Data publikacji: 30.03.2023

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego nigdy nie jest prosta. Pod uwagę należy bowiem wziąć wiele czynników, między innymi kwestie związane z pracą zarobkową. Bardzo często kredyt hipoteczny udzielany jest na 20 czy 30 lat. Czy zmiana pracy ma wpływ na kredyt hipoteczny?

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – wiarygodność kredytowa ma kluczowe znaczenie

Osoby, które kiedykolwiek ubiegały się o kredyt hipoteczny, doskonale wiedzą, że nie jest to proste. Banki szczegółowo analizują sytuację finansową potencjalnych kredytobiorców, chcąc zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych trudności w spłacie comiesięcznych rat.

Z pewnością czas, w którym ubiegasz się o kredyt hipoteczny, nie jest dobrym momentem na zmianę pracy. Stabilność zatrudnienia ma dla banków kluczowe znaczenie. Wysokość zarobków nie jest jedynym kryterium – należy o tym pamiętać. Banki uwzględniają między innymi formę zatrudnienia, staż pracy czy okres zatrudnienia w danej firmie.

Nie jest tajemnicą, że banki najbardziej doceniają osoby, które zatrudnione są na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jednak większość pracodawców nie oferuje tego typu umowy już od momentu zatrudnienia. Początkowo proponują oni umowę na okres próbny lub na czas określony. Jeśli więc planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, koniecznie rozważ, czy to dobry czas na zmianę pracy.

Kredyt hipoteczny – co ze zmianą pracy w okresie kredytowania?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytu hipotecznego i zmiany pracy już po tym, jak zacząłeś spłacać zobowiązanie. W końcu dla banku kluczowe jest to, abyś dysponował wystarczającymi środkami na spłatę comiesięcznym rat. Czy wobec tego zmiana pracy w czasie spłacania kredytu hipotecznego może być problemem?

Większość kredytów hipotecznych w Polsce udzielana jest na 25 lat. Trudno oczekiwać, aby kredytobiorca nie zmieniał pracy przez tak długi czas – tym bardziej, że rynek pracy dynamicznie się zmienia. Na szczęście banki mają tego świadomość. W związku z tym nie ograniczają one aktywności zawodowej kredytobiorców. Jeśli raty spłacane są w terminie i nie ma tutaj żadnych opóźnień, banki w żaden sposób nie monitorują aktywności zawodowej swoich klientów. Kwestia kredytu hipotecznego i zmiany pracy nie ma tutaj znaczenia – pod warunkiem, że raty są spłacane terminowo.

Czy należy informować bank o zmianie pracodawcy?

Wielu kredytobiorców zastanawia się nad tym, czy należy informować bank o zmianie pracy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi – informacji takich należy poszukiwać w umowie kredytowej. W razie wątpliwości można skontaktować się z bankiem.

Z reguły bank nie interesuje się zmianami miejsca pracy u kredytobiorcy – oczywiście wtedy, gdy kredyt spłacany jest zgodnie z harmonogramem. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy ze spłatą zobowiązania, bank z pewnością sprawdzi, co się dzieje. Dobrym rozwiązaniem może być więc powiadomienie banku o zmianie pracodawcy – z pewnością zwiększy to wiarygodność kredytobiorcy. W większości przypadku wystarczy dostarczyć do banku zaświadczenie od nowego pracodawcy.

Kredyt hipoteczny a utrata pracy

Utrata pracy jest sytuacją niezwykle stresującą, szczególnie dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny. To jeden z powodów, dla których warto rozważyć ubezpieczenie od utraty pracy. Polisa taka zadziała w trakcie spłaty kredytu hipotecznego – choć należy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.

Nie ma wątpliwości co do tego, że utrata pracy może spowodować mniejsze lub większe trudności finansowe. To z kolei może skutkować problemami ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Warto dokładnie zapoznać się z umową kredytową. Może znajdować się w niej zapis, który zobowiązuje kredytobiorcę do powiadomienia banku o utracie pracy.

Na szczęście kredytobiorcy mają tutaj do dyspozycji kilka rozwiązań, takich jak na przykład wakacje kredytowej czy restrukturyzacja kredytu, czyli zmiana warunków kredytowania. W przypadku utraty pracy warto więc dokładnie przeanalizować swoje możliwości, a następnie skontaktować się z bankiem w celu wypracowania najlepszego rozwiązania.

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – podsumowanie

Jak widać, kwestia kredytu hipotecznego i zmiany pracy budzi sporo wątpliwości – zarówno na etapie ubiegania się o finansowanie, jak i podczas samej spłaty kredytu. Na szczęście w większości przypadków zmiana pracy wiąże się z większymi zarobkami. Z pewnością jednak warto posiadać pewne oszczędności, a także dbać o stabilność zatrudnienia, szczególnie w przypadku tak długoterminowego zobowiązania finansowego.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl