Data publikacji: 02.08.2023

Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu?

Chcesz wziąć kredyt, jednak nie masz pewności, czy Twoja zdolność kredytowa będzie wystarczająca? Zastanawiasz się, co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Przy okazji dowiesz się, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania.

Potrzebujesz kredytu? Bank sprawdzi, czy będziesz w stanie go spłacić

Zakup domu, mieszkania czy samochodu często wymaga dodatkowego wsparcia finansowego, które może zapewnić kredyt bankowy. Zanim bank podejmie decyzję o udzieleniu Ci kredytu, dokładnie sprawdzi, czy będziesz w stanie go spłacić.

Banki nieustannie zmagają się z poważnymi problemami z kredytobiorcami, którzy mają kłopot ze spłatą swoich zobowiązań i nie płacą comiesięcznych rat. Jest to spory problem dla banków, szczególnie jeśli problem się przedłuża i konieczne jest podjęcie kroków prawnych w celu odzyskania pieniędzy. Nic dziwnego, że przed udzieleniem kredytu – również na stosunkowo niewielką kwotę – bank dokładnie sprawdza potencjalnego kredytobiorcę.

Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu?

Udzielenie kredytu zawsze wiąże się z pewnym rodzajem ryzyka finansowego, które ponosi bank. W końcu ubiegasz się o to, aby bank pożyczył Ci środki finansowe. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że bank zechce upewnić się, czy będziesz w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Sprawdź, co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu.

Sprawdzanie zdolności kredytowej

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, na który bank zwraca uwagę, jest zdolność kredytowa. Bank musi ocenić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt. Aby to zrobić, bank bierze pod uwagę dochody, formę zatrudnienia, zobowiązania finansowe, a także historię kredytową. Co ważne, każdy bank posiada własne procedury, jeśli chodzi o sprawdzanie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy.

Dochody i stabilność zatrudnienia

Banki chcą mieć pewność, że kredytobiorca ma stabilne i regularne źródło dochodu. Wynika to z faktu, że regularne wpływy są gwarancją terminowej spłaty zobowiązania. Banki mogą również zwrócić uwagę na to, jak długo kredytobiorca jest zatrudniony w obecnym miejscu pracy. Stałość zatrudnienia może świadczyć o stabilności finansowej. Nie jest też tajemnicą, że posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony zwiększa szansę na uzyskanie kredytu.

Zobowiązania finansowe

Banki biorą pod uwagę również inne zobowiązania finansowe kredytobiorcy. Jeżeli kredytobiorca posiada już inne kredyty lub zobowiązania, może to wpłynąć na jego zdolność do spłaty nowego kredytu. Każde inne zobowiązanie jest bowiem pewnym obciążeniem finansowym, a zatem może zmniejszać zdolność kredytobiorcy do spłacania kolejnych rat.

Historia kredytowa

Historia kredytowa to zapis wszystkich wcześniejszych zobowiązań kredytobiorcy i sposobu ich spłaty. Jeżeli kredytobiorca spłacał swoje zobowiązania terminowo, może to przemawiać na jego korzyść. Jeśli jednak w przeszłości wystąpiły problemy ze spłatą, może to negatywnie wpłynąć na decyzję banku.

Weryfikacja danych

Banki przeprowadzają również weryfikację danych kredytobiorcy. W tym celu mogą poprosić o przedłożenie dokumentów takich jak dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach czy umowę o pracę. Weryfikacja tych dokumentów pozwala bankowi na upewnienie się, że informacje podane przez kredytobiorcę są prawdziwe. Przed uzyskaniem kredytu otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie dokumenty musisz dostarczyć do banku. Im większa kwota kredytu, tym więcej dokumentów – musisz się na to przygotować.

Ocena nieruchomości

W przypadku kredytów hipotecznych, banki przeprowadzają również ocenę nieruchomości, którą kredytobiorca planuje zakupić za pożyczone środki. Ocena ta pozwala bankowi na określenie, czy wartość nieruchomości jest adekwatna do wysokości udzielonego kredytu.

Czy bank sprawdzi stan cywilny i to, czy potencjalny kredytobiorca ma dzieci?

Tak, informacje o stanie cywilnym i dzieciach są częścią procesu oceny zdolności kredytowej. Banki mogą uznać, że dzieci mogą wpływać na zdolność kredytobiorcy do regularnej spłaty kredytu. Jednocześnie osoby pozostające w związku małżeńskim mogą być postrzegane jako bardziej stabilne finansowo, szczególnie jeśli obie strony przystąpią do kredytu.

Gdzie bank sprawdza kredytobiorcę?

Banki korzystają z wielu narzędzi i metod do sprawdzania potencjalnych kredytobiorców. Oto główne z nich:

  • Biuro Informacji Kredytowej – BIK gromadzi informacje o historii kredytowej kredytobiorców, w tym o tym, jak terminowo spłacane były wcześniejsze zobowiązania. Banki korzystają z tych informacji do oceny ryzyka udzielenia kredytu. Pod uwagę brany jest tzw. scoring BIK.
  • Dokumenty dostarczone przez kredytobiorcę – banki wymagają od kredytobiorców dostarczenia różnych dokumentów, takich jak zaświadczenia o dochodach, umowa o pracę czy dowód osobisty. Te dokumenty pomagają bankowi zweryfikować informacje podane przez kredytobiorcę.
  • Bazy danych banku – banki mają również dostęp do własnych baz danych, które zawierają informacje o wcześniejszych interakcjach z kredytobiorcą. Mogą one obejmować informacje o kredytach, kontach bankowych czy kartach kredytowych. Wiele osób ubiega się o kredyt w tym samym banku, w którym prowadzone jest konto, co może nieco przyspieszyć cały proces.
  • Inne bazy danych – oprócz BIK, banki mogą również korzystać z informacji gromadzonych przez inne biura informacji gospodarczej, takie jak KRD (Krajowy Rejestr Długów) czy ERIF, szczególnie w przypadku klientów, którzy mają historię problemów ze spłatą zobowiązań.

Zarówno BIK, jak i inne bazy danych, to instytucje, które zbierają i przetwarzają dane o historii kredytowej kredytobiorców. Banki mogą zwrócić się do nich z prośbą o udzielenie informacji, aby dokonać bardziej wiarygodnej oceny ryzyka związanego z udzieleniem kredytu.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie szans na uzyskanie kredytu. Co istotne, jeśli planujesz wzięcie kredytu na dużą kwotę, na przykład kredytu hipotecznego, zacznij przygotowywać się do tego wcześniej.

Zadbaj o swoją historię kredytową

Regularne i terminowe spłacanie zobowiązań finansowych jest kluczowe dla utrzymania dobrej historii kredytowej. Jeśli posiadasz inne zobowiązania, zadbaj o to, aby raty spłacać w terminie. Bank z pewnością weźmie to pod uwagę.

Jeśli to możliwe, postaraj się zwiększysz swoje dochody

Większe dochody mogą przekonać bank, że jesteś w stanie spłacić kredyt. Możliwe jest to na przykład przez podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej. W ten sposób zyskasz dodatkowe środki, które nie tylko będą argumentem podczas rozmów z bankiem, ale też – na przykład – pozwolą Ci na szybsze zgromadzenie wkładu własnego lub na zredukowanie posiadanego już zadłużenia.

Zredukowanie zadłużenia

Jeżeli masz już inne zobowiązania finansowe, ich spłata może zwiększyć Twoją zdolność kredytową. Redukując posiadane zadłużenie, zwiększasz swoje szanse na udzielenie kolejnego kredytu.

Oszczędzanie to podstawa!

Im więcej jesteś w stanie wpłacić jako wkład własny, tym lepiej. Wkład własny pokazuje bankowi, że jesteś w stanie oszczędzać i zarządzać swoimi finansami. Obecnie wymagany jest spory wkład własny, więc – jeżeli planujesz kredyt hipoteczny – zacznij oszczędzać jak najszybciej.

Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu – podsumowanie

Wiesz już, co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu. Banki podchodzą do procesu udzielania kredytów z dużą ostrożnością, dokładnie sprawdzając zdolność kredytową, historię kredytową, a także wiarygodność kredytobiorcy. Dzięki temu, banki mogą minimalizować ryzyko niespłacenia zobowiązania.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl