Data publikacji: 23.03.2022

Sankcja kredytu darmowego – jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami w mBanku

Uzyskanie darmowej pożyczki jest możliwe, kiedy kredytodawca stosuje nieuczciwe praktyki. W takiej właśnie sytuacji konsumenta chroni instytucja sankcji kredytu darmowego. Warto z niej skorzystać zawsze, kiedy tylko zauważysz naruszenia w pracy banku lub firmy pożyczkowej. Ustawa o kredycie konsumenckim szczegółowo określa warunki, które należy spełnić. Gdy kredytodawca łamie przepisy – sankcja powoduje, że kredytobiorca nie poniesie żadnych kosztów zaciągniętej pożyczki.

Czym jest sankcja kredytu darmowego i co zyskuje kredytobiorca?

Sankcja kredytu darmowego jest instytucją prawną. Stworzono ją w celu ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Dotyczy to zarówno banków, jak mBank, jak i firm pożyczkowych. Łamanie przepisów przez kredytodawcę się zdarza – należy mieć to na uwadze. W Ustawie o kredycie konsumenckim uwzględniono wszystkie zasady, których bank lub firma musi się trzymać. Kiedy warunki nie są spełnione, kredytobiorca może skorzystać z instytucji sankcji kredytu darmowego.

Jakie są jej zalety? Przede wszystkim pozytywne rozpatrzenie oznacza korzyści dla konsumenta. Otrzymuje on wtedy zupełnie darmowy kredyt. Wszystkie koszty są ograniczone do zera, by kredytodawca nie mógł zarobić, kiedy łamie przepisy Ustawy. Sankcja kredytu darmowego jest naprawdę dobrym rozwiązaniem – chroni to konsumenta przed naruszeniami. Dotyczy to wszystkich banków i firm pożyczkowych. W mBanku łamanie przepisów raczej się nie zdarza – jednak niedopatrzenia także mogą być brane pod uwagę przy sankcji kredytu darmowego.

Kiedy konsument może skorzystać z sankcji kredytu darmowego w mBanku?

Sankcja działa tylko w przypadku kredytu konsumenckiego. Dotyczy zarówno banków, jak i mniejszych firm pożyczkowych – mBank także się kwalifikuje. Z tej instytucji prawnej można skorzystać tylko, gdy kwota kredytu jest niższa niż 255 500 zł lub równowartości w innej walucie. Sankcja zostanie wprowadzona tylko, kiedy pojawi się naruszenie. MBank musi załamać przepisy zawarte w Ustawie, by konsument mógł skorzystać z darmowego kredytu.

Warto wiedzieć, że najczęściej pojawiają się dwa podstawowe rodzaje naruszeń. Pierwszy z nich dotyczy informacji. Kredytodawca ma obowiązek poinformować konsumenta o wszystkich szczegółach związanych z pożyczką. W przypadku mBanku należy dokładnie sprawdzić umowę. Kiedy pojawią się naruszenia informacyjne, można wykorzystać sankcję kredytu darmowego. Przykładowym złamaniem przepisów jest brak umowy na piśmie lub zawarcie jej na odległość bez spełnienia koniecznych warunków. Sytuacji można znaleźć oczywiście znacznie więcej. Szczegóły są określone w Ustawie.

Drugim rodzajem naruszeń są te związane z ochroną konsumenta przed zbyt dużymi zobowiązaniami finansowymi. Możliwości kredytowe każdego kredytobiorcy są weryfikowane – jeżeli kredytodawca zawiera umowę, gdzie koszty będą za wysokie dla konsumenta, łamie prawo. Wtedy również można skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Cała pożyczka jest darmowa po pozytywnym rozpatrzeniu.

Należy pamiętać, że sankcja kredytu darmowego może zostać wykorzystana do maksymalnie roku od spłaty ostatniej raty zobowiązania. Oświadczenie można złożyć natychmiast po zauważeniu nieuczciwej praktyki banku lub firmy pożyczkowej.

Podstawa prawna instytucji – gdzie znaleźć informacje o sankcji kredytu darmowego?

Ta instytucja prawna jest stosunkowo nowym rozwiązaniem dla polskiego konsumenta. Określono ją już w 2001 roku – art. 15 Ustawy o kredycie konsumenckim. Szczegółowo została jednak opisana znacznie później. Dopiero w 2011 roku informacje o sankcji kredytu darmowego zostały wprowadzone do Ustawy o kredycie konsumenckim. Od tej pory można korzystać z instytucji w przypadku dowolnego banku lub firmy pożyczkowej. Mimo że mBank nie ma zbyt wielu niedopatrzeń – wciąż mogą się wydarzyć.

W jaki sposób skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Korzystanie z instytucji jest stosunkowo proste. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek naruszenia w mBanku, możesz przygotować oświadczenie o woli użycia sankcji kredytu darmowego. Taki dokument bez problemu wystarczy. Należy wysłać go listem priorytetowym lub z potwierdzeniem odbioru na adres kredytodawcy. W przypadku mBanku adres korespondencyjny znajduje się na stronie internetowej.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl