Zamierzasz starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, jednak nie do końca wiesz, jakie renty przyznaje ZUS? W naszym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jakie są najczęściej przyznawane renty i kto możesz się o nie ubiegać.
Osoby, które podupadły na zdrowiu, nie zawsze są zdolne do wykonywania pracy. W związku z tym mogą one ubierać się o rentę, dzięki której uzyskają środki do życia. Pytanie tylko, kiedy można starać się o rentę? Wszystkie kwestie, związane z rentami, są bardzo dokładnie regulowane przez przepisy.
Aby uzyskać rentę, należy spełnić następujące warunki:
– 1 rok – dla osób, które niezdolne do pracy stały się przed ukończeniem 20 lat,
– 2 lata – niezdolność nastąpiła między 20 a 22 rokiem życia,
– 3 lata – niezdolność między 22 a 25 rokiem życia,
– 4 lata – niezdolność między 25 a 30 rokiem życia,
– 5 lat – niezdolność po 30 roku życia,
Jak widać, aby ubiegać się o rentę, trzeba spełnić sporo warunków. Podstawą jest jednak niezdolność do pracy – osoba, która zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, z reguły może liczyć na tego typu wsparcie.
Jak są najczęściej przyznawane renty i czym charakteryzuje się każda z nich? Poszczególne rodzaje renty różnią się między sobą wieloma elementami. Poniżej znajdziesz informacje o najczęściej przyznawanych rentach.
Jedną z najczęściej przyznawanych przez ZUS rent jest renta chorobowa, czyli renta przyznawana z tytułu niezdolności do pracy. Potocznie nazywana jest ona rentą inwalidzką. Tego typu renta przyznawana jest przez ZUS osobom, które – z uwagi na zły stan zdrowia – nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. O rentę chorobową mogą ubiegać się osoby, wobec których orzeczona została niezdolność do pracy: częściowa lub całkowita.
Istnieją trzy warianty takiego świadczenia:
Najniższa renta chorobowa z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto).
Kolejną najczęściej przyznawaną rentą jest renta rodzinna. Renta taka wypłacana jest przez ZUS w związku ze śmiercią bliskiej osoby. O rentę rodzinną mogą ubiegać się:
O rentę rodzinną można ubiegać się wyłącznie wtedy, gdy zmarły w chwili śmierci był całkowicie niezdolny do pracy i miał przyznane prawo do emerytury, renty, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, a także nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Renta socjalna również jest jedną z najczęściej przyznawanych rent. Tego typu renta stworzona została z myślą o osobach, które utraciły zdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które miało miejsce przed 18 rokiem życia lub przed 25 rokiem życia w przypadku osób, które kontynuują naukę.
Renta socjalna przyznawana jest na stałe lub okresowo. Co ważne, osoby pobierające takie świadczenie mogą pracować – pod warunkiem, że nie zarabiają więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia.
Bez wątpienia najczęściej przyznawane renty to tzw. renty chorobowe, wynikające z niezdolności do pracy. Osoby, które chcą pobierać świadczenia z tytułu renty, muszą zadbać o odpowiednie dokumenty. Dzięki temu szansa na przyznanie renty będzie o wiele większa.