Data publikacji: 04.04.2023

Ktoś wziął na mnie kredyt! Co robić?

Wyłudzanie różnego typu kredytów czy pożyczek jest coraz większym problemem. Oszuści stosują różnorodne metody, mające na celu wyłudzenie danych osobowych. Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt? Sprawdź koniecznie!

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Obawiasz się, że ktoś wziął kredyt na Twoje dane, ale nie wiesz, jak to sprawdzić? A może otrzymałeś wezwanie do spłaty pożyczki, której… nigdy nie brałeś? Niestety, oszuści specjalizujący się w wyłudzaniu pożyczek są bardzo sprytni, przez co ofiary z reguły przez bardzo długi czas nie wiedzą, że ktoś wziął pożyczkę na ich dane osobowe. W efekcie dowiadują się o tym o wiele za późno – najczęściej wtedy, kiedy przychodzą kolejne wezwania do zapłaty…

W jaki sposób można sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na nasze dane osobowe? Przede wszystkim warto stale monitorować, czy nie zostało zaciągnięte żadne zobowiązanie. W tym celu można korzystać ze specjalnych narzędzi, takich jak rejestry dłużników – na przykład KRD, ERIF czy BIG InfoMonitor. Warto także regularnie sprawdzać swój profil w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Pojawiają się tam informacje o większości zaciągniętych zobowiązań.

Uwaga: Nie wszystkie firmy pożyczkowe udostępniają dane na temat pożyczek w wymienionych wyżej bazach. A zatem to, że na Twoim profilu nie ma żadnych informacji, nie oznacza, że pożyczka na 100% nie została wzięta. BIK przechowuje dane o zobowiązaniach, w przypadku których przekroczono termin spłaty – warto więc monitorować dane regularnie.

Oszuści są zaskakująco sprytni

Obecnie oszuści wymyślają coraz to nowe metody wyłudzania danych osobowych. Bardzo często biorą oni różnego typu kredyty czy pożyczki na dane osobowe osób nieświadomych. Problemem są także wyłudzenia pieniędzy z kont bankowych – tutaj mechanizm jest podobny, jak przy wyłudzeniach kredytów.

Co istotne, oszuści stale udoskonalają stosowane przez siebie metody. Dużym problemem są też różnego typu pożyczki udzielane online, pożyczki na dowód osobisty czy pożyczki bez BIK. Można je otrzymać stosunkowo łatwo, bez dodatkowego potwierdzenia danych osobowych. To nie lada gratka dla oszustów – często wystarczy numer PESEL czy numer dowodu osobistego, aby otrzymać taką pożyczkę.

Ktoś wziął na mnie kredyt – co zrobić?

Dowiedziałeś się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt i nie wiesz, co powinieneś zrobić? W pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem lub z firmą pożyczkową, która udzieliła kredytu lub pożyczki. Poinformuj o całej sytuacji – o tym, że to nie Ty wziąłeś daną pożyczkę i że doszło do wyłudzenia danych osobowych. Do momentu rozstrzygnięcia sprawy wierzyciel powinien wstrzymać wszystkie formy odzyskania wierzytelności.

Następnie skontaktuj się z policją. To bardzo ważny krok, którego nie należy pomijać. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami – włącznie z koniecznością spłacenia nie swoich kredytów, choć na szczęście jest to mało prawdopodobne. Postaraj się przygotować jak najwięcej informacji – choć z pewnością zgromadzeniem dowodów zajmie się policja.

Nie zapomnij o zastrzeżeniu dowodu osobistego. Niestety, nie wiadomo, jakie dane osobowe były wykorzystane przez oszustów. Oczywiście konieczne będzie wyrobienie nowego dokumentu.

Kiedy już powiadomisz instytucję, która udzieliła kredytu, a także policję, pozostaje Ci czekać na rozwój wydarzeń. Być może sprawa będzie toczyć się przez długi czas. Pamiętaj jednak, że nie może zostać wobec Ciebie wszczęte żadne postępowanie dotyczące odzyskania wierzytelności. Jeśli stanie się inaczej, masz prawo do złożenia skargi.

Jak obronić się przed wyłudzeniem pożyczki?

Tak naprawdę trudno bronić się przed działaniami oszustów. Dysponują oni bowiem licznymi sposobami na wyłudzenie danych osobowych. Z pewnością jednak warto zachować podstawowe środki ostrożności.

  • Nie udostępniaj żadnych danych osobowych – telefonicznie, mailowo czy inną drogą.
  • Uważaj na podejrzane wiadomości SMS czy mailowe – nigdy nie otwieraj linków, które budzą Twoje wątpliwości.
  • W prawidłowy sposób utylizuj wszystkie stare dokumenty czy inne papiery, które zawierają Twoje dane osobowe.

Nie rezygnuj z pomocy prawnej!

Jeśli ktoś wziął na Ciebie kredyt i wszczęto wobec Ciebie postępowanie, reaguj jak najszybciej. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy prawnej – szczególnie jeśli otrzymujesz wezwania do zapłaty lub gdy kontaktuje się z Tobą komornik, mimo tego, że powiadomiłeś organy ścigania. Takie działania są bezprawne – to Ty jesteś ofiarą i potrzebujesz odpowiedniej pomocy.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

skontaktuj się z nami już dziś.

Kontakt z doradcą
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności. Zamknij
HelpHero sp z o.o. nie jest kancelarią prawną i nie świadczy usług prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, ustawy z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Firma świadczy usługi pośrednictwa i doradztwa ogólnego dla Klientów indywidualnych we współpracy z kancelariami prawnymi, prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami i innymi osobami świadczącymi usługi prawne.
Handcrafted by lpcreation.pl