Data publikacji: 14.09.2022

Odszkodowania powypadkowe – ile wynoszą?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, osoba odpowiedzialna za szkodę powinna ją naprawić. Przepisy prawa cywilnego oraz ubezpieczeniowego mówią również, że odszkodowanie (zadośćuczynienie) za szkodę musi mieć adekwatną wysokość. W przypadku szkód osobowych, za które przysługuje zadośćuczynienie, wycena adekwatnego świadczenia jest o wiele trudniejsza. Wiele osób może być ciekawych tego, ile przeciętnie wynoszą odszkodowania powypadkowe (np. odszkodowania z OC). Postanowiliśmy zatem zaprezentować ciekawe informacje na ten temat. Przypominamy również, że odszkodowania powypadkowe wywalczone z pomocą dobrych ekspertów zwykle są wyższe od tych, które otrzymuje poszkodowany lub krewny występujący samodzielnie przed sądem. 

Średnie odszkodowania powypadkowe za auto nie są duże

Naszą analizę warto rozpocząć od sytuacji, w których odszkodowania powypadkowe są najczęstsze. Mowa o kolizjach drogowych określanych również mianem stłuczek, które cechują się brakiem szkód na osobie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że co roku w Polsce oficjalnie ma miejsce około 380 000 – 420 000 takich zdarzeń drogowych skutkujących tylko uszkodzeniami pojazdów oraz innych składników majątku. Pierwsze sześć miesięcy 2022 r. przyniosło 179 645 udokumentowanych kolizji.

Na podstawie informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można natomiast ustalić, że w pierwszej połowie 2022 r. rodzime zakłady ubezpieczeń w ramach OC zlikwidowały 804 800 szkód nieosobowych o łącznej wartości 3,456 mld zł. Jak zatem nietrudno obliczyć, średnie odszkodowania powypadkowe za zniszczone auta wynosiły około 4294 zł. Taki wynik wydaje się niewielki, ale trzeba pamiętać, że bardzo duża część szkód zgłaszanych przez kierowców i następnie likwidowanych z OC dotyczy niewielkich stłuczek.

Odszkodowania powypadkowe za życie i zdrowie są wyższe

Obowiązkowe ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych w zakresie odpowiedzialności cywilnej pokrywa również szkody na osobie (związane ze śmiercią lub kalectwem). Wspomniane szkody dość często okazują się na tyle poważne, że przed sądem występuje rodzina osoby zmarłej lub znajdującej się w bardzo ciężkim stanie. Na podstawie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy ustalić, jak wysokie są odszkodowania powypadkowe związane z utratą zdrowia i życia na skutek wypadku drogowego. Mianowicie, UFG podaje, że rodzime zakłady ubezpieczeń w pierwszej połowie 2022 r. dokonały 89 200 wypłat związanych ze szkodami osobowymi.

Warto zwrócić uwagę, że odszkodowania powypadkowe (zadośćuczynienia) za utracone na drodze życie i zdrowie są około dziewięć razy rzadsze niż odszkodowania za szkody o charakterze majątkowym. Mimo niewielkiej liczby, wspomniane odszkodowania powypadkowe o charakterze osobowym pochłonęły w pierwszej połowie 2022 r. około 685,6 mln zł. Zatem średnia wypłata za szkody osobowe (7686 zł) była niemal dwa razy wyższa od odszkodowania majątkowego z OC. Podany wynik zaniżają świadczenia regularnie wypłacane ofiarom wypadku drogowego (w formie rent).

Odszkodowania powypadkowe dotyczą nie tylko OC

Warto oczywiście pamiętać, że odszkodowania powypadkowe nie ograniczają się do świadczeń wypłacanych w związku z wypadkami drogowymi. Dość duże znaczenie mają też odszkodowania za wypadki w pracy. W przypadku takich świadczeń, niestety nie posiadamy dokładnych informacji o liczbie oraz wartości wypłat. W praktyce odszkodowania powypadkowe mogą mieć również związek z wypadkami zdarzającymi się poza drogą i miejscem pracy. Jako przykład służą coraz częstsze odszkodowania wypłacane poszkodowanym przez osoby, firmy oraz wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie niedbające o stan chodnika w zimie.

Ekspert prawny oszacuje na jaką kwotę możemy liczyć 

Niezależnie od tego, jakiej sytuacji dotyczą odszkodowania powypadkowe, ich dochodzenie w odpowiedniej wysokości na pewno będzie łatwiejsze z pomocą eksperta prawnego. Taki profesjonalista dzięki swojemu doświadczeniu może oszacować, na jaką kwotę powinien liczyć poszkodowany w razie pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy. Praktycznie zawsze jest to suma o wiele wyższa od tej, którą proponuje ubezpieczyciel sprawcy lub sam sprawca. Dlatego przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów związanych z ugodą, należy najpierw zasięgnąć informacji u specjalisty.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl