Już od pewnego czasu nosisz się z zamiarem złożenia pozwu przeciwko bankowi w sprawie kredytu frankowego? Niestety, nie masz pewności, czy masz jakiekolwiek szanse na wygraną? Najczęściej to klauzule abuzywne w kredytach frankowych są podstawą do unieważnienia lub odfrankowienia kredytu. Dowiedz się, czym dokładnie są klauzule abuzywne!
Klauzule abuzywne nazywane są inaczej niedozwolonymi. Nic w tym dziwnego – zgodnie z obowiązującymi przepisami, banki nie mają prawa do stosowania tego typu zapisów, ponieważ mogą one działać na szkodę kredytobiorcy. Właśnie z tego powodu to klauzule abuzywne i fakt, iż pojawiają się one w umowach kredytowych, stanowią podstawę do unieważnienia takich umów przez sąd.
Jak możemy przeczytać w Art. 385 Kodeksu Cywilnego:
Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
Co istotne, o klauzulach abuzywnych możemy mówić wyłącznie w przypadku relacji pomiędzy konsumentem i przedsiębiorcą – w tym przypadku bankiem. Zgodnie z prawem, jeśli przedsiębiorca zawrze w umowie klauzule abuzywne, jest to wystarczająca przesłanka do tego, aby umowę taką unieważnić w całości.
Zastanawiasz się, czy zapisy, które znajdują się w Twojej umowie kredytowej, to właśnie klauzule abuzywne? Jeśli chodzi o przykłady klauzul abuzywnych, jest ich sporo, ponieważ każdy bank tworzy swoją własne wersję umowy kredytowej. W przypadku kredytów frankowych w umowach pojawiało się wiele zapisów, które dzisiaj budzą wątpliwości i są podstawą do składania pozwów przeciwko bankom.
Przede wszystkim o klauzulach abuzywnych możemy mówić w przypadku wszystkich zapisów, które nie podlegają negocjacjom. Innym przykładem mogą być zapisy, które bez żadnych wątpliwości godzą w interesy kredytobiorcy. Przykładem klauzul abuzywnych mogą być zapisy, które zwalniają przedsiębiorcę z odpowiedzialności, między innymi za poniesione przez konsumenta szkody.
Art. 385 Kodeksu Cywilnego prezentuje aż 23 zapisy dotyczące klauzul abuzywnych. Warto dodać, że klauzule abuzywne występują nie tylko w przypadku kredytów frankowych, ale też wszystkich innych umów zawieranych pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą. Warto więc zwracać szczególną uwagę na tego typu zapisy.
Nie każdy wie, że to właśnie klauzule abuzywne w kredytach frankowych bardzo często są podstawą unieważnienia umowy kredytowej. Obecnie w ponad 90. proc spraw związanych z kredytami walutowymi sądy orzekają na korzyść frankowiczów. Co ciekawe, w ogromnej większości wyroki dotyczą właśnie unieważnienia umowy kredytowej. Nieco mniej popularnym rozwiązaniem, stosowanym przez sądy, jest odfrankowienie kredytu. Warto o tym pamiętać. Jeśli w Twojej umowie kredytowej występują klauzule abuzywne, może to być solidną podstawą do unieważnienia kredytu.
A może nie masz pewności, czy klauzule, na które zwróciłeś uwagę, rzeczywiście są niedozwolone? W takim przypadku warto skonsultować się z kancelarią, która ma duże doświadczenie w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Dowiesz się nie tylko, czy są to klauzule abuzywne, ale też poznasz swojej szanse na wygraną w sprawie przeciwko bankowi. Decydując się na skorzystanie z pomocy HelpHero, możesz mieć pewność, że Twoja sprawa frankowa będzie w naprawdę dobrych rękach.
Wiesz już, czym są klauzule abuzywne w kredytach frankowych. Niestety, ich rozpoznanie nie zawsze jest proste – banki tworzą tego typu zapisy bardzo umiejętnie, co ma zapewnić im dodatkową ochronę. Warto jednak mieć świadomość, że wystąpienie w umowie kredytowej klauzul abuzywnych jest wystarczającą przesłanką do złożenia pozwu przeciwko bankowi, a dzięki temu można zwiększyć swoje szanse na to, że już niebawem kredyt CHF stanie się tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.