, można rozważyć ogłoszenie upadłości.

Co ważne, kiedy grozi Ci egzekucja komornicza, a Twoje środki finansowe są zagrożone, upadłość konsumencka może zatrzymać ten proces i dać Ci oddech finansowy. Możliwość wstrzymania procesów egzekucyjnych to jeden z powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na upadłość.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Pora na wyjaśnienie, kto może ogłosić upadłość konsumencką. Rozwiązanie to nie jest bowiem dostępne dla każdego. Przede wszystkim upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna, której majątek i przychody nie są wystarczające do tego, aby spłacać długi.

Co istotne, warunkiem do ogłoszenia jest niewypłacalność. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, o stanie niewypłacalności możemy mówić w momencie, gdy dłużnik utracił zdolność do spłaty swoich zobowiązań, a opóźnienia w spłacie rat trwają od co najmniej trzech miesięcy.

W tym miejscu warto podkreślić, że nie należy czekać, aż sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza, a suma długów wzrośnie. Jeśli niewypłacalność trwa od trzech miesięcy, należy jak najszybciej przystąpić do działania. Warto zacząć od konsultacji z prawnikiem, który przeanalizuje sytuację finansową dłużnika i określi, czy rzeczywiście ogłoszenie upadłości jest najlepszym wyjściem, czy może jednak można rozważyć inne rozwiązanie, jak na przykład układ konsumencki.

Zmiana przepisów jednym z powodów wzrostu popularności upadłości konsumenckiej

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost popularności upadłości konsumenckiej, co można przypisać częściowo zmianom przepisów prawnych. Nowe regulacje wprowadziły ułatwienia dla osób zadłużonych, umożliwiając im łatwiejszy dostęp do rozwiązania, jakim jest ogłoszenie upadłości.

Jedną z najważniejszych zmian jest to, że od niedawna nie trzeba już podawać powodów niewypłacalności. Upadłość ogłosić mogą także dłużnicy, którzy doprowadzili do powstania zadłużenia i stanu niewypłacalności na skutek celowych zaniedbań. Warto pamiętać, że dotychczas na upadłość mogły zdecydować się tylko te osoby, u których trudna sytuacja finansowa nie była efektem celowych działań. Jeżeli dłużnik doprowadził do zadłużenia z premedytacją, nie miał szans na ogłoszenie upadłości. Teraz jest to możliwe. Zmiana ta spotkała się z dobrym przyjęciem. To także jeden z powodów, dla których od niedawna gwałtownie wzrosła liczba ogłaszanych upadłości w Polsce.

Kto nie może skorzystać z takiego rozwiązania?

Wiesz już, kto może ogłosić upadłość konsumencką. Oczywiście nie każda osoba może skorzystać z takiego rozwiązania. Wśród osób, które nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej, wymienić można:

  • przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą,
  • wspólnicy w spółkach,
  • osoby, które zawiesiły działalność – aby ogłosić upadłość, firma powinna zostać zamknięta,
  • rolnicy prowadzący inny rodzaj działalności,
  • osoby, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat ogłosiły upadłość konsumencką.

Aby mieć pewność, że w Twoim przypadku możliwe będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej, warto porozmawiać z prawnikiem. Podczas konsultacji rozwieje on wszystkie wątpliwości.

Czy można samodzielnie ogłosić upadłość konsumencką?

Nie ulega wątpliwości, że osoby, które rozważają ogłoszenie upadłości konsumenckiej, znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Z tego powodu często zastanawiają się one nad rezygnacją z pomocy prawnej i nad samodzielnym ogłoszeniem upadłości. Choć rzeczywiście może to być pewna oszczędność, to z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego? Jednym z warunków ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej dłużnika jest prawidłowe sporządzenie wniosku o upadłość, a także spełnienie niezbędnych wymogów formalnych, w tym dostarczenie wszystkich dokumentów. Samodzielne przygotowanie takiego wniosku – bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – może nie być możliwe, przez co cały proces znacząco się przedłuży.

Warto więc rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika, który zadba o przebieg wszystkim etapów ogłaszania upadłości konsumenckiej. Przy okazji zadba on o interesy dłużnika, co może przełożyć się na pewne korzyści finansowe.

Przed podjęciem decyzji koniecznie skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem!

Wiesz już, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie ma takiej możliwości. Jedno jest pewne. Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zawsze zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem. Specjalista ten pomoże Ci zrozumieć wszystkie aspekty tego procesu oraz przygotuje niezbędne dokumenty. Jego wiedza i doświadczenie są kluczowe dla pomyślnego przejścia przez ten trudny proces.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ:

Jak długo trwa proces upadłości konsumenckiej?

Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od skomplikowania sprawy i obciążenia sądów. Pod uwagę należy wziąć fakt, iż w okres ten wliczana jest także realizacja planu spłaty.

Czy upadłość konsumencka umożliwia spłatę tylko części długów?

Tak, upadłość konsumencka może prowadzić do umorzenia części długów. Należy jednak pamiętać, że sądy podejmują decyzję o oddłużenia, również częściowym, tylko w niektórych przypadkach.

Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej wpływa na zdolność kredytową w przyszłości?

Tak, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową w przyszłości, ale z czasem ta sytuacja może ulec poprawie, zwłaszcza jeśli dłużnik dba o swoje finanse po ogłoszeniu upadłości.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl