Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności może być bardzo przydatne dla osób, które zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dzięki takiemu orzeczeniu osoby te mogą liczyć na wiele przywilejów w życiu codziennych. Niestety, w niektórych przypadkach pacjenci otrzymują decyzję odmowną, wskutek czego nie zostają uznani za osoby niepełnosprawną. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności.
Orzeczenie o niepełnosprawności jest formalnym poświadczeniem, że dana osoba jest niepełnosprawna. Dzięki takiemu orzeczeniu może ona liczyć na różnego typu świadczenia i ulgi, a także na ułatwienia w życiu codziennym. O orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się osoby, które skończyły 16 lat, a przy tym mają naruszoną sprawność organizmu, na skutek czego nie są w pełni zdolne do pracy, wymagają opieki i mają problemy z codziennym funkcjonowaniem.
Wśród korzyści, na które mogą liczyć osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, wymienić można między innymi przywileje pracownicze, możliwość korzystania z ulg podatkowych czy ulg na przejazdy komunikacją publiczną. Dodatkowo osobom takim często przysługują dodatkowe świadczenia, takie jak na przykład dodatek mieszkaniowy czy dofinansowania do rehabilitacji lub sprzętu rehabilitacyjnego. Jedno jest pewne – dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności życie osoby zmagającej się z chorobą staje się nieco prostsze, z uwagi na liczne ułatwienia i przywileje.
To, że dana osoba zmaga się z problemami zdrowotnymi, nie zawsze oznacza, że otrzyma ona orzeczenie o niepełnosprawności. Decyzję o przyznaniu takiego orzeczenia każdorazowo podejmuje odpowiednia komisja. Składa się ona ze specjalistów, którzy analizują dokumentację medyczną oraz badają, w jakim stopniu osoba wnioskująca ma problemy z codziennym funkcjonowaniem. W niektórych przypadkach komisja może uznać, że dana osoba nie otrzyma orzeczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście można się odwołać!
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Należy jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach komisja bierze pod uwagę jedynie te informacje, które zawarte są w dokumentacji. Członkowie komisji nie wiedzą, jak wygląda codzienne życie danej osoby, w jaki sposób radzi sobie ona z chorobą czy też na ile ograniczone jest jej sprawne funkcjonowanie. Właśnie dlatego decyzja o odrzuceniu wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności może być błędna. W takim przypadku bez wątpienia warto zdecydować się na odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności.
Jedna z najważniejszych informacji jest taka, że odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności musi zostać złożone w terminie 14 lub 30 dni od wydania przez komisję odpowiedzi odmownej. Zależy to od tego, kto wydał decyzję odmowną. Jeśli zrobił to Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, termin wynosi 14 dni, a jeżeli Wojewódzki – 30 dni. To wystarczająco dużo czasu na to, aby przygotować niezbędne dokumenty.
Najważniejsze będzie pismo odwoławcze, które musi zawierać następujące elementy:
W odwołaniu nie trzeba zamieszczać szczegółowe uzasadnienia, ponieważ wystarczy, gdy z dokumentu wynika, że oczekiwania wnioskodawcy nie zostały spełnione. Z pewnością jednak warto przygotować odwołanie w taki sposób, aby komisja nie miała wątpliwości, że w przypadku danej osoby orzeczenie o niepełnosprawności jest koniecznością. Właśnie dlatego warto skupić na jasnych, rzeczowych argumentach.
Pismo odwoławcze należy złożyć za pośrednictwem jednej z następujących instytucji:
Pismo składa się do wyższej instancji, jednak dokonuje się tego przez instancję niższą. A zatem, jeśli decyzja odmowna wydana została przez Powiatowych Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, pismo należy złożyć do Zespołu Wojewódzkiego – jednak przez Zespół Powiatowy. Jeżeli natomiast to Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności odrzucił wniosek, pismo odwoławcze powinno zostać złożone bezpośrednio do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, których wniosek odrzucono. W wielu przypadkach zdarza się, że po otrzymaniu pisma odwoławczego komisja ponownie analizuje sytuację wnioskodawcy i zmienia swoją decyzję. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że odwołanie się od decyzji o orzeczeniu od niepełnosprawności jest uzasadnione.