Data publikacji: 13.06.2023

Wcześniejsza spłata kredytu w Provident – zwrot prowizji może być Twój

Jakiś czas temu zdecydowałeś się na skorzystanie z oferty firmy Provident, jednak udało Ci się spłacić zobowiązanie finansowe przed terminem? W przypadku wcześniejszej spłaty w Provident możesz ubiegać się o zwrot prowizji. Sprawdź, jak to zrobić!

Spłata kredytu przed terminem naprawdę się opłaca

Wcześniejsza spłata kredytu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – korzyści wynikających z szybkiej spłaty kredytu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim pozbywasz się zobowiązania finansowego, więc nie musisz już spłacać comiesięcznych rat. Dzięki temu w każdym miesiącu masz do dyspozycji dodatkowe środki finansowe, które możesz zaoszczędzić lub przeznaczyć na bieżące wydatki. Jednocześnie, uporawszy się z kredytem szybciej, odzyskujesz poczucie finansowego bezpieczeństwa – nie ciąży nad Tobą bowiem już żadne zobowiązanie finansowe.

Bardzo istotna wiadomość jest taka, że – spłacając kredyt lub pożyczkę przed terminem – możesz ubiegać się o zwrot prowizji. Każdy bank czy firma finansowa, udzielająca pożyczek, pobiera prowizję oraz szereg dodatkowych opłat. Jeśli spłacisz zobowiązanie przed terminem, możesz liczyć na zwrot kosztów proporcjonalny do okresu, jaki pozostał do końca harmonogramu spłat, przygotowanego przez bank. Jeżeli więc zaciągnąłeś kredyt na dziesięć lat, a spłaciłeś go po pięciu, możesz odzyskać nawet 50% prowizji, pobranej przez instytucję finansową.

Skontaktuj się żeby otrzymać bezpłatną analizę Twojej umowy kredytowej!

Provident wcześniejsza spłata – zwrot prowizji Ci się należy!

Jakiś czas temu UOKiK wytknął firmie Provident, że nieprawidłowo rozlicza ona pożyczki, które zostały spłacone przed terminem. Zgodnie z prawem każdy klient, który zwróci pożyczkę lub kredyt przed terminem, ma prawo do zwrotu prowizji proporcjonalnego do pozostałego, określonego w umowie okresu spłaty. Niestety, Provident wyłączał ze zwrotu prowizji opłatę przygotowawczą i prowizję. UOKiK zalecił firmie zmianą sposobu rozliczania zwrotów prowizji. Decyzja ta jest korzystna dla kredytobiorców, którzy spłacili kredyt przed terminem.

Komu przysługuje zwrot prowizji w Provident?

 • osobom, które spłacił pożyczkę wcześniej, niż wynikało to z harmonogramu spłat,
 • osobom, które zaciągnęły zobowiązanie po 18 grudnia 2011 roku,
 • osobom prywatnym – firmy nie mogą ubiegać się o zwrot prowizji,
 • kwota pożyczki nie możesz przekraczać 255 500 zł lub równowartości w innej walucie.

Uwaga, jak wynika z decyzji UOKiK,  o zwrot prowizji mogą również ubiegać się wszystkie osoby, które spłaciły pożyczkę między 16 maja 2016 r. a datą uprawomocnienia się decyzji Prezesa UOKiK.

Jak otrzymać zwrot prowizji w Provident?

Aby otrzymać zwrot prowizji w Provident po wcześniejszej spłacie, należy złożyć specjalny wniosek. Powinien on zawierać szereg informacji, między innymi:

 • dane osobowe kredytobiorcy – imię, nazwisko, adres,
 • numer umowy pożyczki,
 • informację o żądaniu zwrotu prowizji,
 • informację o tym, o ile wcześniej spłacona została pożyczka względem harmonogramu spłat,
 • podstawę prawną do ubiegania się o zwrot prowizji. Chodzi tutaj o art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, a także wyrok TSUE  C-383/18,
 • numer konta bankowego, na który ma być zwrócona prowizja.

Tak przygotowany wniosek należy wysłać drogą pocztową na adres firmy Provident:

Provident Polska SA

 1. Inflancka 4A

00-189 Warszawa

Skontaktuj się żeby otrzymać bezpłatną analizę Twojej umowy kredytowej!

HelpHero – zyskaj pomoc Eksperta Pośrednictwa Prawnego

Niestety, wielu klientów firmy Provident spotyka się z odmową podczas ubiegania się o zwrot prowizji. Można jednak przypuszczać, że po postanowieniu UOKiK sytuacja ta ulegnie zmianie. Jeśli spotkałeś się z odmową lub chcesz mieć pewność, że wniosek o zwrot prowizji w Provident będzie złożony prawidłowo, koniecznie skorzystaj ze wsparcia HelpHero. Mamy duże doświadczenie w pomaganiu odzyskiwania zwrotu prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu w Provident!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl