Data publikacji: 17.02.2023

Ile wynoszą alimenty na dziecko?

W kontekście alimentów, podstawowe pytanie dotyczy oczywiście wysokości takiego świadczenia. Chodzi przede wszystkim o alimenty na dziecko, choć trzeba pamiętać, że świadczenie alimentacyjne czasem przysługuje np. byłemu małżonkowi lub rodzicom. Wysokością alimentów na dziecko jest oczywiście zainteresowana zarówno osoba, która będzie musiała je opłacać (osoba zobowiązana), jak i strona sprawująca opiekę nad dzieckiem. W ramach naszego artykułu wyjaśniamy od jakich czynników zależy odpowiedź na tytułowe pytanie (Ile wynoszą alimenty na dziecko?). Taka odpowiedź będzie dość skomplikowana, ponieważ przepisy nie określają precyzyjnie, jaką wysokość powinny mieć alimenty na dziecko. Warto również pamiętać, że istnieje możliwość obniżenia lub podwyższenia alimentów – na przykład w związku z pogorszeniem sytuacji finansowej zobowiązanego lub wzrostem potrzeb dziecka. Oczywiście, w każdej sprawie związanej ze świadczeniem alimentacyjnym może pomóc ekspert prawny, co także podkreślamy w naszym artykule. 

Właściwy rozwój dziecka zawsze stanowi priorytet dla sądu

Na samym wstępie warto zwrócić uwagę, że nie istnieje żaden konkretny „taryfikator” stanowiący odpowiedź na pytanie, ile wynoszą alimenty na dziecko. Ustawodawca nie zdecydował się na skonkretyzowanie wysokości świadczenia alimentacyjnego (np. w zależności od wieku dziecka), gdyż różne dzieci mogą posiadać zróżnicowane potrzeby finansowe – związane chociażby z koniecznością specjalistycznego leczenia. Poza tym spore znaczenie powinna mieć także sytuacja finansowa zobowiązanego. Warto wspomnieć, że w przypadku alimentów na rzecz byłego małżonka, obowiązuje zasada tak zwanej równej stopy życiowej zobowiązanego i uprawnionego. Jeżeli natomiast chodzi o wysokość alimentów na dziecko, to sędzia musi raczej mieć na uwadze odpowiedni rozwój małoletniego.

Zobowiązany nie musi zaspokajać wszystkich potrzeb dziecka 

Osoby zadające pytanie, ile wynoszą alimenty na dziecko, jako przyszli zobowiązani do zapłaty takiego świadczenia mogą się obawiać, że sąd zmusi ich do łożenia nawet na luksusowe wydatki. W teorii taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Sąd oprócz potrzeb małoletniego uwzględnia bowiem możliwości finansowe i majątkowe osoby zobowiązanej oraz osobisty wkład takiego zobowiązanego w wychowanie dziecka (zobacz: J. Hetman-Krajewska, Jakie kryteria wpływają na wysokość alimentów? [w:] Alimenty. Jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny, Warszawa 2021).

Z drugiej strony, warto mieć na uwadze fakt, że sąd rozpatruje pełne możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli zatem taka osoba pracuje na pół etatu, choć mogłaby uzyskać większe dochody, to sąd będzie się kierował wyłącznie dobrem dziecka. Co ważne, kryterium możliwości zarobkowych powinno być stosowane również względem rodzica, z którym dziecko mieszka na co dzień (zobacz: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 sierpnia 1980 r. – sygnatura akt III CRN 144/80). Tak więc sąd może uznać, że drugi rodzic ma możliwość samodzielnego poprawienia sytuacji finansowej gospodarstwa domowego poprzez podjęcie pracy. Argumentem bywa mniejszy wymagany zakres opieki nad coraz starszym dzieckiem.

Wyrok sądu określający, ile wynoszą alimenty na dziecko powinien uwzględniać również osobiste starania o utrzymanie i o wychowanie uprawnionego dziecka, które podejmują rodzice. W przypadku zobowiązanego, chodzi między innymi o zakres czasowy kontaktów oraz jakość czasu spędzanego z dzieckiem. Częsty kontakt może działać na korzyść zobowiązanego, jeżeli chodzi o wysokość alimentów. Jednakże brak częstych kontaktów z dzieckiem, w tym także spowodowany działaniem drugiego rodzica nie powinien stanowić argumentu na rzecz obniżenia alimentów (zobacz na przykład: Wyrok Sądu Rejonowego w Żaganiu z dnia 21 grudnia 2016 r. o sygnaturze akt III RC 316/16).

Czy 500+ wpływa na to, ile wynoszą alimenty na dziecko?

W kontekście tytułowego pytania (Ile wynoszą alimenty na dziecko?) może pojawić się wątpliwość odnośnie tego, czy świadczenia takie jak chociażby „500 Plus” powinny wpływać na wysokość orzekanych alimentów. Warto wiedzieć, że zaraz po wprowadzeniu świadczenia Rodzina 500 Plus, wielu rodziców (najczęściej ojców) wnioskowało do sądu o obniżenie płaconych alimentów. Dość szybko okazało się jednak, że pozwy o obniżkę alimentów są odrzucane. Warto tutaj pamiętać o nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRIO) wprowadzonej 20 sierpnia 2016 roku. Po zmianach z sierpnia 2016 roku, artykuł 135 paragraf 3 KRIO wskazuje, że na wysokość alimentów prócz świadczenia Rodzina 500 Plus nie wpływają:

  • świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego
  • świadczenia, wydatki i inne środki finansowe powiązane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej
  • świadczenia rodzinne określone przez ustawę z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające

Powództwo sądowe wskazujące na jedno z powyższych świadczeń jako podstawę obniżki alimentów będzie w praktyce skazane na porażkę. Mogą o tym nie wiedzieć osoby składające pozew samodzielnie. Pomoc eksperta prawnego takiego jak np. dobry prawnik Warszawa na pewno pomoże uniknąć błędnej argumentacji w sprawie dotyczącej ustalenia lub zmiany wysokości alimentów.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl