Rolowanie kredytu jest rozwiązaniem, które budzi wiele kontrowersji. Choć z perspektywy kredytobiorcy może ono być opłacalne, należy wiedzieć, wiąże się ze sporymi kosztami. Sprawdź, na czym polega rolowanie kredytu.
Rolowanie kredytu, znane również jako refinansowanie kredytu, polega na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty poprzednIego. Innymi słowy, kredytobiorca zwraca się do innego kredytodawcy – a często nawet do tego samego – o pożyczkę, która zostanie użyta do spłaty aktualnego kredytu.
W rezultacie, zamiast spłacać jedno zadłużenie, konsument ma teraz nowy kredyt z innymi warunkami i terminami spłaty. Rolowanie kredytu może być korzystne w pewnych sytuacjach, ale należy dokładnie przemyśleć i porównać oferty różnych instytucji, aby uniknąć dodatkowych kosztów i zwiększenia długu. Niestety, w niektórych przypadkach rolowanie kredytu może sprawić, że kredytobiorca wpadnie w tzw. spiralę zadłużenia.
Rolowanie kredytu budziło na tyle dużo kontrowersji, że sprawą zajął się Rzecznik Finansowy. Wystąpił on do sądu przeciwko spółce, która zajmowała się rolowaniem kredytów i pożyczek. Szybko okazało się, że – w opinii sądu – takie działanie jest nieuczciwą praktyką rynkową.
Powód? Rolowanie kredytu wiąże się z bardzo wysoki kosztami dla kredytobiorcy. W wielu przypadkach tego typu produkty finansowe nie spełniały wymogów Ustawy o kredycie konsumenckim, zgodnie z którą koszty kredytu nie mogą być wyższe niż 45 proc. całej kwoty kredytu. Ta maksymalna wysokość opłat została uchwalona przez specjalną Ustawę antylichwiarską, która obowiązuje w Polsce od 2022 roku.
Rolowanie kredytu, które nie ma na celu zaciągania kolejnych kredytów na spłatę innych zobowiązań, a jedynie przesunięcie terminu spłaty, może być rozwiązaniem bardzo korzystnym. Jak wiadomo, wiele osób na etapie zaciągania kredytu nie jest w stanie przewidzieć takich wydarzeń, jak nagła choroba czy utrata pracy.
Rolowanie długu rozumiane jako przedłużenie okresu spłaty może odbywać się na różnych warunkach – w zależności od ustaleń konkretnej instytucji. Istotne jest jednak to, aby poinformować bank jak najszybciej. Im więcej zaufania wzbudzisz, tym większa szansa na to, że bank (lub inna instytucja) zgodzi się na przedłużenie terminu spłaty. W ten sposób zyskasz nieco czasu na zgromadzenie środków finansowych.
To zależy od tego, czy planujesz zaciągać inne zobowiązania, a jeśli tak – kto udzieli finansowania. Jeżeli jedynym wyjściem jest zaciąganie innych kredytów lub pożyczek, korzystaj wyłącznie z usług zaufanych, rzetelnych firm.
Pamiętaj, że w przypadku rolowania kredytu bardzo łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Spłacanie kredytów z nie swoich pieniędzy dla wielu osób wydaje się bardzo kuszące. Mogłoby się wydawać, że można tak bez końca – nie trzeba martwić się spłatą kredytu lub pożyczki, bo wystarczy skorzystać z finansowania w innym miejscu, a uzyskane środki wykorzystać na spłatę poprzedniego zobowiązania. W praktyce jednak takie działanie jest bardzo niebezpieczne, a także… kosztowne. Kolejne kredyty będą bowiem wiązały się z innymi opłatami.
Wiele osób zastanawia się, czy kredyt można rolować wielokrotnie. Teoretycznie jest to możliwe, ale warto dokładnie rozważyć konsekwencje i koszty związane z każdym rolowaniem. Dodatkowo banki czy inne instytucje finansowe z pewnością w końcu przestaną być skore do udzielania finansowania, szczególnie jeśli problemy ze spłatą rat będą występowały wielokrotnie.
Rolowanie kredytu może być korzystnym rozwiązaniem, o ile celem będzie przedłużenie okresu spłaty – bez zaciągania innych zobowiązań. Pamiętaj jednak, że przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Warto zawczasu przygotować się na ewentualne problemy ze spłatą rat, decydując się na odpowiednie ubezpieczenie lub gromadząc oszczędności.