Data publikacji: 21.04.2023

Niespłacanie kredytu – jakie mogą być konsekwencje?

Od pewnego czasu zmagasz się z poważnymi problemami finansowymi? W związku z trudną sytuacją nie dysponujesz wystarczającymi środkami na to, aby spłacać kredyt? Niestety, konsekwencje niespłacania kredytu mogą być bardzo poważne. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się, jakie skutki może mieć niespłacanie kredytu i czy jest szansa na to, aby ich uniknąć!

Zaleganie ze spłatą rat może negatywne skutki

Kredyt to narzędzie finansowe, które pozwala na sfinansowanie różnego rodzaju wydatków, od zakupu domu po opłacenie studiów. Niemniej jednak, korzystanie z kredytów wiąże się z pewnymi obowiązkami. Spłacanie kredytów w terminie jest korzystne nie tylko dla naszej sytuacji finansowej, ale też ma wpływ na naszą reputację jako dłużnika.

Niestety, zarówno opóźnienia w spłacie rat, jak i unikanie ich płacenia przez dłuższy czas, może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Poniżej znajdziesz informacje na temat skutków, z którymi należy liczyć się w przypadku niespłacania kredytu.

Bank lub firm pożyczkowa może wystąpić z roszczeniem

Najpoważniejszą konsekwencją niespłacenia kredytu jest możliwość wystąpienia z roszczeniem przeciwko nam. Bank, który udzielił nam kredytu, ma prawo dochodzić swoich należności w sposób sądowy. Oznacza to, że dłużnik musi stawić się przed sądem i wytłumaczyć, dlaczego nie spłaca kredytu.

Procedura sądowa jest długotrwała i kosztowna, a koszty sądu oraz adwokata musi ponieść dłużnik. Kolejnym etapem może być postępowanie komornicze – z pewnością warto więc zrobić wszystko, aby uniknąć skierowania sprawy do sądu.

Windykacja – kolejny krok w kierunku odzyskania należności

Jeśli bank nie jest w stanie odzyskać swoich należności na drodze sądowej, może zlecić sprawę do firmy windykacyjnej. W takiej sytuacji dłużnik ma jeszcze mniejsze szanse na uregulowanie swojego zadłużenia, ponieważ musi płacić wysokie koszty związane z windykacją.

Niestety, sposób działania takich firm nie cieszy się dobrą opinią, a przy tym często jest to tylko jeden z etapów działań, mających na celu odzyskanie środków przez bank lub firmę pożyczkową. Jeśli nie przyniesie skutków, prawdopodobnie sprawa i tak trafi do sądu.

Historia kredytowa w przypadku niespłacania kredytu

Niespłacenie kredytu wpływa również na naszą historię kredytową. Każda osoba, która ubiega się o kredyt, jest weryfikowana pod kątem swojej historii kredytowej. Im więcej opóźnień w spłacie, tym mniej wiarygodni stajemy się w oczach instytucji finansowych. To może prowadzić do odmowy udzielenia nam kolejnego kredytu lub pożyczki w przyszłości.

Obecnie dane na temat tego, czy kredytobiorcy terminowo płacą swoje zobowiązania, gromadzone są m.in. w bazie BIK. Z pewnością więc w przyszłości trudno będzie ukryć takie informacje – przez co uzyskanie kolejnych kredytów lub pożyczek może być bardzo trudne.

Co ze zdolnością kredytową?

Niespłacenie kredytu ma również negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową. Jest to zdolność do spłacania kredytów lub pożyczek w przyszłości. Im większa jest nasza zdolność kredytowa, tym większa jest szansa na otrzymanie korzystnego kredytu lub pożyczki.

Niestety, jeśli mamy złą historię kredytową lub nie spłaciliśmy kredytu w przeszłości, nasza zdolność kredytowa może ulec znacznemu pogorszeniu. Warto pomyśleć o tym zawczasu i starać się – w miarę możliwości – spłacać swoje kredyty w terminie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy znowu trzeba będzie skorzystać z finansowania.

Koszty dodatkowe, z którymi trzeba się liczyć

Niespłacenie kredytu prowadzi do naliczenia różnego typu dodatkowych kosztów. Bank może nałożyć na nas wysokie odsetki za zwłokę, które będą narastać z każdym dniem. Dodatkowo bank lub firma pożyczkowa może nałożyć na nas karę za niedotrzymanie terminu spłaty kredytu. W konsekwencji kwota, którą musimy spłacić, może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Aby dokładnie określić, jakie mogą być finansowe konsekwencje niespłacania zobowiązania w terminie, należy dokładnie zapoznać się z umową kredytu lub pożyczki. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje.

Jak uniknąć konsekwencji niespłacenia kredytu?

A przede wszystkim – czy uniknięcie takich konsekwencji jest w ogóle możliwe? Najlepszym sposobem na uniknięcie konsekwencji niespłacenia kredytu jest regularna spłata rat kredytowych w terminie. Oczywiście dla nikogo nie jest to zaskoczeniem. Wiadomo jednak, że terminowa spłata rat nie zawsze jest możliwa – i nie zawsze jest to spowodowane złą wolą kredytobiorcy. Przyczyn może być wiele – od problemów zdrowotnych, aż po utratę pracy.

W przypadku problemów z spłatą kredytu, warto skontaktować się z bankiem i przedstawić swoją sytuację finansową. Bank może zaoferować nam alternatywną formę spłaty kredytu lub przełożyć termin spłaty. Dobrym rozwiązaniem może być także skontaktowanie się z ekspertami, którzy zajmują się udzielaniem pomocy osobom mającym problem ze spłatą swoich zobowiązań.

Podsumowanie

Niespłacenie kredytu to poważna sprawa, która może mieć negatywne konsekwencje finansowe. Aby ich uniknąć, warto spłacać raty kredytowe w terminie i dokładnie przeczytać umowę kredytową przed podpisaniem. W przypadku problemów z spłatą kredytu, warto skontaktować się z bankiem i przedstawić swoją sytuację finansową. Jeśli to nie pomoże, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Doświadczeni eksperci HelpHero z pewnością znajdą najlepsze rozwiązanie Twoich problemów finansowych.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl