Data publikacji: 19.05.2023

Koszty egzekucji komorniczej w 2023 roku – ile wynoszą?

Jakiś czas temu otrzymałeś pismo informujące o tym, że wszczęto wobec Ciebie egzekucję komorniczą? Postępowanie komornicze może wiązać się ze sporymi kosztami. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby nieco je zmniejszyć. Sprawdź, jakie są koszty egzekucji komorniczej.

Egzekucja komornicza – najważniejsze informacje

Egzekucja komornicza jest nieodzowna, gdy konieczne jest odzyskanie długu lub wypełnienie innego zobowiązania finansowego. Proces ten ma na celu zabezpieczenie interesów wierzyciela, ale należy pamiętać, że jest to usługa, która generuje koszty. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach kosztów związanych z egzekucją komorniczą.

Ile wynoszą koszty egzekucji komorniczej?

Wysokość kosztów egzekucji komorniczej może zależeć od różnych czynników, takich jak wartość długu, rodzaj przedmiotu egzekucji, ilość czynności egzekucyjnych oraz przepisy prawa obowiązujące w danym kraju.

To, ile wynoszą koszty egzekucji komorniczej, reguluje Ustawa o kosztach komorniczych, a częściowo również Ustawa o komornikach sądowych. Koszty te pozostają niezmienne od 2019 roku. W 2023 roku nadal wyglądają tak, jak opisano poniżej.

Podstawowa opłata egzekucyjna

W większości przypadków koszty komornicze, które musi ponieść dłużnik, stanowią 10 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia. Jest to kwota nie mniejsza niż:

 • 200 zł – w przypadku egzekucji z wierzytelności, rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego,
 • 300 zł – jeżeli należność została odzyskana w inny sposób.

Preferencyjna opłata egzekucyjna

Co ważne, w niektórych przypadkach koszty komornicze mogą być niższe niż 10 proc. Mogą one wynieść 3 proc. (nie może to być jednak mniej niż 150 zł), jeśli dłużnik spłaci dług w ciągu miesiąca. Data ta liczona jest od momentu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Z pewnością wiec szybka spłata zobowiązania może być korzystnym rozwiązaniem.

Opłata przy umorzeniu egzekucji

Koszty komornicze mogą również wynieść 5 proc., jeśli przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego zostanie umorzone na wniosek wierzyciela. Co ciekawe, takie sytuacje również się zdarzają, na przykład w przypadku zawarcia porozumienia pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Dodatkowe koszty postępowania komorniczego

Oprócz kosztów egzekucji, dłużnik może również być zobligowany do pokrycia dodatkowych kosztów komorniczych.

 • osobiste doręczenie pisma przez komornika – 40 zł,
 • dojazd do miejsca wykonywania egzekucji komorniczej – 20 zł,
 • poszukiwanie majątku dłużnika przez komornika – 100 zł,
 • wniosek o wszczęcie egzekucji rzeczy ruchomej – 400 zł.
 • wniosek o wprowadzenie syndyka lub zarządcy – 400 zł
 • przyjęcie wniosku o przeprowadzenie licytacji – 1000 zł
 • opłata za sporządzenie protokołu stanu faktycznego – 400 zł
 • opłata za utrudnianie czynności komorniczych – 1000 zł.
 • wniosek o zabezpieczenie spadku i sporządzenie spisu inwentarza – 400 zł
 • wniosek o wszczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie nieruchomości – 1500 zł
 • wniosek o wszczęcie egzekucji wprowadzenia w posiadanie innej nieruchomości lub opróżnienia lokalu – 2000 zł.

Oczywiście w trakcie postępowania komorniczego mogą pojawić się także dodatkowe koszty, w zależności od tego, w jaki sposób będzie przebiegała egzekucja. Z pewnością jednak dłużnik może mieć wpływ na ostateczną wysokość opłat, na przykład nie utrudniając postępowania.

Czy koszty egzekucji komorniczej są odliczane od odzyskanej kwoty?

Wiele osób zastanawia się, czy koszty postępowania komorniczego odliczane są od kwoty, którą odzyska komornika. Tak. W przypadku odzyskania długu, koszty egzekucji komorniczej są zwykle odliczane od odzyskanej kwoty. W praktyce oznacza to, że komornik pobiera swoją prowizję oraz pokrywa koszty czynności egzekucyjnych z odzyskanych środków, a pozostała kwota trafia do wierzyciela.

Czy koszty egzekucji komorniczej mogą być negocjowane?

Koszty egzekucji komorniczej są zazwyczaj ustalane na podstawie przepisów prawa i nie są negocjowalne. Z pewnością jednak w niektórych sytuacjach istnieje możliwość negocjacji lub zawarcia umowy dotyczącej wysokości kosztów.

Jak można zminimalizować koszty egzekucji komorniczej?

Aby zminimalizować koszty egzekucji komorniczej, warto działać szybko i skutecznie w celu uregulowania zobowiązania finansowego przed rozpoczęciem procesu egzekucyjnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie uregulowanie zadłużenia w ciągu miesiąca od otrzymania pisma o wszczęciu egzekucji. W te sposób można liczyć na preferencyjną stawkę egzekucyjną w wysokości 3 proc. Można również skonsultować się z komornikiem w celu uzyskania informacji na temat potencjalnych kosztów i sposobów ich minimalizacji.

Podsumowanie

Egzekucja komornicza jest procedurą, która ma na celu odzyskanie długów i egzekwowanie zobowiązań finansowych. W trakcie tego procesu pojawiają się różne koszty, takie jak opłata wstępna, prowizja komornicza, koszty czynności egzekucyjnych oraz koszty związane z prowadzeniem postępowania sądowego. Wysokość tych kosztów może zależeć od wielu czynników, a unikanie egzekucji może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Ważne jest, aby być świadomym tych kosztów i działać odpowiednio, aby minimalizować ich wpływ.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl