Data publikacji: 23.06.2022

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – kiedy jest możliwe?

Otrzymałeś odmowę wypłaty odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej? A może kwota odszkodowania, którą otrzymałeś, jest o wiele za niska? Sprawdź, kiedy możliwe jest odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – w jakich przypadkach jest możliwe?

Jedną z najważniejszych kwestii, nad którymi należy się zastanowić, jest to, w jakich sytuacjach możliwe jest odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Otóż najczęściej na takie odwołanie decydują się osoby, które nie otrzymałały odszkodowanie w ogóle. Coraz częściej jednak odwołują się też ci, którzy otrzymali zbyt niską kwotę.

Odmowa wypłaty odszkodowania

Bez wątpienia niemal każdy z nas spotkał się z taką sytuacją – jeśli nie osobiście, to słyszał o niej od kogoś ze znajomych, kto nie otrzymał odszkodowania. Niestety, do takich przypadków dochodzi stosunkowo często. Mogą to być wypadki komunikacyjne, różnego typu uszczerbki na zdrowiu czy innego typu zdarzenia. Ubezpieczyciele bardzo często odmawiają wypłaty odszkodowania, ponieważ – w ich opinii – nie przysługuje ono poszkodowanym. W takich przypadkach zdecydowanie warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.

Otrzymane odszkodowanie jest za niskie

Zdarza się również, że otrzymane przez osobę poszkodowaną odszkodowanie jest za niskie. Często kwota jest zaniżona do tego stopnia, że nie wystarcza do tego, aby na przykład przywrócić pojazd do stanu sprzed zdarzenia lub by pokryć koszty leczenia i rehabilitacji. Nie należy rezygnować z odwołania od decyzji ubezpieczyciela, ponieważ odpowiednio wysokie odszkodowanie może pozwolić na odzyskanie pełnej formy.

Ile jest czasu na odwołanie?

Wiele osób zastanawia się, ile jest czasu na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Oczywiście podstawowa zasada jest taka, że nie należy czekać zbyt długo. Im szybciej złożone zostanie odwołanie, tym prędzej sprawa zostanie rozpatrzona. Tym samym osoba poszkodowana będzie mogła liczyć na to, że szybciej otrzyma odszkodowanie lub że jego kwota będzie odpowiednia.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, osoba poszkodowana może odwołać się od decyzji ubezpieczyciela przez trzy lata. Mówią o tym przepisy art. 819 § 1 Kodeksu Cywilnego. Po upływie trzech lat roszczenie ulegnie przedawnieniu.

Uwaga: w sytuacjach, gdy do powstania szkody dochodzi na skutek czynu niedozwolonego lub przestępstwa, poszkodowany może odwołać się w ciągu (odpowiednio) 10 lub 20 lat.

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Podstawowym działaniem, jakie należy podjąć, jest napisanie stosownego odwołania. Kluczowe jest to, aby odwołać się do odpowiedniego przepisu – w tym przypadku chodzi ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym z dnia 5 sierpnia 2015 r.

W piśmie nie może zabraknąć także takich elementów, jak:

  • Twoje dane osobowe,
  • dane firmy ubezpieczeniowej,
  • numer polisy,
  • numer szkody,
  • numer decyzji ubezpieczyciela,
  • opis tego, co jest podstawą odwołania – uzasadnienie ma kluczowe znaczenie, dlatego warto zadbać o to, aby zawierało jak najwięcej istotnych faktów,
  • ew. załączniki, na przykład paragony, rachunki za leczenie itp.
  • opcjonalnie możesz dołączyć także ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy.

Odwołanie można przygotować w formie pisemnej lub elektronicznej. Alternatywą może być wizyta w najbliższym oddziale danego towarzystwa ubezpieczeniowego i bezpośrednia rozmowa z przedstawicielem. Pamiętaj jednak, że z rozmowy tej musi zostać spisany protokół. Możesz również zadzwonić na infolinię, jeśli dana firma oferuje taką możliwość.

Jak długo trzeba czekać na odpowiedź ubezpieczyciela?

Chcesz odwołać się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak nie wiesz, ile czasu może trwać oczekiwanie na odpowiedź? Otóż powinien on odpowiedzieć na odwołanie w ciągu 30 dni od daty jego otrzymania.

Jeśli natomiast sprawa jest bardzo skomplikowana i wymaga dłuższego rozpatrzenia (na przykład zapoznania się z opinią konkretnego rzeczoznawcy), ubezpieczyciel może przedłużyć ten czas do 60 dni. W takim przypadku jest on jednak zobowiązany do powiadomienia osoby poszkodowanej o tym, co dokładnie jest przyczyną przedłużenia terminu.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Chciałbyś złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, ale czujesz, że nie do końca wiesz, jak je napisać? Zależy Ci na tym, aby odwołanie było przygotowane oraz by zawierało wszystkie niezbędne informacje? Dobrym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej poszkodowanych, jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Dzięki pomocy HelpHero zwiększysz swoje szanse na uzyskanie wyższego odszkodowania – i to w krótkim czasie!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl