Data publikacji: 16.12.2022

Jak napisać pozew o rozwód – najważniejsze informacje

Jakiś czas temu udało Ci się podjąć decyzję o rozwodzie, jednak nie masz pewności, od czego zacząć? Podstawową kwestią jest decyzja, co będzie lepsze – rozwód z orzekaniem o winie czy rozwód za porozumieniem stron. Kiedy uda Ci się ją podjąć, możesz przystąpić do kolejnego ważnego etapu, jakim jest przygotowaniu pozwu rozwodowego. Sprawdź, jak napisać pozew o rozwód!

Rozwód z orzekaniem o winie czy rozwód za porozumieniem stron?

Decyzja o zakończeniu małżeństwa to dopiero początek. Czeka Cię jeszcze kilka trudnych decyzji, między innymi odnośnie tego, co będzie lepsze w Waszym przypadku – rozwód za porozumieniem stron, czy może rozwód z orzekaniem o winie. Wybór z pewnością nie jest prosty. Każde z tych rozwiązań ma nieco inne konsekwencje.

Rozwód za porozumieniem stron z pewnością jest rozwiązaniem mniej skomplikowanym. Jeśli małżonkowie pozostają w dobrych stosunkach i panuje pomiędzy nimi zgoda, warto zdecydować się właśnie na taki rozwód. Nie ma tutaj konieczności udowadniania winy drugiego małżonka, co znacząco przyspiesza postępowanie. Nie ma też konieczności opowiadania o tak wielu prywatnych sprawach przed sądem – a dla wielu osób jest to niezwykle istotne.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rozwód z orzekaniem o winie jest lepszym rozwiązaniem. W trakcie postępowania wskazana zostanie osoba, która odpowiada za rozpad małżeństwa. To właśnie ta osoba poniesie szereg konsekwencji. Będzie ona musiała pokryć koszty postępowania. Orzeczenie o winie pozwala małżonkowi niewinnemu na ubieganie się o alimenty od drugiej osoby. Co ważne, małżonek niewinny może zażądać alimentów niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajduje. Należy jednak wiedzieć, że sąd musi mieć naprawdę solidne podstawy do tego, aby orzec, że to jeden z małżonków ponosi całą winę za rozpad małżeństwa.

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Kiedy już podejmiesz decyzję odnośnie tego, czy wybierasz rozwód za porozumieniem stron, czy może rozwód z orzekaniem o winie, możesz podjąć kolejne kroki. Podstawową kwestią jest oczywiście pozew o rozwód. Zacznijmy od tego, co powinien zawierać pozew. Otóż muszą znaleźć się w nim następujące informacje:

 • imię, nazwisko i adres małżonka, który składa pozew,
 • imię, nazwisko i adres drugiego małżonka,
 • data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego,
 • wskazanie sądu, do którego kierowany jest pozew o rozwód,
 • informacja o tym, kiedy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego – oczywiście może to być data orientacyjna, na przykład „początek 2022 roku”,
 • jeśli będzie to rozwód z orzekaniem o winie, należy wskazać, który z małżonków ponosi winę wraz z krótkim uzasadnieniem,
 • czytelny podpis powoda (osoby składającej pozew o rozwód).

Dodatkowo pozew rozwodowy powinien zawierać informacje o:

 • posiadanych dzieciach i ich wieku, jeśli małżeństwo je posiada,
 • ewentualnych alimentach – zarówno na dzieci, jak i na małżonka w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie,
 • podziale majątku,
 • wszystkich kwestiach, które mogą być w jakikolwiek sposób istotne dla sprawy.

Załączniki do pozwu rozwodowego

Do pozwu o rozwód należy dołączyć następujące załączniki:

 • odpis aktu małżeństwa,
 • odpisy aktów urodzenia dzieci, jeśli małżeństwo je posiada,
 • dowód uiszczenia opłaty od pozwu,
 • ewentualne dodatkowe materiały w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie.

Jeśli chodzi o materiały dodatkowe, mogą to być wszystkie rzeczy, które obciążą małżonka winnego i które będą udowodnieniem jego winy. Mogą to być filmy, zdjęcia czy rachunki. Należy jednak pamiętać, że wszystkie tego typu materiały muszą być uzyskane zgodnie z prawem.

Pozew rozwodowy – gdzie złożyć?

Pozew o rozwód należy przygotować w trzech egzemplarzach – dla sądu, dla powoda i dla pozwanego. Oczywiście najważniejsza jest kopia, która zostanie przekazana do sądu. Pozew o rozwód należy złożyć osobiście w biurze podawczym sądu okręgowego w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Wydziale Cywilnym. Pozew o rozwód można również przesłać pocztą.

Drugi egzemplarz zostanie przekazany drugiemu małżonkowi, czyli pozwanemu. Dzięki temu może on zapoznać się z treścią pozwu o rozwód, a następnie przygotować odpowiedź.

Trzeci egzemplarz przeznaczony jest dla powoda. Bez wątpienia warto pozostawić sobie kopię dokumentu, aby mieć do niego wgląd w każdym momencie. Informacje umieszczone w pozwie będą bowiem rozpatrywane podczas postępowania, a to może odbyć się dopiero za jakiś czas – na przykład za kilka miesięcy.

Czy warto samodzielnie napisać pozew rozwodowy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto napisać pozew o rozwód samodzielnie, czy może lepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy prawnika. Zdecydowanie pomoc doświadczonego adwokata jest na wagę złota. Rozwód sam w sobie jest niezwykle stresującym doświadczeniem. Nie warto więc dokładać sobie zmartwień, związanych z samodzielnym przygotowaniem pozwu czy z ewentualnymi wymogami formalnymi lub z koniecznością poprawy błędów w pozwie. Dobry adwokat zadba również o interesy swojego klienta, co może być bardzo ważne w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie – na przykład podczas podziału majątku czy negocjowania alimentów.

Jak napisać pozew o rozwód – podsumowanie

Wiesz już, że przygotowanie pozwu o rozwód jest niezwykle istotne. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, co będzie lepsze – rozwód za porozumieniem stron czy z orzekaniem o winie. Od tego zależy, jakie informacje będą musiały znaleźć się w pozwie. Jedno jest pewne – pozew o rozwód powinien zostać przygotowany przez doświadczonego prawnika.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl