Data publikacji: 19.12.2022

Rozwód – od czego zacząć?

Niedawno udało Ci się podjąć ostateczną decyzję w sprawie rozwodu, w związku z czym chcesz jak najszybciej przystąpić do działania? Zadajesz sobie pytanie „rozwód – od czego zacząć”? Jeśli nie wiesz, jak – krok po kroku – rozpocząć cały proces, ten poradnik jest dla Ciebie!

Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań

Uzyskanie rozwodu nie zawsze jest proste – nawet wtedy, kiedy jest to rozwód z orzekaniem o winie. W niektórych przypadkach bowiem sąd może nie zgodzić się na rozwód. Aby małżeństwo mogło zostać oficjalnie zakończone, powinno zostać spełnionych kilka warunków. Mowa tu przede wszystkim o trwałym i całkowitym rozpadzie pożycia małżeńskiego.

W trakcie postępowania każda ze stron będzie musiała odpowiedzieć na kilka pytań, dotyczących właśnie tego, czy doszło do całkowitego zakończenia pożycia. Właśnie dlatego jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście tak się stało. Czy małżonkowie w dalszym ciągu prowadzą wspólne gospodarstwo domowe? Czy nadal łączą ich kwestie finansowe? Czy współżyją seksualnie? I najważniejsze – czy nadal jest pomiędzy nimi uczucie?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań będzie twierdząca, sąd może mieć wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście rozwód jest najlepszym rozwiązaniem. Właśnie dlatego warto przygotować się zawczasu, odpowiadając sobie na najważniejsze pytania, związane z planowanym zakończeniem związku małżeńskiego.

Doświadczony prawnik zapewni niezbędne wsparcie

Jeśli masz pewność co do tego, że rozwód to dobra decyzja, koniecznie rozważ skorzystanie z pomocy prawnej. Adwokat, który ma doświadczenie w sprawach rozwodowych, może być dla Ciebie bardzo dużym wsparciem. Rozwód sam w sobie jest niezwykle stresujący, a konieczność samodzielnego spełnienia wszystkich wymogów formalnych – na przykład przygotowania dokumentów – to dodatkowy stres.

Pomoc prawnika jest szczególnie istotna w przypadku osób, które planują rozwód z orzekaniem o winie. Jeżeli nie możesz dojść do porozumienia ze swoim małżonkiem – na przykład w zakresie opieki nad dziećmi, alimentów czy podziału majątku – prawnik pomoże w wypracowaniu najlepszego rozwiązania.

Pamiętaj też, że nie masz pewności, czy druga strona będzie miała wsparcie prawne. Jeśli okaże się, że tak, a Ty z tego zrezygnujesz, całe postępowanie będzie dla Ciebie o wiele trudniejsze. Twój małżonek będzie miał bowiem pełne wsparcie doświadczonego adwokata, który będzie go reprezentował. Ty natomiast staniesz przed koniecznością zadbania o wszystko samodzielnie. Widać więc, że skorzystanie z pomocy prawnej jest naprawdę dobrym rozwiązaniem.

Pora na przygotowanie pozwu rozwodowego

Pozew rozwodowy to pismo, które powinno zawierać kilka istotnych elementów. Oprócz danych osobowych każdej ze stron, należy również wskazać czas, w którym nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego, a także krótko opisać aktualną sytuację. Ważne jest to, aby w pozwie pisać tylko o tym, co jest istotne z perspektywy sądu.

Osoby, które planują rozwód z orzekaniem o winie, powinny wskazać, który ze stron ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Do pozwu warto dołączyć materiał dowodowy, który jednoznacznie potwierdzi winę drugiego małżonka. Istotne jest jednak to, aby wszystkie materiały były zdobyte zgodnie z prawem. W przeciwnym wypadku powodowi mogą grozić nieprzyjemne konsekwencje prawne.

Jeśli macie dzieci, w pozwie warto zawrzeć informację na temat tego, kto ma sprawować nad nimi opiekę, w jakim są wieku i jak ma zostać rozwiązana kwestia alimentów. Oczywiście jest to tylko propozycja jednej ze stron. Ostateczne warunki opieki nad dziećmi zostaną ustalone przez sąd. To samo dotyczy ewentualnych alimentów dla jednego z małżonków.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Pozew rozwodowy należy złożyć osobiście w biurze podawczym sądu okręgowego w Wydziale Cywilnym. Pozew można również wysłać pocztą, jednak warto zadbać o to, aby była to przesyłka polecona. W dokumencie znajduje się bowiem wiele istotnych informacji, a z pewnością nie chcesz, by dostały się one w niepowołane ręce.

Pozew o rozwód należy przygotować w trzech kopiach. Jedna oczywiście będzie przekazana do sądu. Druga kopia wysłana jest do małżonka pozwanego. Dzięki temu może on zapoznać się z treścią pozwu i z ewentualnymi zarzutami. Na tej podstawie przygotuje swoją odpowiedź, a także szereg informacji, które będzie przedstawiał przed sądem.

Trzecia kopia jest dla powoda, czyli dla Ciebie. Nie warto z niej rezygnować. Rozprawa może odbyć się dopiero za kilka miesięcy. Przez ten czas możesz zapomnieć o niektórych rzeczach, o których pisałeś w pozwie. Taka kopia dokumentu z pewnością okaże się przydatna.

Rozwód – od czego zacząć przygotowania do rozprawy?

Po złożeniu pozwu rozwodowego pozostaje tylko oczekiwanie na termin pierwszej rozprawy. Jak się do niej przygotować? Tak naprawdę wszystkie istotne informacje zostały zawarte w pozwie – włącznie z materiałem dowodowym, jeżeli zależy Ci na rozwodzie z orzekaniem o winie.

Przed postępowaniem sądowym warto przygotować się na to, że sąd będzie zadawał różne pytania, często bardzo osobiste. Warto więc dobrze przemyśleć wszystkie kwestie, związane z małżeństwem i z jego zakończeniem. Dzięki temu sąd nie będzie miał wątpliwości co do tego, że zakończenie małżeństwa jest zasadne.

Na etapie przygotowań do pierwszej rozprawy również przyda się pomoc prawnika. Doświadczony adwokat doskonale wie, jak wygląda taka rozprawa i jakie pytania mogą się pojawić.

Podsumowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie „rozwód – od czego zacząć”. Tak naprawdę kluczowe jest przygotowanie dobrego pozwu rozwodowego. Powinien on zawierać wszystkie ważne dla sądu informacje. Nie warto również rezygnować z pomocy prawnej – to od znalezienia prawnika warto zacząć przygotowania do rozwodu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl