Data publikacji: 07.11.2023

Sankcja kredytu darmowego – czy masz szansę na darmowy kredyt konsumencki? Sprawdź, czym jest sankcja darmowego kredytu!

Darmowy kredyt – czy to możliwe? Okazuje się, że istnieją przepisy, które są bardzo korzystne dla kredytobiorców – choć niestety wielu z nich nie ma o tym pojęcia. Sankcja kredytu darmowego to instytucja stworzona z myślą o sytuacji, w której kredytodawca narusza przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim.

Sankcja kredytu darmowego – co to jest?

Sankcja kredytu darmowego to specjalna instytucja prawna, która ma chronić kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców – czyli na przykład firm pożyczkowych i banków. W sytuacji, w której kredytodawca narusza przepisy, które nakłada na niego Ustawa o kredycie konsumenckim, można odwołać się do sankcji kredytu darmowego.

Jakie korzyści może mieć kredytobiorca z odwołania się do sankcji kredytu darmowego?

Otóż sankcja ta spowoduje, że w rzeczywistości koszt kredytu będzie zerowy. Innymi słowy – kredyt będzie darmowy. Jak to możliwe? Odwołując się do sankcji kredytu darmowego, można pozbawić kredytodawcę wszelkich zysków, jakie ten spodziewał się osiągnąć, udzielając kredytu. Dotyczy to między innymi prowizji czy oprocentowania. Większość kredytobiorców, przygotowując się do spłaty kredytu, musi wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, takie jak odsetki czy inne koszty, o których informacja udzielana jest w dniu zawarcia umowy. W umowie znajdują się też informacje o terminie, w jakim musi nastąpić zapłata rat. W przypadku naruszenia przez kredytodawcę zasad, kredytobiorca ma szanse na obniżenie wszelkich kosztów do zera!

Podstawa prawna – warto wiedzieć, co mówi ustawa

Instytucja sankcji kredytu darmowego pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. Najpierw określona została w art. 15 Ustawy z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. W dniu dzisiejszym szczegółowe zasady sankcji kredytu darmowego, a także jej dokładny zakres, określa art. 45 Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.

Czym spowodowana była ta zmiana? Kilka lat temu Polska stanęła przed koniecznością implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki. Nie ma wątpliwości, że nowe przepisy są bardzo korzystne dla wszystkich kredytobiorców – tym bardziej że kredyty i pożyczki są w Polsce niezwykle popularne.

Sankcja kredytu darmowego stanowi dodatkową ochronę dla konsumentów, którzy korzystają z tego rodzaju usług finansowych.

Darmowy kredyt konsumencki – i nie tylko!

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że sankcja kredytu darmowego obowiązuje wyłącznie w przypadku kredytu konsumenckiego. Chodzi zatem o wszystkie zobowiązania, których wartość nie przekracza kwoty 255 500 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Nie można zastosować sankcji do kredytu hipotecznego.

Istnieje kilka sytuacji, w których można odwołać się do sankcji kredytu darmowego? Oto niektóre z nich:

  • jeśli umowa kredytowa nie została zawarta na piśmie,
  • jeśli umowa zawarta została na odległość, lecz nie spełniono wszystkich warunków zawierania takich umów, które określone zostały w ustawie,
  • jeśli w umowie nie określono między innymi kwoty kredytu, czasu obowiązywania kredytu lub rodzaju umowy kredytowej,
  • jeżeli kredytodawca w umowie nie określił m.in. stopy oprocentowania, odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy,
  • jeżeli umowa nie zawiera informacji na temat RRSO,
  • jeżeli umowa nie zawiera informacji na temat terminów spłaty,
  • jeśli kredytodawca w umowie nie określił zasad dotyczących sposobu i skutków odstąpienia od umowy,
  • jeśli w umowie kredytowej zastrzeżono pozaodsetkowe koszty kredytu, które są wyższe niż w ustawie. W przypadku jakichkolwiek pozaodsetkowych kosztów kredytu, o których kredytobiorca nie został poinformowany, szanse na zerowy koszt kredytu są szczególnie duże.

Sytuacji, w których można odwołać się do sankcji kredytu, jest o wiele więcej, jednak wymienione wyżej zdarzają się najczęściej. Jeśli masz wątpliwości, czy Ty również możesz odwołać się do sankcji kredytu darmowego, koniecznie skorzystaj z pomocy ekspertów HelpHero i upewnij się, jakie masz możliwości!

Zastosowanie sankcji kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego może być zastosowana w sytuacji, gdy kredytodawca złamał jeden z przepisów, które określa ustawa o kredycie konsumenckim. Naruszenia dzielone są na dwie kategorie:

  • naruszenia informacyjne – mówimy o nich w sytuacji, kiedy kredytodawca nie dopełnił obowiązku informacyjnego względem kredytobiorcy, na przykład odnośnie całkowitego kosztu kredytu,
  • naruszenia dotyczące ochrony konsumenta przed zbyt dużym obowiązkiem kredytowym – dochodzi do nich w wyniku zawarcia niekorzystnej umowy kredytowej.

Konsument ma prawo do odwołania się do sankcji darmowego kredytu już w momencie, gdy dojdzie do naruszenia. Należy jednak pamiętać, że prawo to wygasa po roku od dnia wykonania umowy – czyli od dnia, w którym spłacona została ostatnia rata danego zobowiązania kredytowego. Dzięki odwołaniu się do sankcji kredytobiorca zwraca kredyt bez odsetek, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Jak odwołać się do sankcji kredytu darmowego?

W pierwszej kolejności kredytobiorca, który zauważył naruszenie, jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia woli o odwołaniu się do sankcji darmowego kredytu. Następnie oświadczenie to należy złożyć do kredytodawcy – w taki sposób, aby ten miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Można wysłać oświadczenie listem poleconym lub poprosić o potwierdzenie przyjęcia pisma.

HelpHero – warto skorzystać z sankcji kredytu darmowego!

Nie masz pewności, czy możesz odwołać się do sankcji darmowego kredytu i czy kredytodawca dopuścił do naruszeń przy zawieraniu umowy kredytowej? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje sankcja kredytu darmowego? A może nie wiesz, jak złożyć oświadczenie?

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego Eksperta Pośrednictwa Prawnego HelpHero – dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione, a Ty niebawem otrzymasz pozytywną decyzję w swojej sprawie!

Sankcja darmowego kredytu – profesjonalna Kancelaria zapewni Ci wsparcie!

Pomagamy naszym klientom także uzyskać zwrot prowizji bankowej za wcześniej spłacony kredyt oraz pomagamy frankowiczom w odzyskaniu pieniędzy od banków. Umów się na darmową konsultację z naszym ekspertem, który odpowie ci na wszystkie pytania oraz dopasuje ofertę do Twoich potrzeb. Pamiętaj – jeśli kredytodawca zaniedbał swoje obowiązki ustawowe, masz spore szanse na darmowy kredyt. Istnieje o wiele więcej rozwiązań prawnych, które mają stanowić wsparcie dla kredytobiorców. Warto z nich korzystać, ponieważ bardzo często jest to szansa na spore oszczędności. Oczywiście profesjonalne wsparcie prawne może okazać się niezbędne – na szczęście w każdym momencie możesz skorzystać z pomocy HelpHero!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl