Data publikacji: 27.09.2022

Jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu?

Od pewnego czasu masz spore problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych? Być może restrukturyzacja kredytu byłaby odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie – szczególnie jeśli spłacasz kilka różnych kredytów i pożyczek. Sprawdź, jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu.

Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Restrukturyzacja kredytu jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać wszystkie osoby, mające problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Podstawowym celem restrukturyzacji jest zmiana dotychczasowych warunków finansowania. Zmiana ta może zostać wprowadzona na kilka miesięcy lub może obowiązywać do końca okresu spłaty. Dzięki restrukturyzacji możliwe jest spłacanie tylko jednej raty miesięcznie. To dobra propozycja dla osób, które spłacają kilka rat w ciągu miesiąca i chciałyby je połączyć. Jednocześnie wysokość comiesięcznej raty dopasowana będzie do bieżących możliwości finansowych.

Choć restrukturyzacja jest rozwiązaniem bardzo podobnym do konsolidacji kredytu, te dwa produkty finansowe różnią się między sobą. Osoby, które mają problemy finansowe i nie są w stanie spłacać rat, z reguły nie mogą skorzystać z konsolidacji. Z restrukturyzacji natomiast mogą skorzystać osoby, które mają kłopoty ze spłatą zobowiązań.

Restrukturyzacja kredytu – jak przebiega?

Restrukturyzacja kredytu polega na tym, że nowy wierzyciel przejmuje sumę naszych zobowiązań finansowych i zaczyna zajmować się ich spłatą. Po restrukturyzacji należy spłacać tylko jedną ratę, jednak w dalszym ciągu trzeba mieć świadomość, że konieczna będzie spłata całości zobowiązań.

Aby ubiegać się o restrukturyzację kredytu, należy złożyć specjalny wniosek. Co ważne, wniosek ten powinien być odpowiednio skonstruowany, a dodatkowo należy dołączyć do niego ważne dokumenty, takie jak potwierdzenie osiągania stałych dochodów, zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu czy o przyznaniu innych świadczeń, na przykład emerytury lub renty.

Osoby, które chcą skorzystać z restrukturyzacji kredytu, jednak nie wiedzą, jak się za to zabrać, mogą skorzystać z pomocy prawnej. Aby bank przychylił się do takiej prośby, należy spełnić szereg wymogów formalnych. Ogromne znaczenie dla ostatecznej decyzji banku ma również to, jakie będzie uzasadnienie wniosku o restrukturyzację kredytu.

Jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu?

 

Przygotowując wniosek o restrukturyzację, należy zawrzeć w nim szczegółowe uzasadnienie. Dlaczego w ogóle wniosek ten został złożony? Co jest powodem aktualnych problemów finansowych i trudności ze spłatą rat? Jak widać, kwestia tego, jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu, bywa bardzo skomplikowana.

Wśród najczęstszych powodów, dla których do banku trafiają wnioski o restrukturyzację kredytu, wymienić można przede wszystkim różnego rodzaju problemy zdrowotne: choroby, operacje, nagłe wypadki, rehabilitację itp. A zatem jest to wszystko, co uniemożliwia normalną pracę, a tym samym – uzyskiwanie dochodów, z których można spłacać raty. Oczywiście należy pamiętać o przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji medycznej, która będzie potwierdzeniem braku zdolności do pracy.

Jak jeszcze można uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu? To zależy od tego, co jest przyczyną Twoich aktualnych problemów finansowych. W uzasadnieniu można wskazać między innymi na utratę pracy, trudną sytuację rodziną, różnego rodzaju zdarzenia losowe i wszystko to, co utrudnia spłatę kredytu. Oczywiście w uzasadnieniu tym nie należy mijać się z prawdą – bank może bowiem poprosić o dostarczenie dokumentacji, która byłaby potwierdzeniem trudnej sytuacji kredytobiorcy.

Uzasadnienie wniosku o restrukturyzację kredytu – podsumowanie

Wiesz już, jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu. Należy opisać wszystko to, co przyczyniło się do pogorszenia Twojej sytuacji finansowej. Oczywiście warto skupić się na faktach i opisać wyłącznie to, co można udokumentować. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w przypadku wniosku o restrukturyzację kredytu znaczenie ma nie tylko uzasadnienie, ale też pozostałe elementy wniosku. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne i został odpowiednio uzasadniony, możesz skorzystać z pomocy prawnej. W ten sposób z pewnością zwiększysz swoje szanse na restrukturyzację kredytu!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl