Data publikacji: 26.04.2023

Pożyczka z gwarantem – na czym polega? Wady i zalety

Chcesz skorzystać z pożyczki, jednak nie masz wystarczającej zdolności kredytowej? Być może odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie okaże się pożyczka z gwarantem. Dowiedz się, na czym polega to rozwiązanie, jakie są jego największe wady i zalety i czy warto skorzystać z takiej formy pożyczki.

Czym jest pożyczka z gwarantem?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest pożyczka z gwarantem i na czym polega takie rozwiązanie. Otóż pożyczka z gwarantem polega na tym, że osoba, która bierze pożyczkę, posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci gwaranta. Gwarantem może być osoba fizyczna lub prawna, która zobowiązuje się do spłaty pożyczki w przypadku niewywiązania się z tego zadania przez pożyczkobiorcę.

Gwarantowanie pożyczki, potocznie nazywane także poręczeniem pożyczki, to poważna sprawa, ponieważ osoba gwarantująca musi być świadoma ryzyka, jakie się z tym wiąże. Poręczanie pożyczki to zobowiązanie, które jest ściśle regulowane prawnie, a jego nieprzestrzeganie może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.

Wady pożyczki z gwarantem

Pożyczka z gwarantem nie jest rozwiązaniem idealnym dla każdego. Istnieją pewne wady, które należy brać pod uwagę przed jej zaciągnięciem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Ryzyko dla gwaranta

Gwarantowanie pożyczki oznacza, że osoba gwarantująca jest odpowiedzialna za spłatę pożyczki w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie tego zrobić. Warto pamiętać, że w przypadku braku spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę, to gwarant ponosi pełną odpowiedzialność finansową. Co istotne, firmy, które oferują możliwość poręczenia pożyczki, zdecydowanie dochodzą swoich roszczeń – warto mieć to na uwadze.

Znalezienie gwaranta nie jest proste

Pewną wadą pożyczek z poręczeniem jest to, że znalezienie gwaranta nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niewiele osób chce wziąć na siebie takie zobowiązanie finansowe. W końcu osoba, która chce skorzystać z pożyczki z gwarantem, musi mieć kiepską historię kredytową. W przeciwnym wypadku nie miałaby problemów z uzyskaniem pożyczki. A zatem należy liczyć się z tym, że znalezienie gwaranta nie będzie proste – a być może nawet okaże się niemożliwe.

Wymagane dokumenty

Zaciągając pożyczkę z gwarantem, trzeba pamiętać o dodatkowych formalnościach, jakie są związane z taką umową. Gwarant musi bowiem dostarczyć dokumenty, które potwierdzają jego zdolność kredytową. Warto pamiętać, że nie każdy gwarant będzie miał takie dokumenty lub zdolność kredytową wystarczającą do zabezpieczenia pożyczki. To kolejna przeszkoda na drodze do uzyskania takiej pożyczki.

Zalety pożyczki z gwarantem

Mimo wymienionych wyżej wad, pożyczka z gwarantem ma również wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o jej zaciągnięciu. Jakie są największe zalety pożyczek z gwarantem?

Większa szansa na uzyskanie pożyczki

Jeśli pożyczkobiorca nie ma zdolności kredytowej lub nie ma wystarczających zabezpieczeń, to pożyczka z gwarantem może być dla niego jedyną szansą na uzyskanie pożyczki. Gwarantowanie pożyczki zwiększa bowiem szanse na uzyskanie zobowiązania, ponieważ kredytodawca ma większe poczucie bezpieczeństwa, że w razie problemów finansowych pożyczkobiorcy, będzie miał możliwość odzyskania swojego kapitału.

Lepsze warunki kredytowe

Pożyczka z gwarantem może również skutkować lepszymi warunkami kredytowymi dla pożyczkobiorcy. Kredytodawca ma bowiem większe zaufanie do osoby, która posiada gwaranta – ten bowiem musi odznaczać się bardzo dobrą zdolnością kredytową. Oczywiście nie jest to zasadą – to, na jakich warunkach finansowych zostanie udzielona pożyczki, zależy od oferty konkretnej firmy. Z pewnością więc warto porównać różne oferty, aby wybrać tę najlepszą.

Pożyczka z gwarantem – czy warto z niej skorzystać?

Pożyczka z gwarantem to rozwiązanie, które może okazać się bardzo pomocne dla osób potrzebujących dodatkowych środków finansowych, ale nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że gwarantowanie pożyczki wiąże się z pewnym ryzykiem, które jest przede wszystkim dla osoby gwarantującej. Z drugiej strony, pożyczka z gwarantem może skutkować lepszymi warunkami kredytowymi dla pożyczkobiorcy, co stanowi istotną zaletę takiego rozwiązania. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki z gwarantem, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i zastanowić się, czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie. Nie warto bowiem decydować się na pożyczkę, jeśli istnieje ryzyko, że pojawią się trudności z jej spłaceniem.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl