Data publikacji: 26.05.2023

Opłata przygotowawcza – czym jest i ile wynosi?

Od pewnego czasu rozważasz skorzystanie z kredytu lub pożyczki? W przypadku niektórych ofert spotkałeś się z pojęciem „opłata przygotowawcza”, jednak nie masz pewności, czego dokładnie możesz dotyczyć taki koszt? Sprawdź, czym jest opłata przygotowawcza i w jakich sytuacjach jest pobierana.

Czym jest opłata przygotowawcza?

Choć proces ubiegania się o kredyt lub pożyczkę jest coraz prostszy i w wielu przypadkach można wnioskować o finansowanie przez internet, banki i firmy pożyczkowe muszą dokonać odpowiedniej analizy przed podjęciem decyzji. Konieczne jest sprawdzenie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy i ustalenie, czy będzie on w stanie spłacać swoje zobowiązania.

Ocena wiarygodności kredytowej klienta bardzo często wiąże się z koniecznością zaangażowania przynajmniej kilku pracowników banku lub firmy pożyczkowej. W związku z tym w wielu przypadkach pojawia się konieczność uiszczenia opłaty przygotowawczej.

Opłata przygotowawcza jest jednorazowym kosztem, ponoszonym przez osobę, która ubiega się o kredyt lub pożyczkę. Opłata ta obejmuje wszystkie koszty związane z analizą umowy kredytowej, a także – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku – z przygotowaniem umowy kredytu lub pożyczki.

Czy opłata przygotowawcza pobierana jest w przypadku wszystkich kredytów i pożyczek?

Nie, opłata przygotowawcza nie zawsze jest pobierana. Wystarczy spojrzeć na różnego typu pożyczki 0% czy chwilówki na niewielkie kwoty. W przypadku takich ofert na ogół nie pojawia się żadna informacja na temat opłaty przygotowawczej – głównie dlatego, że najczęściej nie jest ona pobierana. Przy pożyczkach na niewielką kwotę analiza wiarygodności klienta nie jest bowiem tak złożona i skomplikowana, a co za tym idzie – nie generuje tak dużych kosztów.

Z opłatą przygotowawczą najczęściej spotkać się można w przypadku kredytów na większe kwoty. Banki i inne instytucje finansowe chcą jak najlepiej przeanalizować sytuację finansową klienta, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami ze spłatą. To właśnie wtedy z reguły konieczne jest uiszczenie opłaty przygotowawczej.

Ile wynosi opłata przygotowawcza?

Wysokość opłaty przygotowawczej najczęściej uzależniona jest od kwoty kredytu lub pożyczki, o którą się ubiegamy. Opłata taka może być naliczana na dwa sposoby:

  1. Jako opłata pobierana ryczałtowo – w takim przypadku nie ma ona związku z kwotą kredytu lub pożyczki. Może to być na przykład 300 zł.
  2. W zależności od tego, jaka ma być kwota udzielonego kredytu lub pożyczki – w takiej sytuacji najczęściej jest to maksymalnie kilka procent od pożyczanej kwoty.

Należy pamiętać  o zapisach znajdujących się w Ustawie antylichwiarskiej. Dotyczą one również opłaty przygotowawczej. Zgodnie z zapisami ustawy, wysokość opłat dodatkowych nie może przekraczać 15% pożyczanej kwoty, a jednocześnie musi to być maksymalnie do 6% tej kwoty w stosunku rocznym w sytuacji, gdy okres spłaty jest nie krótszy niż 30 dni. W przypadku pożyczek z okresem spłaty maksymalnie do 30 dni, koszta pozaodsetkowe nie mogą być wyższe niż 5% kapitału. To ważna informacja dla osób, które chcą skorzystać z kredytu lub pożyczki – nie tylko w kontekście opłaty przygotowawczej.

Czy wysokość opłaty przygotowawczej można negocjować?

Dobra wiadomość jest taka, że każda osoba ubiegająca się o kredyt lub pożyczkę może negocjować wysokość opłaty przygotowawczej. Zdecydowanie warto to robić, szczególnie wtedy, kiedy kwota kredytu ma być wysoka. W wielu przypadkach możliwe jest obniżenie opłaty przygotowawczej nawet o 50 proc., co może przełożyć się na spore oszczędności już na samym początku.

Podsumowanie

Opłata przygotowawcza przy zawieraniu umów kredytowych i pożyczek jest jednym z elementów, które należy uwzględnić przy ocenie kosztów finansowania. Jest to kwota, która jest naliczana przez pożyczkodawcę jako rekompensata za koszty związane z przygotowaniem umowy. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami dotyczącymi tej opłaty oraz porównać oferty różnych instytucji finansowych, aby uniknąć nadmiernych opłat przygotowawczych. Negocjowanie warunków umowy może być również skutecznym sposobem na obniżenie opłaty lub znalezienie bardziej korzystnej oferty.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl