Data publikacji: 16.12.2021

Czy ugoda z bankiem to dobre rozwiązanie dla frankowiczów?

Od pewnego czasu zastanawiasz się, czy ugoda z bankiem w sprawie kredytu walutowego może okazać się korzystnym rozwiązaniem? Wiele zależy od konkretnego przypadku, dlatego zawsze niezbędna jest dogłębna analiza. Proces w sądzie może być jednak o wiele bardziej korzystny od ugody – frankowicze są o tym coraz bardziej przekonani!

Propozycja ugód wzbudziła ogromny entuzjazm, ale…

No właśnie, choć początkowo informacja o planowanych ugodach wzbudziła duży entuzjazm, bardzo szybko pojawiło się ALE. Co ważne, nie było to jedno ALE – z czasem zaczęło pojawiać się ich coraz więcej. Szybko okazało się bowiem, że ugoda z bankiem wcale nie jest tak korzystnym rozwiązaniem dla frankowiczów. Wręcz przeciwnie – walka w sądzie o unieważnienie lub odfrankowienie może przynieść o wiele więcej korzyści. Tym bardziej, że obecnie orzecznictwo sądów w ogromnej większości jest korzystne dla frankowiczów. Szacuje się, że ponad 90 proc. spraw rozpatrywanych jest na korzyść kredytobiorców.

Dodatkowo istotny jest również fakt, że sprawy związane z kredytami walutowymi rozpatrywane są coraz szybciej. Obecnie nie trzeba już czekać kilka lat na pierwszą rozprawę – coraz częściej bowiem wyrok zapada nawet kilka miesięcy po złożeniu pozwu przeciwko bankowi. A skoro tak to wygląda, to czy istnieje jakikolwiek powód, dla którego ugoda z bankiem mogłaby być dobrym rozwiązaniem?

Uwaga, frankowicze – ugody z bankiem nie zawsze są korzystne!

Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty frankowe, od wielu lat poszukują skutecznej metody na rozwiązanie swojego problemu z kredytem. Chodzi tutaj oczywiście o niepewność co do wysokości rat oraz o to, że kwota do spłaty rośnie – a przecież nie tak powinna wyglądać spłata kredytu.

Kiedy media obiegła informacja, że wiele największych banków szykuje propozycje ugód dla frankowiczów, wiele osób ucieszyło się. Dla frankowiczów ugoda z bankiem jest bowiem o wiele prostszym i mniej wymagającym rozwiązaniem, niż walka w sądzie. Przede wszystkim ugoda pozwala na błyskawiczne rozwiązanie problemu – wystarczą krótkie mediacje, aby niepewny kredyt walutowy stał się tylko wspomnieniem. Nie trzeba uczestniczyć w sądowych rozprawach i czekać w nieskończoność na wyrok.

Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno się dziwić, że frankowicze z takim entuzjazmem zareagowali na propozycję ugód. Kiedy jednak pojawiły się pierwsze konkrety, a dokładnie – propozycje ugody przygotowane przez bank przedstawione zostały frankowiczom – okazało się, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Frankowicze co prawda mogli zdecydować się na ugodę z bankiem, jednak takie rozwiązanie często było wyjątkowo niekorzystne. W niektórych przypadkach ugoda z bankiem była nawet o kilkadziesiąt procent mniej korzystna pod względem finansowym, niż unieważnienie lub odfrankowienie kredytu!

Co należy sprawdzić przed zawarciem ugody?

Jeśli otrzymałeś od banku propozycję ugody, powinieneś zdecydować się na jej analizę. Należy sprawdzić przede wszystkim następujące kwestie:

  • w jaki dokładnie sposób ugoda z bankiem wpłynie na dalszy sposób spłacania kredytu i jaki będzie nowy harmonogram spłat,
  • jaka kwota pozostanie do spłaty po podpisaniu ugody z bankiem,
  • czy ugoda zawiera oświadczenie o zrzeczenie się roszczeń – to bardzo ważne w przypadku ugody dla frankowiczów
  • czy ugoda rzeczywiście będzie bardziej opłacalna, niż proces w sądzie. Jest to kluczowe, ponieważ w wielu przypadkach różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami są ogromne i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Choć banki coraz częściej proponują ugody, frankowicze mają sporo wątpliwości. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że ugód nie podpisuje się tak wiele, jak początkowo przewidywano. Wręcz przeciwnie – stosunkowo niewiele kredytobiorców decyduje się na ugodę z bankiem. Jednocześnie rośnie liczba pozwów przeciwko banków w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Obecnie w Wydziale Frankowym Sądu Okręgowego Warszawie rozpatrywane jest aż 30 tysięcy sprawę frankowych. Należy również pamiętać, że sprawy te rozpatrywane są w sądach w całej Polsce, więc jest ich o wiele więcej!

HelpHero – sprawdź, czy ugoda z bankiem może się opłacać

Choć ugody z bankiem rzadko są rozwiązaniem opłacalnym dla frankowiczów, na ich podpisanie najczęściej decydują się osoby, które nie chcą poświęcać czasu na sprawy w sądzie. Osoby, które otrzymały propozycje ugody, każdorazowo powinny przeanalizować, czy jej podpisanie będzie korzystne. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, koniecznie skorzystaj z profesjonalnego wsparcia.

HelpHero to Ekspert Pośrednictwa Prawego, który specjalizuje się w pomocy frankowiczom. Nie tylko dowiesz się, czy ugoda z bankiem się opłaca, ale też sprawdzisz, ile możesz zyskać, decydując się na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Dysponując tymi informacjami, z pewnością wybierzesz najbardziej korzystne rozwiązanie!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl