Data publikacji: 14.08.2023

Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Twoje dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie, w związku z czym zastanawiasz się, jak zakończyć obowiązek alimentacyjne? A może nie dokłada ono starań, aby zarobić na swoje utrzymanie i chętnie korzysta z alimentów, pomimo dorosłego wieku? Sprawdź, jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko!

Kiedy można zaprzestać płacenia alimentów na dorosłe dziecko?

Wiele osób wychodzi z założenia, że alimenty na dziecko trzeba płacić do momentu, gdy skończy 18 lat. Inni z kolei myślą, że alimenty muszą być wypłacane do czasu, gdy dziecko zakończy edukację, na przykład szkołę średnią.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, nie jest to prawdą. Jak możemy przeczytać w art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art.  133.  [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

  • 1.  Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
  • 2.  Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
  • 3.  Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny wygasa dopiero wtedy, kiedy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W wielu przypadkach moment ten następuje po zakończeniu studiów, kiedy dziecko podejmuje pierwszą „prawdziwą” pracę zarobkową.

A zatem wiek dziecka nie ma tutaj znaczenia. Może okazać się, że wypłacanie alimentów będzie konieczne do 24. roku życia – lub dłużej, jeśli dziecko nie będzie mogło samo się utrzymać. 

Uwaga!

Należy pamiętać o tym, że fakt, iż dziecko podjęło pracę dodatkową, na przykład „dorabia sobie” w trakcie studiów, nie zwalnia rodziców z obowiązku alimentacyjnego.

Na ogół bowiem dodatkowa praca nie przynosi na tyle dużych dochodów, aby dziecko mogło utrzymać się samodzielnie, bez pomocy ze strony rodziców.

W jakich przypadkach rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?

Prawo przewiduje kilka sytuacji, w których rodzic może uchylić się od płacenia alimentów. Mowa tu o takich przypadkach:

  • płacenie alimentów wiąże się ze zbyt dużym uszczerbkiem dla rodziców,
  • dziecko nie dokłada starań, aby samodzielnie się utrzymać,
  • żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego – i choć nie są one dokładnie określone, chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, w których postępowanie dziecka jest rażąco niewłaściwe i sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Przykładem może być żądanie alimentów od chorych rodziców, pomimo zdolności do podjęcia pracy zarobkowej w pełnym wymiarze.

Jak widać, sąd w wielu przypadkach może zwolnić rodziców z obowiązku alimentacyjnego.

Rodzice muszą mieć jednak naprawdę solidne podstawy do tego, aby sąd podjął taką decyzję.

Bez wątpienia warto skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w przygotowaniu wniosku oraz w zgromadzeniu niezbędnych materiałów dowodowych.

Czy obowiązek alimentacyjny wygasa automatycznie?

Rodzice zobowiązani do płacenia alimentów bardzo często zastanawiają się nad tym, czy obowiązek alimentacyjny wygasa automatycznie.

Niezależnie od tego, na skutek jakiego orzeczenia sądu nastąpił obowiązek alimentacyjny, sąd nie określa, jak długo ma on trwać. 

Innymi słowy, to, do kiedy rodzic będzie musiał wypłacać alimenty, zależne jest od wielu czynników, a zatem sąd nie może z góry określić, jak długo obowiązek alimentacyjny będzie obowiązywał.

W każdym przypadku uchylenie obowiązku alimentacyjnego następuje poprzez orzeczenie sądowe. A zatem konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.

Niezależnie od okoliczności, obowiązek alimentacyjny nigdy nie wygasa automatycznie. Nie ma więc możliwości, aby rodzic sam z siebie przestał płacić alimenty, ponieważ uzna, że dziecko jest już w pełni samodzielne.

Jak zakończyć obowiązek alimentacyjny?

Zastanawiasz się, jak zakończyć obowiązek alimentacyjny?

Aby zakończyć obowiązek alimentacyjny, należy złożyć odpowiedni wniosek, którego skutkiem będzie wszczęcie postępowania sądowego, mającego na celu stwierdzenie zakończenia obowiązku alimentacyjnego.

Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, dotyczące zakończenia obowiązku alimentacyjnego, wraz z przydatnymi wskazówkami.

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego – jakie informacje powinien zawierać?

Być może zastanawiasz się, jak napisać wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Nic w tym dziwnego – konstruowanie wniosków sądowych na ogół nie jest prostym zadaniem.

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Pomocy w jego przygotowaniu udzieli doświadczony prawnik.

Istotne jest bowiem to, aby pozew został skonstruowany prawidłowo, by zawierał wszystkie kluczowe informacje oraz by spełniał niezbędne wymogi formalne.

Przede wszystkim pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego powinien odpowiadać na pytanie, czy dziecko jest w stanie utrzymywać się samodzielnie.

Warto dołączyć do niego dokumentację, która pokaże, że zarobki dziecka są wystarczające do samodzielnego utrzymania się.

Dowodami mogą być również zaświadczenia lekarskie czy zaświadczenia o zarobkach, które pokażą, że rodzic nie jest w stanie w dalszym ciągu płacić alimentów.

Ile kosztuje pozew o uchylenie alimentów?

W każdym przypadku powód zobowiązany jest do wniesienia opłaty sądowej od pozwu o uchylenie alimentów.

Wynosi ona 5 proc. wartości przedmiotu sporu, czyli rocznych alimentów.

Jeżeli przedtem sąd zasądził alimenty w wysokości 1000 zł miesięcznie, opłata sądowa wyniesie 600 zł.

Gdzie złożyć pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów należy złożyć w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.

Prawdopodobnie wniosek zostanie złożony w wydziale rodzinnym i nieletnich – nawet jeśli dziecko skończyło już 18 lat.

Jak zakończyć obowiązek alimentacyjny – podsumowanie

Wiesz już, jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko. Jeśli Twoje dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie lub dalsze płacenie alimentów wiąże się ze zbyt poważnym uszczerbkiem dla Ciebie, możesz złożyć pozew o uchylenie alimentów.

W wielu przypadkach jest to trudna decyzja dla rodziców – alimenty są bowiem dużym wsparciem dla dziecka, także w trakcie studiów. Może to być jednak impuls do usamodzielnienia się dziecka. Jedno jest pewne – przed złożeniem wniosku warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który z pewnością będzie cennym wsparciem na każdym etapie postępowania sądowego.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl