Data publikacji: 24.04.2023

Prolongata kredytu – czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?

W dzisiejszych czasach wiele osób sięga po usługi bankowe, w tym po kredyty. Niestety, nie wszyscy są w stanie spłacać comiesięczne raty w określonym terminie. Ty również zmagasz się z przejściowymi problemami finansowymi i coraz częściej zadajesz sobie pytanie, co się dzieje, gdy nie da się spłacić rat na czas? Rozwiązaniem może okazać się prolongata kredytu. Czym dokładnie jest prolongata i czy warto z niej skorzystać? Eksperci HelpHero postanowili znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Prolongata kredytu – co to jest?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest prolongata kredytu, ponieważ już wielokrotnie spotkałeś się z takim terminem? Prolongata kredytu to umowa pomiędzy bankiem a klientem, która wydłuża okres spłaty pożyczki.

Wydłużenie okresu kredytowania powoduje rozłożenie kwoty do spłaty na dłuższy okres, co z kolei wpływ na zmniejszenie wysokości comiesięcznych rat. Dzięki temu ich spłata może być nieco prostsza – w szczególności dla osób, które zmagają się z problemami finansowymi.

Korzyści płynące z prolongaty kredytu

Prolongata kredytu może przynieść korzyści obu stronom umowy. Przede wszystkim jednak prolongata jest korzystna dla kredytobiorcy. W sytuacji, gdy miesięczne raty zaczynają być dla kredytobiorcy zbyt wysokie – na przykład na skutek ich podwyższenia lub zmniejszenia przychodów – prolongata zobowiązania może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dla banku to przede wszystkim przedłużenie okresu spłaty kredytu i zwiększenie szans na otrzymanie całkowitej kwoty pożyczki. W sytuacji, gdy spłata kredytu stoi pod znakiem zapytania, z uwagi na problemy finansowe kredytobiorcy, wydłużenie okresu spłaty zwiększa szanse na to, że jednak zostanie ono spłacone. To dobra alternatywa dla korzystania z pomocy firm zajmujących się odzyskiwaniem należności czy dla kierowania sprawy do sądu.

Kiedy warto skorzystać z prolongaty kredytu?

Prolongata kredytu może być stosowana w różnych sytuacjach – na przykład wtedy, gdy masz trudności finansowe i nie masz jak spłacić kredytu w terminie. W takim przypadku przedłużenie okresu spłaty kredytu pozwoli Ci uniknąć opóźnień w spłacie kredytu i dodatkowych kosztów związanych z nieterminową spłatą.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli zwrócisz się do banku z prośbą o wydłużenie okresu spłaty, bank dokładnie przyjrzy się Twojej historii kredytowej. Jeśli choć raz spóźniłeś się ze spłatą raty, decyzja może być odmowna. Wiele zależy też od Twojej argumentacji. Musi ona być przekonująca, a jednocześnie bank musi uznać się za wiarygodną osobę, która nie będzie zalegać ze spłatą rat.

Jakie są koszty prolongaty kredytu?

Niestety, prolongata kredytu może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Bank może nałożyć opłatę za prolongatę, co zwiększa całkowity koszt kredytu. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o prolongacie kredytu, warto dokładnie przemyśleć swoją sytuację finansową i porównać wszystkie dostępne opcje.

Opłata za prolongatę kredytu lub pożyczki wynosi najczęściej od trzech do pięciu proc. wartości zobowiązania, choć wszystko zależy tutaj od oferty konkretnego banku. Z pewnością jednak im wyższa kwota kredytu, tym wyższe będą koszty prolongaty – warto o tym pamiętać.

O czym jeszcze musisz wiedzieć? ?

Ważne jest, aby pamiętać, że prolongata kredytu jest tylko tymczasowym rozwiązaniem problemów finansowych i nie rozwiązuje podstawowych przyczyn tych problemów. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o prolongacie kredytu warto również przeanalizować swoje wydatki, w celu zidentyfikowania obszarów, w których można zaoszczędzić pieniądze. Być może okaże się, że korzystanie z prolongaty nie będzie konieczne, bo uda Ci się wygospodarować środki finansowe na spłatę rat.

Prolongata kredytu – postaw na wsparcie ekspertów!

Nie wiesz, czy prolongata kredytu jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie? A może nie masz pewności, czy bank, który udzielił Ci kredytu, zgodzi się na Twoją propozycję? Nie czekaj – już dziś skontaktuj się z HelpHero. To pierwszy w Polsce Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który zapewnia pełne wsparcie prawne osobom takim, jak Ty.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl