Data publikacji: 27.04.2022

Czy czeka nas unieważnienie WIBOR?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że polscy kredytobiorcy, którzy zmagają się z wysokimi ratami kredytów, już niebawem otrzymają niezbędną pomoc. Czy czeka nas unieważnienie WIBOR? Wszystko wskazuje na to, że tak – i to już niebawem. 

Raty kredytów są coraz wyższe

Eksperci finansowi już od dawna podkreślali, że stosowanie stawek WIBOR nie jest do końca korzystne dla kredytobiorców. Co więcej, niektórzy uważali, że WIBOR nie jest rozwiązaniem uczciwym. Jednocześnie jednak obowiązujące jeszcze do niedawna niskie stopy procentowe sprawiły, że wiele osób korzystało z rekordowo tanich kredytów na zakup domu lub mieszkania. Przez długi czas nikt nie zastanawiał się nad tym, jak działa WIBOR – choć wielu ekspertów ostrzegało, że raty kredytów nie zawsze będą tak niskie. 

Trudna sytuacja gospodarcza, z którą zmagamy się już od pewnego czasu, a która pogłębiła się na skutek wojny w Ukrainie i galopującej inflacji, sprawiła, że stopy procentowe zostały kilkukrotnie podniesione. To w krótkim czasie sprawiło, że raty kredytów hipotecznych gwałtownie poszybowały w górę. W związku z tym kredytobiorcy zaczęli analizować swoje umowy. Coraz częściej zaczęło pojawiać się pytanie o to, czy WIBOR rzeczywiście jest uczciwym rozwiązaniem, czy może jednak… nie do końca. 

Unieważnienie WIBOR – czy to dobry pomysł?

Już od pewnego czasu kredytobiorcy, którzy obecnie muszą zmagać się z bardzo wysokimi ratami kredytów, podkreślali, że niezbędna będzie pomoc rządu. W ostatnich dniach kwietnia 2022 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rządowa pomoc rzeczywiście się pojawi. Jak wynika ze wstępnych informacji, czeka nas między innymi unieważnienie WIBOR. Już od początku stycznia 2023 roku wskaźnik WIBOR ma zostać zastąpiony innym rozwiązaniem, które – zgodnie z założeniami – ma być o wiele bardziej korzystne dla kredytobiorców. 

W tym miejscu warto krótko wyjaśnić, czym jest WIBOR. Pozwoli to na pełne zrozumienie tego, jakie konsekwencje może mieć unieważnienie WIBOR. Otóż nie każdy wie, że banki nie tylko udzielają kredytów, ale też same pożyczają pieniądze – często od innych banków lub większych instytucji finansowych. To pozwala im na zachowanie płynności i stabilności finansowej. Oczywiście kwota do zwrotu nie jest taka sama, jak kwota pożyczona. Jest ona powiększona o WIBOR. Stawki WIBOR zmieniają się nieustannie, niemal każdego dnia. Przekładają się one na wysokość rat dla kredytobiorców. Wątpliwości budzi sposób ustalania stawek WIBOR, który jest korzystny dla banków, ale niekoniecznie dla kredytobiorców. Właśnie dlatego unieważnienie WIBOR jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które spłacają kredyty złotówkowe. 

Co jeszcze obejmuje pakiet pomocowy dla kredytobiorców?

Unieważnienie WIBOR to nie wszystko, co ma obejmować pomoc rządu dla kredytobiorców. Jak wynika z informacji, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki, osoby spłacające kredyty mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Wśród proponowanych rozwiązań są między innymi wakacje kredytowe. W 2022 i 2023 roku będą mogli skorzystać z nich wszyscy kredytobiorcy, którzy – na skutek konieczności spłacania bardzo wysokich rat – mają problem ze spięciem swojego budżetu. Takie rozwiązanie pozwoli na chwilowe odetchnięcie od rat kredytowych, co dla wielu osób może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Planuje się także pomoc dla kredytobiorców z problemami finansowymi. Tutaj wartość ma sięgnąć 1,4 mld złotych w 2022 roku i 2 mld złotych w 2023 roku. 

Pomoc rządowa dla kredytobiorców ma obejmować także stworzenie specjalnego funduszu, którego głównym zadaniem będzie umocnienie systemu bankowego. Jego wartość ma wynieść 3,5 mld złotych, a środki – co bardzo istotne – nie będą pochodziły z budżetu państwa. Mają one być pozyskane z zysków sektora banków komercyjnych. 

Jak widać, pomoc rządowa obejmować będzie kilka działań – unieważnienie WIBOR, wakacje kredytowe, a także stworzenie funduszu umacniającego system bankowy. 

Warto trzymać rękę na pulsie w kwestii unieważnienia WIBOR!

W lutym 2022 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pierwszy pozew o unieważnienie WIBOR. Informacja ta wzbudziła ogromne zainteresowanie. Pojawiły się nawet pytania, czy złotówkowicze podzielą los frankowiczów – a ci, jak wiadomo, dzisiaj masowo dochodzą swoich praw w sądzie. Jeśli należysz do grona kredytobiorców, którzy spłacają obecnie kredyt hipoteczny, kwestia unieważnienia WIBOR ma dla Ciebie ogromne znaczenie. Zdecydowanie więc warto trzymać rękę na pulsie, a w razie potrzeby skorzystać z niezbędnej pomocy prawnej. W tej kwestii możesz liczyć na pełną pomoc HelpHero – Eksperta Pośrednictwa Prawnego, który specjalizuje się w udzielaniu pomocy kredytobiorcom. 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl