Data publikacji: 23.03.2022

Sankcja kredytu darmowego w Pekao – co zrobić, kiedy bank stosuje nieuczciwe praktyki?

W przypadku łamania przepisów przez bank lub firmę pożyczkową – kredytobiorca może dużo zyskać. Aby chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami, powstała instytucja prawna sankcji kredytu darmowego. Można ją wykorzystać zawsze, kiedy zauważysz łamanie przepisów Ustawy. Niedopatrzenia czy też naruszenia zdarzają się sporadycznie – należy natychmiast je zgłaszać. Mogą pojawić się nawet w tak dużych bankach, jak Pekao. Sprawdź, czym jest sankcja kredytu darmowego i kiedy z niej skorzystać!

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i co oznacza dla kredytobiorcy?

Sankcja kredytu darmowego jest instytucją prawną, która powstała z myślą o bezpieczeństwie konsumentów. Niektórzy kredytodawcy stosują nieuczciwe praktyki, jak naruszenia informacyjne czy narzucanie zbyt dużych zobowiązań finansowych. W takich sytuacjach kredytobiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Dzięki temu nie tylko kredytodawca zostanie ukarany, ale także konsument otrzyma pewne profity.

Warto zwrócić uwagę na to, że po zastosowaniu sankcji kredytu darmowego – pożyczka nie ma żadnych kosztów. W Pekao oprocentowanie oraz prowizja zostaną zmniejszone do zera. Dzięki temu kredytobiorca ma zupełnie darmowy kredyt, musi tylko spłacić kwotę, która została pożyczona. Kredytodawca natomiast nie zarabia na danym kliencie – to swego rodzaju kara za stosowanie nieuczciwych praktyk.

Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego w banku Pekao?

Podstawowym warunkiem jest to, że sankcja działa tylko w przypadku kredytów konsumenckich. Udziela ich także bank Pekao. Kwota kredytu nie może natomiast przekraczać 255 500 zł lub równowartości w innej walucie. Oprócz tych zasad musi oczywiście pojawić się naruszenie przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim. Należy mieć dowód na to, że bank stosuje nieuczciwe praktyki – umowa kredytowa powinna być wystarczająca. W przypadku Pekao zdarza się to raczej rzadko, jednak warto wiedzieć, że zawsze można skorzystać z sankcji kredytu darmowego.

Najczęstszą sytuacją, kiedy konsumenci wykorzystują tę instytucję prawną, jest naruszenie informacyjne. Polega ono na niedopełnieniu obowiązków zapisanych w Ustawie względem kredytobiorcy. Kredytodawca musi dostarczyć szczegółowe informacje dotyczące pożyczki – kwotę kredytu, czas zobowiązania itd. Dodatkowo istotny jest sposób zawierania umowy. W tym procesie muszą być spełnione wszystkie warunki, jakie przewiduje Ustawa o kredycie konsumenckim. Niespełnienie przynajmniej jednego przepisu kwalifikuje kredytobiorcę do skorzystania z sankcji kredytu darmowego.

Zdarzają się również naruszenia związane z ochroną konsumenta przed zbyt dużymi zobowiązaniami finansowymi. Kredytodawca musi pamiętać o zasadach zawartych w Ustawie. Nie można oferować klientowi niekorzystnej umowy kredytowej. Takie sytuacje zdarzają się również w Pekao – należy je natychmiast zgłaszać. Można wtedy otrzymać zupełnie darmowy kredyt po wykorzystaniu sankcji.

Gdzie znaleźć szczegóły o sankcji kredytu darmowego? Podstawa prawna

Sankcja kredytu darmowego jest jedną z nowszych instytucji prawnych w Polsce. Została ona określona 20 lipca 2001 roku w artykule 15 Ustawy o kredycie konsumenckim. Postanowiono jednak szczegółowo ją opisać i określić warunki – dzięki temu każdy klient banku lub firmy pożyczkowej może skorzystać z sankcji. Dokładne ustalenia można znaleźć w artykule 45 Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Sankcja jest ochroną wyłącznie dla klientów – kredytodawcy w ten sposób tracą. Dzięki temu nieuczciwe praktyki zawsze są niekorzystne, jeśli chodzi o bank czy firmę pożyczkową.

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego w banku Pekao?

Cały proces jest stosunkowo prosty, by każdy poszkodowany kredytobiorca mógł wykorzystać sankcję kredytu darmowego. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieuczciwe praktyki w Pekao, możesz przygotować oświadczenie o woli skorzystania z powyższej instytucji. Następnie należy wysłać je na adres korespondencyjny banku – można go bez problemu znaleźć w internecie. Najlepiej skorzystać z listu priorytetowego lub potwierdzenia odbioru. Kredytodawca musi odpowiedzieć na takie pismo.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl