Data publikacji: 20.10.2023

Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?

Planujesz ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jednak nie wiesz, na jakie koszty musisz się przygotować? Zależy Ci na tym, aby w całym postępowaniu wspierał Ci doświadczony prawnik, który pomoże Ci w dopełnieniu formalności i zadba o Twoje interesy? Koniecznie sprawdź, ile adwokat bierze za upadłość konsumencką!

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Większość osób, które są zagrożone bankructwem, zastanawia się nad tym, ile kosztuje upadłość konsumencka. Nic w tym dziwnego – konieczność pokrycia kosztów postępowania sądowego może budzić niepokój u osób, które zmagają się z bardzo poważnymi problemami finansowymi.

Koszty upadłości konsumenckiej uzależnione są od wielu czynników. Przyjmuje się, że łączny koszt może wynosić od 3000 do 5000 złotych. Na kwotę tę składa się kilka różnych kosztów, w tym:

 • opłata sądowa – jej uiszczenie jest niezbędne na etapie składania wniosku o upadłość. Obecnie wynosi ona 30 zł,
 • koszty postępowania sądowego – są to wszelkie opłaty związane z prowadzeniem sprawy w sądzie. Należy mieć świadomość, że wysokość tych kosztów może być zróżnicowana. Im bardziej skomplikowana sprawa, tym wyższe będą koszty postępowania,
 • wynagrodzenie syndyka – koszty związane z opłaceniem syndyka to ważny element łącznej ceny upadłości. Zgodnie z prawem, wynagrodzenie syndyka może wynieść od 1/4 do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku. Oznacza to, że jego wysokość może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na ogół są to jednak kwoty, mieszczące się w dolnych granicach tego przedziału.

Jak widać, trudno oszacować, ile może kosztować ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Osoby, które nie dysponują wystarczającymi środkami, nie muszą jednak rezygnować z ogłoszenia bankructwa. Na ogół bowiem wszystkie koszty pobierane są z masy upadłościowej. Istnieje także możliwość, aby zostały one pokryte ze Skarbu Państwa. W takim przypadku dłużnik będzie zobowiązany do pokrycia tych kosztów później – zostaną one doliczone do planu spłaty.

Upadłość konsumencka – czy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że osoby, które planują ogłoszenie upadłości konsumenckiej, powinny zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika, specjalizującego się w prawie upadłościowym. Z jakiego powodu jest to tak ważne?

Przede wszystkim już podczas pierwszej konsultacji prawnik odpowie na wszystkie Twoje pytania i sprawdzi, czy rzeczywiście ogłoszenie upadłości będzie najlepszym rozwiązaniem. Może bowiem okazać się, że w Twojej sytuacji lepszym wyjściem będzie na przykład układ konsumencki. Wiele zależy tutaj od stanu Twoich finansów i zadłużenia.

Z pomocy prawnej w postępowaniu upadłościowym warto skorzystać także z tego powodu, że wyspecjalizowany prawnik zadba o Twoje interesy. Przygotuje on taki plan działania, który pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów. Dodatkowo – dzięki dużemu doświadczeniu – będziesz miał większe szanse na przykład na częściowe oddłużenie lub na bardziej korzystne warunki planu spłaty zobowiązań.

Nie ma więc żadnych wątpliwości co do tego, że adwokat w upadłości konsumenckiej może zapewnić naprawdę istotne wsparcie. Nic dziwnego, że tak wiele osób zagrożonych bankructwem decyduje się na skorzystanie z takiej pomocy.

Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?

Wiesz już, dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy prawnika. Z pewnością jednak zastanawiasz się nad tym, ile adwokat bierze za upadłość konsumencką. Tak naprawdę wynagrodzenie kancelarii uzależnione jest od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jak bardzo skomplikowana jest dana sprawa.

Im więcej różnego typu zobowiązań posiada dłużnik, tym bardziej obszerna będzie analiza prawna – a tym samym, prawnik będzie musiał poświęcić więcej czasu tej sprawie. Jeśli jednak sprawa nie jest bardzo złożona, a liczba zobowiązań jest stosunkowo niewielka, koszty obsługi prawnej przy upadłości konsumenckiej będą niższe.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia prawnika przy upadłości?

Wśród czynników, które mają wpływ na to, ile adwokat bierze za upadłość konsumencką, wymienić można:

 • stopień skomplikowania sprawy, m.in. liczbę wierzycieli i łączną wysokość posiadanych przez dłużnika zobowiązań,
 • czas poświęcony na pracę nad daną sprawą,
 • zakres działań, które obejmować będzie obsługa prawna w konkretnym przypadku,
 • doświadczenie danego prawnika,
 • renomę kancelarii – im bardziej prestiżowa jest dana kancelaria, tym wyższe mogą być koszty. Pamiętaj jednak, że renoma nie bierze się znikąd – najczęściej jest ona efektem licznych sukcesów.

Co bardzo ważne, na to, ile adwokat weźmie za upadłość konsumencką, wpłynie wspomniany zakres działań. Na ogół obsługa prawna obejmuje nie tylko sporządzone wniosku o upadłość, ale też szereg innych działań, w tym:

 • analizę sytuacji finansowej klienta i dobór najlepszego rozwiązania prawnego,
 • zgromadzenie niezbędnej dokumentacji,
 • dopełnienie wszelkich formalności,
 • przygotowanie i złożenie wniosku o upadłość konsumencką,
 • negocjacje z wierzycielami,
 • prowadzenie nadzoru nad przebiegiem sprawy,
 • reprezentację dłużnika na każdym etapie postępowania,
 • dbanie o interesy klienta.

Szacuje się, że łączny koszt wynagrodzenia kancelarii w typowej sprawie o upadłość konsumencką może wynosić około 3000-4000 złotych. Może to być jednak kwota niższa, a w niektórych przypadkach wyższa.

Dowiedz się, ile będzie kosztowała obsługa prawna w Twojej sprawie

Osoby, które chcą wiedzieć, ile adwokat bierze za upadłość konsumencką, mogą zapytać o to już podczas pierwszej konsultacji z prawnikiem. Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwoli ono na wstępne oszacowanie kosztów związanych z obsługą prawną. Można także porównać oferty kilku kancelarii.

Co istotne, niezbyt dobrym pomysłem jest wybieranie prawnika, który jest najtańszy. Wieloletnie doświadczenie i wiedza na temat postępowań upadłościowych mogą przełożyć się na bardziej korzystne rozwiązanie sprawy – a za to z pewnością warto zapłacić nieco więcej.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie są koszty związane z ogłoszeniem bankructwa i ile adwokat bierze za upadłość konsumencką. Są to oczywiście koszty orientacyjne – musisz być przygotowany na to, że mogą one być zarówno niższe, jak i wyższe. Z pewnością jednak nie warto rezygnować z pomocy prawnej. Takie wsparcie zwiększa Twoje szanse na to, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a plan spłaty rat będzie dla Ciebie bardzo korzystny. Dzięki temu już niebawem może uwolnić się od długów!

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl