Data publikacji: 19.10.2022

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku pielęgnacyjnego? Tego typu wsparcie finansowe przeznaczone jest między innymi dla osób po 75 roku życia, a także dla niepełnosprawnych dzieci. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny!

Zasiłek pielęgnacyjny – najważniejsze informacje

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, którego celem jest zapewnienie dodatkowej pomocy finansowej osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji.

Jak możemy przeczytać w art. 16 Ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r.:

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Co bardzo ważne, zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne to nie to samo. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które zajmują się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności i w związku z tym zmuszone są do całkowitej rezygnacji z pracy zarobkowej. Z kolei zasiłek pielęgnacyjny to tylko swego rodzaju dodatek finansowy, który ma pozwoli na pokrycie części kosztów, związanych z opieką nad osobą, która nie jest zdolna do poradzenia sobie samodzielnie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Zastanawiasz się, jaki warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnym dzieciom,
  • osobom niepełnosprawnym po ukończeniu 16 roku życia – pod warunkiem, że posiadają one orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobom niepełnosprawnym po ukończeniu 16 roku życia, posiadającym orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – pod warunkiem, że niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia,
  • osobom, które ukończyły 75 lat.

Jak widać, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje nie tylko dzieciom i osobom po 16 roku życia, które mają poważne problemy zdrowotne, ale też wszystkim osobom po 75 roku życia. A zatem z tego typu pomocy finansowej może skorzystać wiele osób.

Co istotne, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego. Przysługuje ono wszystkim wyżej wymienionym osobom,

Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Jednocześnie warto dowiedzieć się, kto nie może otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego. Mowa tu przede wszystkim o osobach, które:

  • umieszczone są w instytucji zapewniającej opiekę całodobową i utrzymanie,
  • są uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego,
  • mają wśród członków rodziny osoby, które otrzymują za granicą świadczenie pielęgnacyjne związane z ich pielęgnacją – wyjątkiem są sytuacje, w których przepisy stanowią inaczej.

Warto o tym pamiętać, ubiegając się o zasiłek pielęgnacyjny.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2022 roku?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2022 roku to 215,84 zł miesięcznie. Co ważne, kwota ta nie podlega corocznej waloryzacji, jak na przykład świadczenie pielęgnacyjne. Weryfikacja wysokości zasiłku pielęgnacyjnego następuje raz na trzy lata. Kolejna weryfikacja nastąpi dopiero w 2024 roku – wtedy Rada Ministrów podejmie decyzję, czy kwota zasiłku pielęgnacyjnego zostanie podwyższona.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny – podsumowanie

Wiesz już, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Do świadczenia tego uprawnione są osoby po 75 roku, niepełnosprawne dzieci, a także – w zależności od stopnia niepełnosprawności i wieku, w którym niepełnosprawność powstałą – osoby po 16 roku życia.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl