Data publikacji: 28.04.2023

Formy zabezpieczenia kredytu

Planujesz skorzystanie z kredytu i zastanawiasz się, jakie warunki musisz spełnić? Zarówno dla banków, jak i dla firm pożyczkowych, kluczowe jest zabezpieczenie się na wypadek problemów ze spłatą zobowiązania. Istnieją różne formy zabezpieczenia kredytu – nie w każdym przypadku taki sam rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się również dobrze. Sprawdź, jakie są najczęstsze formy zabezpieczenia kredytu.

Zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością

Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia kredytu jest hipoteka. Hipoteka to umowa zawierana pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, która polega na ustanowieniu przez kredytobiorcę hipoteki na swojej nieruchomości. W ten sposób bank uzyskuje prawo do sprzedaży nieruchomości w przypadku niespłacenia kredytu. Oczywiście zabezpieczenie inną nieruchomością stosuje się najczęściej w przypadku kredytów na duże kwoty, czyli głównie kredytów hipotecznych.

Hipoteka jest najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia kredytu, ponieważ jest to bardzo skuteczna metoda ochrony interesów banku. Nie zawsze jednak musi to być dom lub mieszkanie – warto o tym pamiętać. Niekiedy banki zgadzają się na zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością, na przykład działką albo gospodarstwem rolnym.

Zabezpieczenie wekslowe

Inną formą zabezpieczenia kredytu jest weksel. Taka forma zabezpieczenia znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku tzw. pożyczek społecznościowych. Istotne jest to, że metoda taka nie jest stosowana przez firmy pożyczkowe.  Weksel to dokument, który jest równoważny z gotówką. Kredytobiorca ustanawia weksel na rzecz banku, co oznacza, że w przypadku niespłacenia kredytu, bank może odzyskać swoje środki zgodnie z warunkami weksla.

Odzyskiwanie należności w przypadku weksla jest szybkie i sprawne, dlatego wiele osób uważa, że taka forma zabezpieczenia jest bardziej skuteczna niż standardowa umowa pożyczkowa, gdzie odzyskiwanie należności może być długotrwałe.

Poręczenie pożyczki

Poręczenie jest kolejną formą zabezpieczenia kredytu. W przypadku poręczenia, osoba trzecia, tzw. poręczyciel, zobowiązuje się do spłaty kredytu, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie tego zrobić. Poręczyciel odpowiada swoim majątkiem za spłatę kredytu, co oznacza, że bank może dochodzić swoich roszczeń od poręczyciela. Firmy, które oferują pożyczki z poręczeniem, bardzo dokładnie badają zdolność kredytową poręczyciela. Nic w tym dziwnego – bardzo często od tego zależy szansa na odzyskanie pieniędzy.

Zabezpieczenie w postaci depozytu

Depozyt jest kolejną formą zabezpieczenia kredytu. W przypadku tej formy zabezpieczenia, kredytobiorca wpłaca na specjalne konto bankowe określoną kwotę, która stanowi zabezpieczenie kredytu. W przypadku niespłacenia kredytu, bank może skorzystać z depozytu, aby odzyskać swoje środki. Taka forma zabezpieczenia jest rzadko stosowana, choć nadal można się z nią spotkać.

Zabezpieczenie w postaci cesji praw

Cesja praw to umowa pomiędzy kredytobiorcą a bankiem, w której kredytobiorca zobowiązuje się do przekazania bankowi swoich praw majątkowych na określonej rzeczy, np. samochodzie. W przypadku niespłacenia kredytu, bank może przejąć rzecz objętą cesją i sprzedać ją, aby odzyskać swoje środki. Podobnie jak depozyt, taka forma zabezpieczenia kredytu również jest coraz rzadziej spotykana.

Ubezpieczenie kredytu zawsze jest dobrym rozwiązaniem

Ubezpieczenie kredytu to dodatkowe zabezpieczenie kredytu, które chroni zarówno bank, jak i kredytobiorcę. Ubezpieczenie kredytu chroni kredytobiorcę przed niezdolnością do spłaty kredytu z powodu choroby, wypadku, utraty pracy lub innych nieprzewidzianych zdarzeń – wszystko zależy od tego, jak skonstruowana jest umowa ubezpieczenia.

Dzięki temu kredytobiorca nie musi obawiać się utraty swojego majątku, a bank ma pewność, że jego środki zostaną spłacone. Na ubezpieczenie takie warto zdecydować się szczególnie w przypadku kredytów na wyższą kwotę, gdzie okres spłaty jest długi. Nie zawsze bowiem da się przewidzieć, czy po drodze nie pojawią się jakieś komplikacje, na przykład utrata pracy.

Jak wybrać najlepszą formę zabezpieczenia kredytu?

Wybór odpowiedniej formy zabezpieczenia kredytu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji kredytobiorcy. Jeśli posiada on nieruchomość, to hipoteka będzie najlepszą opcją, ponieważ daje ona największe zabezpieczenie dla banku. Jeśli natomiast nie posiada nieruchomości, to alternatywną formą zabezpieczenia może być weksel lub poręczenie.

W przypadku weksla, kredytobiorca musi jednak pamiętać o terminowych spłatach, ponieważ niespłacenie weksla może skutkować poważnymi konsekwencjami. Poręczenie z kolei może być dobrym rozwiązaniem, jeśli kredytobiorca ma osobę, która jest gotowa poręczyć za niego. W przypadku depozytu, kredytobiorca musi posiadać odpowiednią kwotę na koncie, co może być problematyczne dla niektórych osób. Z kolei cesja praw jest dobrym rozwiązaniem, jeśli kredytobiorca posiada cenny przedmiot, np. samochód.

Formy zabezpieczenia kredytu – podsumowanie

Wybór odpowiedniej formy zabezpieczenia kredytu nie jest prosty, jednak pod uwagę trzeba wziąć to, co oferuje dany bank lub firma pożyczkowa. Duże znaczenie ma to, czy warunki finansowania są korzystne oraz czy umowa kredytu jest przejrzysta i zrozumiała. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże w doborze najlepszej formy zabezpieczenia kredytu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl