Data publikacji: 03.01.2023

Jak znieść alimenty na byłą żonę?

W trakcie postępowania rozwodowego sąd zadecydował o tym, że będziesz musiał płacić alimenty na swoją byłą małżonkę? Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uniknąć alimentów, ponieważ jest to dla Ciebie zbyt duże obciążenie finansowe? Dowiedz się, jak znieść alimenty na byłą żonę.

Alimenty na byłego małżonka – najważniejsze informacje

Obowiązek alimentacyjny najczęściej kojarzony jest z koniecznością płacenia alimentów na dzieci. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy alimenty płacone są na rzecz byłego małżonka. Alimenty takie uzależnione są od rodzaju postępowania rozwodowego.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd w ogóle nie zajmuje się kwestią tego, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Może jednak zdarzyć się, że jeden z małżonków będzie ubiegał się o alimenty od drugiego małżonka. Co istotne, w przypadku rozwodu bez orzekania o winie o alimenty takie można wnioskować tylko wtedy, gdy wnioskodawca znajdzie się w niedostatku.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Taka forma rozwodu wielu osobom kojarzy się właśnie z możliwością ubiegania się o alimenty od byłego małżonka – i słusznie. Co ważne, o alimenty może wnioskować małżonek, który był niewinny rozpadu małżeństwa lub ewentualnie sąd uznał go za współwinnego. Najczęściej jednak wygląda to w ten sposób, że małżonek niewinny wnioskuje o to, aby małżonek winny płacił alimenty.

Bardzo ważne jest to, że w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie o alimenty od byłego małżonka można wnioskować zawsze – nie tylko wtedy, gdy wnioskodawca jest w niedostatku. Sytuacja finansowa osoba wnioskującej nie ma tutaj znaczenia. Jedynym warunkiem jest wykazanie, że – w związku z rozwodem – pogorszyła się sytuacja finansowa osoby wnioskującej o alimenty.

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny na byłego małżonka?

Jeśli alimenty na byłego małżonka zostały zasądzone w przypadku rozwodu za porozumieniem stron, obowiązek alimentacyjny wygasa po pięciu latach, licząc od daty uprawomocnienia się wyroku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie alimenty na byłego małżonka muszą być płacone przez cały czas. Często zasądzane są one dożywotnio. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy była żona lub były mąż ponownie zdecyduje się na związek małżeński. W takim przypadku były małżonek, który opłacał alimenty, zostaje z nich zwolniony.

Co ważne, bez znaczenia jest to, czy osoba, która opłaca alimenty na byłego małżonka, ponownie zdecyduje się na związek małżeński. Nawet jeśli zawrze kolejne małżeństwo, w dalszym ciągu konieczne będzie płacenie alimentów na byłą żonę lub męża.

Jak znieść alimenty na byłą żonę?

Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach alimenty zasądzane są na byłą żonę. Wynika to z faktu, że wiele małżeństw nadal decyduje się na tradycyjny podział ról – mężczyzna zarabia, a kobieta zajmuje się domem i dziećmi, przez co jej możliwości zarobkowe są ograniczone. W związku z tym po rozwodzie samodzielne utrzymanie się może być dla kobiety problematyczne.

Mężczyźni, którzy są zobowiązani do opłacania alimentów, bardzo często zastanawiają się, jak znieść alimenty na byłą żonę. Nie dla każdego bowiem konieczność comiesięcznego płacenia na utrzymanie byłej małżonki nie jest problemem. Jest to nie tylko spore zobowiązanie finansowe, ale też pewne obciążenie emocjonalne – szczególnie jeśli mężczyzna chce zakończyć poprzedni rozdział i wejść w nowy związek.

No właśnie – jak znieść alimenty na byłą żonę? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o zdjęcie lub zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego. Taki wniosek należy odpowiednio uargumentować.

Wniosek o zdjęcie lub zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego

Aby tego typu wniosek został rozpatrzony pozytywnie, należy zadbać o to przedstawienie sądowi odpowiednich argumentów. Najczęściej powodem złożenia wniosku jest pogarszająca się sytuacja finansowa małżonka, który płaci alimenty. W sytuacji, gdy zaczyna zarabiać mniej, jego stan zdrowia się pogarsza lub na przykład ma nowe dzieci, co wiąże się z dużymi wydatkami, może wnioskować o zdjęcie lub zmniejszenie alimentów.

Nie bez znaczenia jest też sytuacja finansowa żony, na którą płacone są alimenty. Jeśli były mąż wie, że jej sytuacja finansowa znacznie się poprawiła, ponieważ na przykład ma nowego partnera lub zaczęła zarabiać więcej, warto wspomnieć o tym w piśmie. Będzie to dla sądu dodatkowy argument przemawiający za to, że warto znieść alimenty na była żonę wnioskodawcy.

Zniesienie alimentów na byłą żonę – podsumowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie, jak znieść alimenty na byłą żonę. Jeśli nie chcesz lub nie możesz płacić alimentów, rozwiązaniem może okazać się złożenie specjalnego pisma, w którym będziesz ubiegał się o zmniejszenie lub zniesienie alimentów na byłą żonę. W przypadku takiego wniosku kluczowa jest odpowiednia argumentacja. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego w tym zakresie prawnika. Pomoże on w przygotowaniu pisma i stworzeniu całej argumentacji, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zniesienie alimentów na byłą żonę.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl