Tematyka dotycząca sankcji kredytu darmowego zyskuje coraz większą popularność, co widać również po zainteresowaniu artykułami, w których pojawiają się wzmianki o darmowym kredycie konsumenckim. Coraz większa liczba osób sprawdza te przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, które mówią, kiedy bank musi zrezygnować z przyszłych kosztów kredytu i zwrócić te wcześniej pobrane. Warto jednak pamiętać, że oprócz przepisów ustawowych ważne są również orzeczenia sądów, bo one w pewnej mierze wyjaśniają, jak należy interpretować wspomniane przepisy. W związku z powyższym, postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda orzecznictwo sądów. Dla osób, które interesuje darmowy kredyt, orzeczenia sądowe powinny być bowiem bardzo istotnym aspektem całej sytuacji.
Wydaje się, że jeszcze przed zaprezentowaniem interesujących orzeczeń dotyczących sankcji kredytu darmowego, warto przypomnieć podstawowe informacje na temat tej instytucji prawnej. Opisuje ją artykuł 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Ten przepis mówi, że w razie naruszenia wybranych przepisów ustawy o kredycie konsumenckim (art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c), konsument ma prawo zwracać kredyt bez kosztów jeśli uprzednio złożył odpowiednie oświadczenie.
Wymienione powyżej artykuły prawdopodobnie niewiele mówią bardzo wielu osobom. Warto zatem przypomnieć, że sankcja kredytu darmowego jest stosowana w razie złamania przez kredytodawcę (bank, SKOK lub firmę pożyczkową) zasad dotyczących:
Konsument składający wspomniane oświadczenie o zamiarze skorzystania z sankcji kredytu darmowego, powinien wskazać na uchybienia dotyczące co najmniej jednej z powyższych kwestii. Oczywiście, może się okazać, że instytucja finansowa kwestionuje uprawnienie do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, co bywa dość częstym przypadkiem. W takiej sytuacji spór przenosi się zwykle na drogę sądową.
Kolejna ważna informacja dotyczy terminu na złożenie oświadczenia przez kredytobiorcę. Taki dokument wymagany do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, należy najpóźniej złożyć przed upływem roku od wykonania umowy kredytu konsumenckiego, czyli od ostatecznego rozliczenia stron. Chodzi nie tylko o zwrot wszystkich wymaganych świadczeń przez klienta instytucji finansowej, ale również o rozliczenie ewentualnych nadpłat przez pożyczkodawcę lub kredytodawcę. Dopiero jeśli znamy takie podstawowe informacje, które wyjaśniają, kiedy jest możliwy darmowy kredyt, orzeczenia sądowe dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą być w pełni zrozumiałe.
Warto wiedzieć, że wspomniany wcześniej artykuł 45 ustawy o kredycie konsumenckim został wprowadzony w 2011 roku, a więc wtedy, kiedy cała ustawa. Od tamtej pory, przepisy dotyczące sankcji kredytu darmowego zmieniły się tylko raz. Warto w tym kontekście przypomnieć o zmianie z marca 2016 roku, która rozszerzyła zakres stosowania sankcji kredytu darmowego o przypadki nieprzestrzegania przepisów regulujących poziom opłat naliczanych po opóźnieniu w spłacie kredytu (art. 33a) i poziom pozaodsetkowych kosztów kredytu (art. 36a–36c).
Tak więc jeśli analizujemy zasady, na jakich działa darmowy kredyt, orzeczenia sądowe o dużym znaczeniu mogą mieć już kilka lat. To nie sprawia jednak, że tracą one swoje walory informacyjne. Jako przykład można wskazać następujące, godne uwagi wyroki sądów w sprawie sankcji kredytu darmowego:
Podane wyżej tezy z trzech analizowanych wyroków są wciąż aktualne i dlatego mogą one stanowić ciekawe źródło informacji dla osób zamierzających skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Tacy kredytobiorcy oraz klienci firm pożyczkowych więcej szczegółowych informacji oczywiście mogą uzyskać u dobrego prawnika (takiego jak na przykład dobry prawnik Warszawa).
Oczywiście, nowsze orzeczenia dotyczące sankcji kredytu darmowego również zasługują na uwzględnienie i omówienie. Lata 2023 – 2024 obfitowały w takie orzeczenia, bo jak już wspomnieliśmy darmowy kredyt konsumencki to opcja, która wzbudza coraz większe zainteresowanie. Wpływ na sytuację wywiera również polityka banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz firm pożyczkowych, które w przeszłości nie zawsze dbały na przykład o dobre przygotowanie prawne zawieranych umów. Pamiętajmy, że oświadczenie o sankcji kredytu darmowego można złożyć najpóźniej w ciągu roku od ostatecznego rozliczenia kredytu, a więc po spłacie, która często trwała przez kilka lat.
Jeżeli chodzi o ciekawe i niedawne orzeczenia związane z sankcją kredytu darmowego, to na uwagę zasługują między innymi następujące wyroki rodzimych sądów:
Jeśli sprawdzamy, jak sądy oceniają darmowy kredyt, orzeczenia dość często okazują się niekorzystne dla kredytobiorców. To przestroga dla osób, które chciałyby samodzielnie wytoczyć powództwo – bez pomocy specjalisty prawnego. Taka sytuacja może niestety skutkować dość bolesną sądową porażką.