Data publikacji: 21.08.2023

Jakie mogą być przyczyny rozwodu?

Nie jest tajemnicą, że liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. W 2022 roku orzeczono ponad 60 tys. rozwodów. Dzisiaj rozwód nikogo już nie dziwi, a polskie społeczeństwo błyskawicznie się liberalizuje, również pod względem obyczajowym. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny rozwodu! 

Liczba rozwodów w Polsce w 2022 roku 

Każdego roku Główny Urząd Statystyczny przygotowuje szereg wyczerpujących informacji dotyczących rozwodów. Na 60687 rozwodów, aż 48660 to rozwody bez orzekania o winie. Widać zatem, że polskie pary zdecydowanie wolą rozwód za porozumieniem stron. 

Jeśli chodzi o rozwody z orzekaniem o winie, w 2022 roku wyglądało to następująco: 

 • 7567 rozwodów z winy męża, 
 • 1847 rozwodów z winy żony, 
 • 2613 rozwodów z winy obu stron. 

A zatem w Polsce nadal najczęściej winę za rozpad małżeństwa ponosi mężczyzna, choć statystyki te zmieniają się z roku na rok. 

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Wśród najczęstszych przyczyn rozwodów – nie tylko w Polsce – wymienić można między innymi: 

 • niedochowanie wierności małżeńskiej, 
 • nadużywanie alkoholu, 
 • naganny stosunek do członków rodziny małżonka, 
 • trudności mieszkaniowe, 
 • nieporozumienia na tle finansowym, 
 • niezgodność charakterów, 
 • problemy na tle seksualnym,
 • dłuższa nieobecność jednego z małżonków, 
 • różnice na tle światopoglądowym. 

Niedochowanie wierności małżeńskiej

Nikogo nie zaskoczy fakt, że zdrada to jedna z częstszych przyczyn rozwodów. Często występuje ona razem z innymi przyczynami, jak niezgodność charakterów, problemy seksualne czy uzależnienia. Zdrada jest oczywistą przesłanką do rozwodu z orzekaniem o winie. 

Nadużywanie alkoholu

Problemy z uzależnieniami to jedna z częstych przyczyn rozwodów, nie tylko w Polsce. Dotyczy to także innych uzależnień – nie tylko od alkoholu, ale też od narkotyków czy od hazardu. W wielu przypadkach jest to przesłanka do rozwodu z orzekaniem o winie. 

Naganny stosunek do członków rodziny małżonka

Wydawać by się mogło, że nie może to być przyczyną rozwodu – a przynajmniej nie wyłączną. Okazuje się jednak, że wiele par rozwodzi się właśnie z powodu tego, że jeden z małżonków ma bardzo negatywny stosunek do rodziny swojego małżonka. W każdym przypadku warto jednak dążyć do poprawienia relacji, ponieważ to również może być przyczyną orzeczenia winy jednego z małżonków. 

Trudności mieszkaniowe

Brak stabilnej sytuacji mieszkaniowej może być przyczyną rozwodu nawet najlepszego małżeństwa. Niestety, trudności mieszkaniowe często wiążą się z różnego typu innymi problemami finansowymi. Może to być przyczyną licznych nieporozumień, a ostatecznie – zakończenia związku. 

Nieporozumienia na tle finansowym

To wyjątkowo ogólne pojęcie, pod którym może kryć się wiele różnorodnych sytuacji. Szczególnym przypadkiem jest tzw. przemoc ekonomiczna, która coraz częściej staje się przyczyną rozwodów – oczywiście z orzekaniem o winie. 

Niezgodność charakterów

Choć niezgodność charakterów jest pojęciem bardzo ogólnym, najczęściej kryją się pod nim takie problemy, jak poważne różnice światopoglądowe, brak zainteresowania pasjami małżonka, różne cele, brak dążenia do tych samych wartości czy inne różnice. Co ważne, niezgodność charakterów bywa przyczyną rozwodów w przypadku małżeństw z bardzo długim stażem. 

Problemy na tle seksualnym

To kolejne ogólne pojęcie, po którym mogą kryć się różnego typu problemy małżeńskie. Często jest to brak satysfakcji z pożycia małżeńskiego, z uwagi na jego niską częstotliwość. Niektórzy małżonkowie wskazują również na niedopasowanie pod względem seksualnym. Przyczyną rozwodów bywa też utajniona wcześniej orientacja seksualna. 

Dłuższa nieobecność jednego z małżonków

Wielu Polaków decyduje się na pracę zarobkową poza granicami kraju lub w innym mieście. W efekcie kontakt z małżonkiem jest mocno ograniczony, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na małżeństwo. Niestety, nadal jest to częsta przyczyna rozwodów. 

Różnice na tle światopoglądowym

Polskie społeczeństwo szybko się zmienia. Niektórzy chętnie przyjmują poglądy powszechnie uznawane za nowoczesne, inni z kolei trwają w bardzo tradycyjnym podejściu do życia. Być może taka przyczyna rozwodu jest pewnym zaskoczeniem, jednak pary w Polsce rozchodzą się właśnie z uwagi na różnice światopoglądowe. 

Co było najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce w 2022 roku?

A jak to wygląda, jeśli chodzi o liczby? W 2022 roku niedochowanie wierności małżeńskiej było wyłączną przyczyną aż 2944 rozwodów. W przypadku 8679 rozwodów była to jedna z przyczyn – a zatem wystąpiły też inne przesłanki do zakończenia małżeństwa. 

Nadużywanie alkoholu było wyłączną przyczyną 1488 rozwodów oraz jedną z przyczyn 6617 rozwodów. Jeśli chodzi o negatywny stosunek do rodziny współmałżonka, była to wyłączna przyczyna 483 rozwodów, co może zaskakiwać. Jednocześnie kiepskie relacje stanowiły jedną z przyczyn 2478 rozwodów. 

Trudności mieszkaniowe doprowadziły do rozwodu 42 par, choć stały się one jedną z przyczyn 596 rozwodów. Z kolei problemy finansowe stały się głównym powodem 311 rozwodów oraz były jedną z przyczyn zakończenia małżeństwa aż w 4495 przypadkach. 

Niezgodność charakterów to bardzo popularna przyczyna rozwodów. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Był to powód aż 17301 rozwodów oraz jedna z przyczyn 12693 rozwodów. O wiele mniej popularną przyczyną są niedobory seksualne – stały się one wyłączną przyczyną 86 rozwodów oraz jedną z przyczyn 99 rozwodów. 

Dłuższa nieobecność jednego z małżonków to problem, z którym zmaga się wiele lat w Polsce. Niestety, stanowiła ona przyczynę 583 rozwodów oraz jedną z przyczyn – w przypadku 355 rozwodów. 

Rozwód po 40 – przyczyny 

Jak wynika z danych GUS, w 2022 roku w Polsce rozwiodło się 21751 mężczyzn w wieku 40-40 lat. Jednocześnie rozwiodło się 19461 kobiet w tym wieku. Co ciekawe, biorąc pod uwagę moment wniesienia powództwa. to właśnie osoby w wieku 40-49 lat najczęściej decydują się na rozwód. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

Jeśli chodzi o przyczyny rozwodu po 40, z pewnością są one różnorodne. Wiele par w tym wieku nie zmaga się już z trudnościami finansowymi czy mieszkaniowymi, a dzieci często są już na etapie usamodzielniania się. Pozwala to na uniknięcie ewentualnych problemów związanych z władzą rodzicielską. Rzecz jasna nie jest to regułą, tym bardziej, że pary w Polsce decydują się na potomstwo w coraz późniejszym wieku. 

Oczywiście statystycznie jedną z najczęstszych przyczyn rozwodu po 40 jest niezgodność charakterów. To właśnie ona stanowi powód większości rozwodów w Polsce. Można przypuszczać, że z biegiem lat – wraz z kolejnymi latami trwania związku – małżonkowie oddalają się od siebie, zajęcia pracą czy realizowaniem swoich pasji. I choć wydawać by się mogło, że z biegiem lat małżonkowie dogadują się coraz lepiej, to właśnie brak zgodności charakterów stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa. 

Wśród innych popularnych przyczyn rozwodu po 40 wymienić można niedochowanie wierności małżeńskiej lub problemy na tle seksualnym. Zdarza się też, że przyczyną rozwodu staje się przemoc czy porzucenie, choć na ogół w przypadku małżeństwa z długim stażem przyczyn rozwodu jest kilka.

Przyczyny rozwodu – podsumowanie

Jak widać, przyczyny rozwodu – również przyczyny rozwodu po 40 – bywają bardzo zróżnicowane. Nie ulega jednak wątpliwości, że pary w Polsce rozwodzą się coraz częściej i dla nikogo nie jest to zaskoczeniem. Warto mieć świadomość, że sąd zdecyduje się na orzeczenie rozwodu tylko wtedy, kiedy istnieją ku temu niebudzące wątpliwości przesłanki. Warto więc zastanowić się nad przyczynami rozwodu jeszcze przed złożeniem pozwu – również w sytuacji, gdy ma to być rozwód za porozumieniem stron. 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl