Data publikacji: 12.09.2023

Upadłość konsumencka Wrocław – o czym musisz pamiętać?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej we Wrocławiu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jeśli i Ty rozważasz skorzystanie z takiego rozwiązania, z uwagi na bardzo trudną sytuację finansową, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się wszystkiego na temat upadłości konsumenckiej we Wrocławiu.

Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje

Upadłość konsumencka to proces, w którym osoba niezdolna do spłaty swoich długów może złożyć wniosek do sądu, właśnie o ogłoszenie bankructwa. Celem upadłości konsumenckiej jest umożliwienie zadłużonym osobom spłaty części długów, zapewniając jednocześnie pewne zabezpieczenia przed egzekucją przez wierzycieli. Rozwiązanie takie ma wiele poważnych konsekwencji, jednak w niektórych przypadkach może być jedynym sposobem na odzyskanie płynności finansowej.

Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Aby skorzystać z upadłości konsumenckiej w Polsce, osoba zadłużona musi spełnić określone warunki i złożyć stosowny wniosek do sądu. Osoby takie muszą spełnić następujące warunki:

  • muszą posiadać pełną zdolność do dokonywania czynności prawnych,
  • powinny znajdować się w sytuacji, kiedy spłata długów nie jest możliwa,
  • niewypłacalność musi trwać od co najmniej trzech miesięcy.

Co ważne, jeszcze do niedawna ogłoszenie upadłości konsumenckiej możliwe było tylko wtedy, kiedy osoba chcąca ogłosić bankructwo znalazła się w trudnej sytuacji finansowej nie ze swojej winy. Obecnie jednak, na skutek zmiany przepisów, upadłość mogą ogłosić także te osoby, które do trudnej sytuacji finansowej doprowadziły świadomie, na przykład na skutek celowych zaniedbań.

Czy ogłoszenie upadłości wiąże się z umorzeniem długów?

W ramach upadłości konsumenckiej dłużnik może liczyć na częściowe umorzenie długów, a pozostałą część może spłacać w określonych ratach przez pewien okres czasu. To, czy długi zostaną – częściowo lub w całości – umorzone, zależy od sytuacji dłużnika. Jeśli na przykład cierpi on na poważną chorobę i nie może podejmować pracy zarobkowej, sąd może zdecydować o umorzeniu długów. Należy jednak mieć świadomość, że rozwiązanie takie stosowane jest niezwykle rzadko.

Czy warto zdecydować się na upadłość konsumencką?

Decyzja o upadłości konsumenckiej w każdym przypadku powinna być bardzo dobrze przemyślana. Rozwiązanie to ma wiele zalet, jednak należy pamiętać, że ma ono także kilka poważnych konsekwencji.

Wśród zalet upadłości konsumenckiej wymienić należy:

  • ochronę przed trwającymi i nowo rozpoczętymi procesami windykacyjnymi,
  • szansę na częściowe umorzenie długów,
  • plan spłaty długów, który dostosowany będzie do sytuacji i możliwości dłużnika,
  • szansę na odzyskanie niezależności finansowej.

A jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?

  • utrata całego majątku – zostaje on spieniężony i wykorzystany w celu spłaty wierzycieli,
  • obniżenie zdolności kredytowej w przyszłości,
  • konieczność rozpoczęcia wszystkiego od nowa, bez żadnego majątku i środków.

Widać więc, że decyzja o ogłoszeniu bankructwa jest niezwykle trudna. Właśnie dlatego warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem. Podpowie on, czy warto zdecydować się na upadłość, czy może istnieją bardziej korzystne rozwiązania.

Upadłość konsumencka Wrocław – jak ją ogłosić? (krok po kroku)

Upadłość konsumencka we Wrocławiu nie musi być skomplikowana. Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie z takiego rozwiązania, koniecznie sprawdź, jak krok po kroku ogłosić upadłość.

Krok 1: Zacznij od znalezienia dobrego prawnika

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, kluczowe jest znalezienie doświadczonego prawnika specjalizującego się w sprawach upadłości konsumenckiej. To osoba, która poprowadzi cię przez cały proces, odpowiadając na Twoje pytania i pomagając w przygotowaniu wniosku.

Krok 2: Odpowiednio przygotowany wniosek to podstawa

Opracowanie dokładnego wniosku to kluczowy element procesu. Twój prawnik pomoże Ci zebrać wszystkie niezbędne dokumenty i informacje, aby wniosek był kompletny i zgodny z wymogami prawnymi.

Krok 3: Jakie załączniki dołączyć do wniosku?

Do wniosku o upadłość konsumencką należy dołączyć różnego rodzaju dokumenty, takie jak informacje o dochodach, majątku czy zobowiązaniach finansowych. Twój prawnik wskaże dokładnie, jakie załączniki będą potrzebne w twoim przypadku. Kluczowe jest to, aby po zapoznaniu się z wnioskiem sąd nie miał wątpliwości co do tego, że ogłoszenie upadłości jest w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Krok 4: Jak i gdzie złożyć wniosek?

Po przygotowaniu wniosku, należy go złożyć w biurze podawczym sądu odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Wniosek można również wysłać pocztą. Pamiętaj o uiszczeniu opłaty sądowej w wysokości 30 zł. W przeciwnym wypadku wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej mogą różnić się w zależności od wielu czynników, w tym od Twojej sytuacji finansowej, rodzaju długów i wynagrodzenia prawnika. Szacuje się, że łączny koszt ogłoszenia bankructwa wynosi od 3000 do 5000 zł. Składa się na niego opłata sądowa, koszty postępowania sądowego, a także wynagrodzenie syndyka. Dodatkowo należy uwzględnić wynagrodzenie kancelarii.

Upadłość konsumencka we Wrocławiu – szansa na odzyskanie płynności finansowej

Upadłość konsumencka we Wrocławiu może być szansą na odzyskanie płynności finansowej. To proces, który pozwala na stworzenie dogodnego planu spłaty rat, a także zabezpieczenia przed windykacją. Jeśli czujesz, że nie masz szans na spłatę długów, koniecznie rozważ ogłoszenie upadłości.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Chociaż upadłość konsumencka może być wybawieniem dla wielu osób, wiąże się także z pewnymi minusami. Jednym z nich jest utrata całego majątku. Należy również pamiętać o tym, że bankructwo negatywnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową w przyszłości.

Ile się czeka na upadłość konsumencką we Wrocławiu?

Czas oczekiwania na upadłość konsumencką we Wrocławiu może się różnić, ale zazwyczaj na decyzję sądu czeka się trzy miesiące. Cały proces spłaty rat na podstawie planu spłaty może potrwać nawet kilka lat.

Czy po ogłoszeniu upadłości trzeba spłacać długi?

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej w dalszym ciągu trzeba spłacać długi, chyba że sąd zdecyduje o ich umorzeniu. W większości przypadków jednak stworzony zostaje plan spłaty rat, który dostosowany jest do możliwości finansowych dłużnika.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl