Data publikacji: 23.03.2022

Ochrona kredytobiorcy w Alior Bank – co warto wiedzieć o sankcji kredytu darmowego?

Warto wiedzieć, że każdy konsument może otrzymać zupełnie darmowy kredyt w Alior Banku. Istnieje specjalna instytucja prawda, która chroni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków lub firm pożyczkowych. Chodzi tu o sankcję kredytu darmowego – można ją wykorzystać zawsze, gdy spotkasz się z naruszeniem przepisów. Dzięki niej koszty pożyczki są ograniczone do zera. Jeśli Alior Bank lub inny kredytodawca stosuje nieuczciwe praktyki – sankcja będzie wyłącznie zyskiem dla konsumenta.

Czym jest sankcja kredytu darmowego i dlaczego warto z niej korzystać?

Sankcja kredytu darmowego to instytucja prawna stworzona specjalnie, by chronić kredytobiorców. Można z niej skorzystać, kiedy kredytodawca, na przykład Alior Bank, wykorzystuje nieuczciwe praktyki i pojawiają się naruszenia przepisów. Każdy bank czy też firma pożyczkowa musi stosować się do warunków, które zapisano w Ustawie o kredycie konsumenckim. Łamanie prawa jest nielegalne. Warto jednak wiedzieć, że kredytobiorca może na tym zyskać. Musi jednak skorzystać z sankcji kredytu darmowego – obejmuje ona każdy bank i firmę pożyczkową.

Instytucja sprawia, że koszty pożyczki są ograniczone do zera. Kredyt staje się zupełnie darmowy, gdy skorzystasz z sankcji, a kredytodawca rzeczywiście złamał przepisy. Takie zasady obowiązują dla wszystkich banków i firm pożyczkowych – w tym Alior Banku. Instytucję można wykorzystać przy różnych naruszeniach, jednak należy pamiętać, że wystarczy tylko jedno, by wysłać odpowiednie oświadczenie.

Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego w Alior Banku?

Kredytobiorca musi przede wszystkim spełniać pewne warunki. W Alior Banku przyznawane są kredyty konsumenckie – tylko takich dotyczą sankcje. Z instytucji można skorzystać tylko przy pożyczce na niższą kwotę, niż 255 500 zł lub równowartości w innej walucie. Sankcja kredytu darmowego zostanie pozytywnie rozpatrzona, kiedy kredytobiorca łamie przepisy – zawarto je w Ustawie o kredycie konsumenckim.

Niedopatrzenia lub naruszenia zdarzają się stosunkowo często. Sankcja kredytu darmowego może być przydatna nawet przy tak dużej firmie, jak Alior Bank. Instytucja chroni każdego kredytobiorcę. Najczęściej zdarzają się naruszenia informacyjne. Kredytodawca ma obowiązek przekazać konsumentowi wszystkie szczegóły kredytu (między innymi na umowie). Jeżeli tak się nie stanie lub informacje są różne od rzeczywistości – można skorzystać z sankcji. Sytuacji, w których instytucja będzie przydatna, jest naprawdę dużo. Sankcję kredyt darmowego można nałożyć, kiedy umowa nie została zawarta na piśmie lub warunki z Ustawy zostały pominięte. Brak jakichkolwiek informacji podstawowych, jak kwota kredytu, czas zobowiązania itd. to naruszenie, które trzeba zgłosić.

Alior Bank ma obowiązek chronić konsumenta przed zbyt dużymi konsekwencjami finansowymi. Aby zobowiązania nie były zbyt duże, spisano konieczne zasady w Ustawie. Ich łamanie jest nielegalne – upoważnia kredytobiorcę do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Warto wiedzieć, że można jej użyć przez ograniczony czas. Instytucję da się wykorzystać do roku od spłacenia ostatniej raty zobowiązania. Oczywiście najlepiej zrobić to natychmiast po zauważeniu naruszeń ze strony banku.

Podstawa prawna sankcji kredytu darmowego – gdzie znaleźć szczegóły?

Sankcja kredytu darmowego nie istniała od zawsze. Taka ochrona kredytobiorców została wprowadzona dopiero niedawno. 20 lipca 2001 roku określono tę instytucję prawną w artykule 15 Ustawy o kredycie konsumenckim. Szczegółowy opis i dokładne wyznaczenie warunków pojawiło się jednak znacznie później. Zakres oraz zasady sankcji kredytu darmowego można znaleźć w artykule 45 Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Jakiekolwiek wątpliwości można sprawdzić właśnie za pomocą tego dokumentu.

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego w Alior Banku?

Cały proces jest stosunkowo prosty. Po zauważeniu nieuczciwej praktyki banku należy wyrazić chęć skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Aby to zrobić, trzeba napisać specjalne oświadczenie (jego wzór można znaleźć w internecie). Następnie dokument musi zostać wysłany na adres korespondencyjny Alior Banku. Kredytodawca odpowie po jakimś czasie – wtedy wszystko zostanie dokładnie sprawdzone. Jeżeli bank rzeczywiście stosował nieuczciwe praktyki, kredytobiorca nie poniesie żadnych kosztów pożyczki.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl