Data publikacji: 23.03.2021

Odfrankowienie kredytu – na czym dokładnie polega?

Kredyt CHF, na którym zdecydowałeś się kilka lat temu, skutecznie odbiera Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa? Raty są bardzo wysokie, a nawet więcej – z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe? Istnieje rozwiązanie tego problemu. Dowiedz się, na czym polega odfrankowienie kredytu CHF i czym różni się od unieważnienia takiego zobowiązania.

Odfrankowienie kredytu – o co dokładnie chodzi?

Odfrankowienie kredytu to termin, który od pewnego czasu bardzo często pojawia się w mediach. Jest to pojęcie, stosowane przede wszystkim przez frankowiczów. Odfrankowienie kredytu oznacza uznanie za niewiążące klauzul umowy kredytowej, dotyczących indeksowania zobowiązania w walucie CHF, czyli we frankach szwajcarskich.

Innymi słowy jest to wsteczne przekształcenie kredytu w kredyt PLN przy jednoczesnym zachowaniu identycznego oprocentowania. Polega na usunięciu z umowy klauzul abuzywnych, czyli klauzul niedozwolonych i na uznaniu, że od początku nie obowiązywały one z uwagi na fakt, że były niezgodne z prawem. W efekcie przyjmuje się, że cały kredyt powinien być spłacony w złotówkach.

Czy po odfrankowieniu kredytu CHF muszę go dalej spłacać?

To chyba najważniejsze pytanie, które zadają sobie osoby, liczące na odfrankowienie kredytu. Oczywiście, zobowiązanie finansowe musi być spłacane w dalszym ciągu, jednak na zupełnie innych warunkach, niż dotychczas. Nowe warunki są bardziej korzystne, dlatego spłacanie kredytu po jego odfrankowieniu nie jest już tak uciążliwe i nie zakłóca w tak dużym stopniu poczucia finansowego bezpieczeństwa. To zdecydowanie najważniejsze powody, dla których tak wiele osób zależy na odfrankowieniu kredytu.

Należy jednak mieć świadomość, że w wielu przypadkach po odfrankowieniu kredytu CHF bank zobowiązany jest do zwrotu nadpłat, które wynikają ze spłacania zawyżonych rat kredytu. Często bank musi zwrócić także tzw. spready, czyli zyski osiągnięte z tytułu różnic między ceną zakupu i sprzedaży franka. Co jednak najistotniejsze, po wyroku sądu i odfrankowieniu kredytu, dalsza część spłacana będzie w złotówkach, dzięki czemu miesięczna rata prawdopodobnie będzie o wiele niższa.

Odfrankowienie a unieważnienie kredytu – jaka jest różnica?

Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy odfrankowieniem i unieważnieniem kredytu CHF? W przypadku odfrankowienia sąd usunie z umowy z bankiem tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Umowa jednak w dalszym ciągu będzie obowiązywać. Alternatywą dla odfrankowienia kredytu może być jego unieważnienie.

Niestety, wiele osób nie do końca wie, na czym polega różnica pomiędzy tymi pojęciami. Tym bardziej, że „unieważnienie kredytu” brzmi często jak coś niewyobrażalnego, a tym samym – bardzo trudnego do osiągnięcia. Warto jednak wiedzieć, że unieważnienie kredytu CHF nie polega na tym, że zobowiązanie znika.

Unieważnienie co prawda oznacza, że umowa o kredycie CHF, która została podpisana z bankiem, przestaje obowiązywać, jednak strony w dalszym ciągu muszą rozliczyć spłaty i wpłaty. W sytuacji, gdy będzie miało miejsce potrącenie przysługujących każdej ze stron roszczeń, a następnie okaże się, że suma pobranych przez bank kwot jest niższa niż łączny kapitał, który  wypłacony został kredytobiorcy, to biorca będzie zobowiązany do wyrównania tej kwoty. Niemniej jednak nadal będzie to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne pod względem finansowym, niż dalsze spłacanie kredytu CHF na dotychczasowych warunkach.

Odfrankowienie kredytu krok po kroku – od czego zacząć?

Marzysz o tym, aby pozbyć się kredytu CHF i sądzisz, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie odfrankowienie kredytu? Nie wiesz jednak, od czego zacząć, a samodzielnie składanie wniosku w sądzie wydaje Ci się zbyt skomplikowane? O wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy! Co powinieneś zrobić?

  • przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, związane z Twoim kredytem CHF – przede wszystkim umowę kredytową, którą podpisałeś z bankiem,
  • zgłoś się do profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w sprawach frankowych – na początku dokona ona bezpłatnej analizy Twoich dokumentów,
  • jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, zaproponowane zostanie Ci najlepsze dla Ciebie rozwiązanie – prawdopodobnie będzie nim odfrankowienie kredytu.

Odfrankuj kredyt z pomocą HelpHero!

HelpHero to Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który specjalizuje się w pomocy frankowiczom. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i inne dostarczone dokumenty, a następnie zapanujemy Ci najlepsze rozwiązanie! Taka pomoc jest bezpłatna i możesz skorzystać z niej w każdej chwili. Dzięki temu już niebawem możesz osiągnąć swój cel, czyli odfrankowienie kredytu, a konieczność comiesięcznego spłacania rat CHF stanie się tylko wspomnieniem!

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl